V ústavech žije 7,5 % dětí, ale na svědomí mají 70,5 % pohřešování. Ilustrační foto.

Pohřešovaných dětí přibývá, ale od rodin neutíkají

  • 2
Počet pohřešovaných dětí a dětí na útěku stoupá. Statistiky zvyšují hlavně svěřenci ústavů. Sedm a půl procenta dětí, které žijí v ústavech, se postará o 70 % z celkového počtu pohřešovaných. Útěků z rodin naopak ubývá. Úspěšnost pátrání je ale téměř stoprocentní a skutečně zmizelých jen pár.

Počet pohřešovaných dětí a dětí na útěku se za posledních pět let zvýšil o třetinu Zatímco v roce 2001 evidovala Policie kolem sedmi tisíc případů, v roce 2005 už počet dosáhl deset a půl tisíce.

Stále větší podíl na celkovém počtu pohřešovaných mají svěřenci školských zařízení s ústavní výchovou. V roce 2001 jich uprchlo tři a půl tisíce, o pět let později už přes sedm tisíc.

Časté jsou opakované útěky. "Děti se vrací na ulici, do party, kde mají vybudované postavení, pak se vrátí přespat a za pár dní zase utečou," říká Aleš Bureše, ředitele dětského domova se školou v Býchorech.

Podle ČTK žije v dětských domovech, kojeneckých ústavech a ústavech sociální péče zhruba 20 tisíc dětí. Česká republika tak patří k zemím, které mají největší podíl dětí v takových zařízeních.

Zatímco útěků z pasťáku přibývá, počet útěků z běžných rodin se snižuje. Loni policie evidovala tři tisíce pohřešovaných, což znamená zhruba sedmnáctiprocentní pokles oproti roku 2001.

Mladší děti často utečou kvůli neúspěchům ve škole, šikaně ze strany vrstevníků nebo kvůli rodinným problémům. Starší se často snaží uniknout rodičovskému vlivu, nepřiměřeným nárokům rodičů nebo řeší partnerské problémy.

Policii se případy ztracených dětí daří řešit. Podle Jiřího Vokuše z policejního prezídia trvá průměrné pohřešování několik hodin a úspěšnost je téměř stoprocentní.

"Skutečně zmizelých dětí je velmi málo. Bývá to třeba jeden případ za rok. Často pak jde o tragickou událost," řekl iDNES Vokuš.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Bossing, policie

Video