Poslední spočinutí pro ty největší. Kardinál Vlk byl pohřben v místě králů

  • 562
Symbol státu a architektonický skvost. Ale zároveň také velké pohřebiště nejdůležitějších osobností českých dějin. V chrámu svatého Víta jich lze napočítat na tři desítky - panovníků, nejvyšších církevních hodnostářů. V sobotu byl na Pražském hradě pochován i kardinál Miloslav Vlk.

Kardinál spočinul v prostoru chrámové kaple zvané Nová arcibiskupská, která byla vybudována až s dostavbou katedrály před zhruba sto lety.

„Dříve byli pražští arcibiskupové pohřbíváni v kapli na levé straně za oltářem ve staré části katedrály. V té nově vybudované kapli odpočívá arcibiskup František Kordač, jeho následovník Karel Kašpar, pohřbený v roce 1941, a pak až František Tomášek, pochovaný v roce 1992,“ vysvětluje Martin Opatrný, správce majetku Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze.

Poslední rozloučení s kardinálem

Více než padesátiletou pauzu nezpůsobila dlouhověkost českého primase, ale komunistický režim, který znemožnil kardinálu Josefu Beranovi návrat z Říma do Prahy.

„Pan kardinál - který skonal v roce 1969 - tak musel být pochován v kryptě pod Svatopetrským chrámem v Říme nedaleko hrobů papežů. Nicméně se v současné době zvažuje jeho převezení do Prahy, tak, jak si přál a v závěti napsal,“ doplňuje páter Vladimír Kelnar, diecézní konzervátor.

Hroby králů a církevních hodnostářů jsou přímo ve svatovítské katedrále nebo v přístupném podzemí pod ní. De facto uprostřed kostela stojí mohutné Colinovo mauzoleum z bílého mramoru, které je místem posledního odpočinku císařů 16. století - Ferdinanda I. Habsburského a jeho syna Maxmiliána II.

Pod ním se nachází okázalá královská hrobka, která ukrývá sarkofágy dalších českých králů a císařů, jmenovitě třeba Jiřího z Poděbrad, Ladislava Pohrobka nebo Václava IV. V jejím středu stojí sarkofág otce vlasti - Karla IV.

Stříbrní andělé nesoucí svatého

Podzemní prostory, kde je zachováno zdivo svatovítské baziliky, a dokonce i starší románské rotundy, však ukrývají ještě jeden hrob knížete. Mohl by jím být Přemyslovec Boleslav I. zvaný Ukrutný. Kde leží kostra energického a mocného vládce, ale také vraha svatého Václava, se dosud nepodařilo bez pochyb určit. Ale mohl by to být zrovna ten pod katedrálou.

Náhrobky v kaplích přímo v kostele odkazují na další velké osobnosti českých dějin - třeba Břetislava I., Přemysla Otakara II. či sv. Václava. Na vskutku exponovaném místě u oltáře stojí impozantní stříbrná tumba, kterou nadnáší dvojice klečících andělů. Je to bohatý náhrobek sv. Jana Nepomuckého.

Kde mají hroby čeští panovníci a významné církevní osobnosti


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video