Pojišťovna měla skandální limit

  • 48
Lidé, kterým hrozí infarkt, se už nemusí obávat, že jim po padesátém roku věku lékaři neposkytnou nejmodernější léčbu. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) pod tlakem veřejnosti ruší limit, který pro nejdražší metodu léčby infarktu předtím stanovila.

Byl to omyl, tvrdí pojišťovna. Skandálem se už zabývají i politici. Místopředsedkyně ODS a poslankyně Miroslava Němcová bude na nadcházející schůzi sněmovny interpelovat ministryni zdravotnictví Marii Součkovou.

"Chci se jí zeptat, co si o tomto věkovém limitu myslí," potvrdila poslankyně. "Já s ním totiž zásadně nesouhlasím. Ostatně, mám vážně nemocnou maminku po dvou infarktech, třeba mě to brzy taky čeká," dodala.

Na věkový limit u speciálních cévních operací poprvé upozornil primář Ladislav Groch z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Ministryně zdravotnictví Součková se pak od tohoto věkového limitu distancovala, ministerstvo pracuje na jiném předpisu.

Hranice padesáti let byla navíc v rozporu s rozsáhlým vládním plánem Zdraví 21. V něm ministryně Součková deklarovala, že chce v dohledné době dramaticky, o celých čtyřicet procent, snížit úmrtnost na choroby srdce a cév u lidí, jimž je méně než pětašedesát let.

Léčba do padesátky? Chyba, omlouváme se
Všeobecná zdravotní pojišťovna a kardiologové přehodnotí svůj přístup k léčení lidí, kterým je více než padesát let. Zatímco pojišťovna dosud hradila lidem, kterým hrozil infarkt, takzvané potahované stenty pouze do padesáti let, nyní má být vše jinak.

Při této léčbě už nebude hrát roli věk, ale pouze stav pacienta. Stenty jsou speciální výztuže, jimiž lékaři rozšíří zúžené cévy, a zabrání tak infarktu. Potahované stenty navíc obsahují speciální lék, který snižuje riziko, že se céva po čase opět zúží. Jsou však nejméně dvakrát dražší: kus stojí přes sedmdesát tisíc. Dát jej každému není možné.

Všeobecná zdravotní pojišťovna sice původně popřela, že by vydala pokyn, který počítal s omezením věku, pak se však opravila. "Zmýlil jsem se," uvedl nyní ředitel pro zdravotní péči VZP Antonín Pečenka.

Zároveň řekl, že pojišťovna věkovou hranici nevymyslela. "Navrhli ji mezi dalšími kritérii kardiologové. My to blbci převzali a teď jsme za hlupáky, zvláště když jsme ještě tvrdili, že to tam není," prohlašuje.

Dopis poslal pojišťovně člen výboru kardiologické společnosti profesor Michael Aschermann. I on však říká: Tlumočil jsem stanovisko pracovní skupiny, která kritéria pro výběr pacientů vypracovala. "Na chybu své kolegy upozorním, není problém věkový limit vypustit," řekl.

Na problém bylo zaděláno loni ve chvíli, kdy se lékaři začali s pojišťovnou dohadovat, pro kolik pacientů dostanou na nové výztuže peníze. VZP sdělila: Zaplatíme je pěti procentům pacientů, vy však určete, komu je budete dávat.

Profesor Aschermann nicméně upozornil, že s novými a extrémně drahými stenty se teprve začíná, a není důvod je dávat všem, protože jejich efekt není ještě zcela prozkoumán. "Mají s tím problém i v bohatých Spojených státech," sdělil Aschermann. Dodal, že on sám s novými stenty šetří, ale limit padesáti let nedodržuje, byť to pak musí uhradit z rozpočtu svého oddělení.

Problém s omezením léčby podle věku už řeší i politici. Místopředsedkyně ODS a poslankyně Miroslava Němcová bude interpelovat ministryni zdravotnictví za ČSSD Marii Součkovou.

Ministryně už má odpověď na interpelaci připravenou. Od věkového limitu se distancovala, ministerstvo pracuje na jiném předpisu. "Potahované stenty by měli dostávat ti, kteří jsou ze všech nejvíce ohroženi, bez ohledu na to, kolik jim je let," uvedl šéf odboru ministerstva Pavel Březovský.

Poslankyně Němcová vyčítá ČSSD, že neumožňuje pacientům, aby si na lepší péči legálně připlatili, pokud ji budou chtít. "Medicína jde rychle dopředu a mě zajímá, zda si paní ministryně opravdu myslí, že vše mohu mít zdarma, aby mě pak v padesáti třeba nechali umřít," sdělila sugestivně Němcová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video