Vojáci padlí v Afghánistánu: nahoře rotmistr David Beneš a četař Ivo Klusák,...

Vojáci padlí v Afghánistánu: nahoře rotmistr David Beneš a četař Ivo Klusák, dole desátník Libor Ligač a desátník Jan Šenkýř | foto: Armáda České republiky

Vojáky pohřbí s vojenskými poctami ve městech vybraných rodinami

  • 507
Poslední rozloučení se čtveřicí českých vojáků, kteří zahynuli v Afghánistánu, bude mít podobu obřadu s vojenskými poctami. Bude se konat ve čtvrtek, v pátek a následně v pondělí. Armáda poprvé zveřejnila fotografie a celá jména padlých vojáků.

„Pohřební obřady s vojenskými poctami se uskuteční postupně ve dnech 17.7., 18.7., a 21.7. v Chomutově, Hradci Králové, Týništi nad Orlicí a Jičíně,“ uvedla Jana Růžičková z generálního štábu. Volba na tato města padla po dohodě armády s rodinami vojáků.

Smrt českých vojáků v Bagrámu

Náčelník generálního štábu Petr Pavel uvedl, že se vojáci vrátili do země se ctí. „Byli vysláni svojí zemí, svojí politickou reprezentací do daleké země, aby plnili svůj úkol a splnili ho až do konce. Myslím si, že si úctu, a to nejenom od nás, ale i od všech obyvatel této země, za to, co dělají, zaslouží," uvedl na adresu vojáků, kteří zemřeli 8. července při útoku sebevraha.

"Hluboce se skláním před hrdiny, kteří do důsledku splnili povinnost profesionálních vojáků. Všichni v České republice na ně můžeme být hrdí," citovala mluvčí Růžičková ministra obrany Martina Stropnického.

Na svých oficiálních internetových stránkách armáda zveřejnila se souhlasem rodin jména a fotografie padlých vojáků.

Těla padlých jsou v Česku

Rotmistr David Beneš, ročník 1986, byl v armádě přes osm let. Měl kurz střelců z bojových vozidel mechanizovaných a protitankových odborností, služebně byl zařazen na pozici střelce, poté velitele družstva a zástupce velitele čety u 41. mechanizovaného praporu v Žatci. V misi ISAF v Afghánistánu byl třikrát.

Četař Ivo Klusák, ročník 1980, byl v armádě od roku 2000, celou dobu coby příslušník 43. výsadkového praporu v Chrudimi. Z pancéřovníka (střelce z pancéřovky) postoupil přes řidiče až na staršího operátora velitelského družstva 2. výsadkové roty. Byl veteránem šesti zahraničních operací, z toho čtyř v Afghánistánu.

Pohřby padlých vojáků:

rotmistr David Beneš: 
17. července v Chomutově
desátník Libor Ligač:
18. 7.  v Týništi nad Orlicí
desátník Jan Šenkýř:
18. 7. v Hradci Králové
četař Ivo Klusák:
21. července v Jičíně

Pohřby s vojenskými poctami budou financovány armádou. Nastoupí čestná jednotka, vojenská hudba, přítomen bude vojenský kaplan. Vojáci budou mimořádně povýšeni, zazní čestné salvy. Armáda se postará o dopravu pozůstalých na pohřeb i z něj a zajistí jim podporu psychologa a v případě potřeby lékaře.

Veterán dvou operací ISAF v Afghánistánu desátník Libor Ligač (1981)  nastoupil ke 43. výsadkovému praporu v Chrudimi v roce 2010. Působil v minometném družstvu, byl odstřelovačem a střelcem výsadkového družstva.

Ve své první zahraniční operaci byl desátník Jan Šenkýř, ročník 1975. Po roce 2006 působil v brigádě logistické podpory a dělostřelecké brigádě, v roce 2011 byl přeložen ke 43. výsadkovému praporu v Chrudimi. Byl řidičem čety zbraní.

Prezident Zeman se podle svého mluvčího Ovčáčka na pohřby nechystá.

Rotmistr Jaroslav Lieskovan (14.1.1975 - 14.7.2014)

Rotmistr Jaroslav Lieskovan, který byl při stejném útoku těžce raněn, byl v neděli vojenským speciálem převezen do Česka. Ve velmi vážném stavu jej přijali v Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích. V pondělí v poledne ministerstvo obrany informovalo, že zemřel (více čtěte zde).

V neděli byl v Afghánistánu zraněn další český voják (více zde), se středně těžkými zraněními leží v americké vojenské nemocnici, kde ho operovali. "Jeho zranění jsou středně těžká, není to úplná banalita, to rozhodně ne, není to ale stav, který by ho vystavoval nějakému nebezpečí. Proto si také myslím, že transport (do Česka) je otázkou dnů," řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Dodal, že charakter hlídek českých vojáků v Afghánistánu se může kvůli opakovaným útokům dočasně změnit. Nyní se podle něj připravuje strategie dalšího postupu. Útoky na české vojáky nepovažuje Stropnický za "národnostně cílené". "Je to asi s největší pravděpodobností zvýšená aktivita teroristů," dodal.

Těla padlých vojáků dopravil armádní speciál do ČR už minulý týden:

10. července 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue