Pohřeb v Cincinnati proběhl v klidu

Asi 500 lidí se v Cincinnati v americkém státě Ohio zúčastnilo pohřbu devatenáctiletého černocha Timothyho Thomase. Toho před týdnem zastřelil bílý policista. Policejní zásah dal ve městě podnět k výbuchu rasově motivovaného násilí. To pozorovatelé označili za nejhorší od roku 1968, kdy byl zavražděn Martin Luther King. Vlna násilností vedla starostu města k vyhlášení zákazu nočního vycházení.
Podívejte se na fotogalerii.

Na důstojný průběh pohřbu dohlížely místo uniformovaných policistů občanské hlídky z Komise pro lidská práva a z Národního sdružení pro podporu barevného
obyvatelstva. Bílí policisté dočasně sloužili v jiných částech města.

Mezi řečníky byl guvernér státu Ohio Bob Taft, který mladíkovu smrt označil za tragédii nejen pro jeho rodinu, ale pro celý stát. Řekl, že se modlí za to, aby dnešním dnem začal proces usmíření.

Klidná byla i následná několikahodinová protipolicejní demonstrace, které se
podle agentury AP zúčastnilo několik stovek lidí. Nad hlavami demonstrantů se mimo jiné objevily plakáty s nápisy "Je správné povstat" a "Nastal čas odvety".

Hlášen jen jeden incident
Policie v Cincinnati bude vyšetřovat obvinění, že její příslušníci během pohřbu bezdůvodně napadli dvě černošské dívky a jednu bělošskou ženu. Incident se údajně odehrál nedaleko kostela, kde se konalo poslední rozloučení.

Agentura Reuters s odvoláním na očité svědky informovala, že pět policistů několik bloků od kostela vyskákalo ze služebního vozu, bez zjevné příčiny použilo omračující munice a rychle odjelo. Nic jsme nedělaly, jenom jsme šly do obchodu, prohlásila matka dvou dívek ve věku sedmi a jedenácti let, kterým omračující
munice způsobila šrámy a modřiny. Zasažena byla také žena z Louisville.

Na místo vzápětí přijel velký oddíl policistů, jež se snažili rozptýlit dav, který se vytvořil po smutečním obřadu. Panovala zde napjatá atmosféra, nicméně k dalším výstřelům nedošlo a situace se zklidnila poté, co s policisty promluvili duchovní a
představitelé Národního sdružení pro povznesení barevného obyvatelstva.

Případ mladíkovy smrti se bude vyšetřovat
V pondělí bude okolnosti Thomasovy smrti posuzovat velká porota, která má rozhodnout, zda použití policejní zbraně bylo oprávněné. Také americké ministerstvo spravedlnosti stejně jako Federální vyšetřovací úřad ohlásily, že zahájí vyšetřování Thomasova případu a oprávněnosti policejního zásahu, při kterém zemřel.

Muž, který měl v trestním rejstříku 14 záznamů, se stal čtvrtým černochem, kterého místní policie od listopadu zabila. Je patnáctým černochem, který zahynul od roku 1995 rukou bělošských ochránců zákona. Ve městě Cincinnati žije 43 procent černošského obyvatelstva.

Přes relativní klid radnice potvrdila, že zákaz vycházení stále platí Starosta Charles Luken připustil, že dostal řadu žádostí, aby kvůli stagnujícímu obchodu zákaz zrušil. Vyzývá ale k trpělivosti.  Na dodržování nařízení dohlíží v ulicích města s 331 tisíci obyvateli speciální zásahové jednotky i vrtulníky. V noci na sobotu bylo v Cincinnati zatčeno 201 lidí, kteří porušili noční zákaz vycházení. Předchozí noc bylo zadrženo 98 lidí.

Bojujeme proti zločinu
Na kritiku, že je zabitých černochů příliš reagoval předseda policejních odborů Keith Fangman. Ten je přesvědčen že ve většině případů čelili policisté ozbrojeným zločincům a šlo tedy o boj proti kriminalitě, nikoli o projevy rasové nenávisti. "Jen jsme reagovali na nebezpečnou situaci. Nejsme žádná banda nacistů, kteří loví a zabíjejí lidi černé pleti," zdůrazňuje.

V průběhu týdne vyšly tisíce lidí do ulic
Sedmadvacetiletý policejní důstojník Stephen Roach zastřelil devatenáctiletého Thomase Timothyho, když se pokoušel kvůli porušení silničních předpisů mladého prchajícího černocha zatknout. Jeho smrt a to, že je policista vyšetřován na svobodě, rozzlobilo tisíce mladých lidí, kteří zaplavily ulice. Začali napadat bělošské civilisty, postřelili jednoho policistu a ničili obchody a auta. Pořádkové síly použily proti rabujícímu davu slzný plyn a gumové projektily. Policie zatkla přes 60 lidí, hlavně černochů.

Bush: Odmítněte násilí a zachovejte klid
Znepokojení nad vývojem v Cincinnati vyjádřil i americký prezident George Bush. Ten požádal ministra spravedlnosti Johna Ashcrofta, aby přemýšlel jak starostovi města pomoci. Obyvatele Cincinnati vyzval, aby zachovali klid.

Starosta Cincinnati v Ohiu vyhlásil ve městě výjimečný stav se zákazem nočního vycházení. Důvodem je vlna násilí, která vypukla poté, co bílý policista zabil neozbrojeného mladého černocha, 13. dubna 2001

Policisté vedou ulicemi zatčeného demonstranta, 13. dubna 2001

Zeď, kde jsou na památku mladíkovy smrti položeny kytice, 13. dubna 2001

Policisté na koni projíždějí ulicemi Cincinnati. Městem otřásají už 4 dny rasové nepokoje, 13. dubna 2001

Policie v Cincinnati zatýká černocha, který se účastnil násilností ve městě. Starosta vyhlásil na tři dny zákaz nočního vycházení, 13. dubna 2001

Policejní důstojníci hlídkují v ulicích Cincinnati, poté co začal v osm hodin večer platit výjimečný stav, 13. dubna 2001

Pracovníci zabedňují neporušenou výkladní skříň v obchodě. Chtějí tak zabránit škodě na majetku poté, co v oblasti vypuklo pouliční násilí, 13. dubna 2001

Devatenáctiletý Thomas Timothy, kterého zabil bělošský policista, na rodinné fotografii, 13. dubna 2001


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video