Martin Hospodi chvíli po smrtelném zásahu šípem. Ve středu bude mít pohřeb.

Martin Hospodi chvíli po smrtelném zásahu šípem. Ve středu bude mít pohřeb. | foto: Záchranná služba Moravskoslezského kraje

Romové sehnali peníze na pohřeb zabitého kuší, policie v pohotovosti

  • 419
Romové na Karvinsku vybrali mezi sebou dostatek peněz na důstojné poslední rozloučení s Martinem Hospodim, který zemřel po zásahu šípem z kuše. V zajištění pohřbu pomohli i dárci a sponzoři. Policie bude připravena k případnému zásahu, ale narušení důstojné atmosféry zatím nic nenasvědčuje. Radikálové chystají akci na podporu střelce Jaroslava Šebesty až na víkend.

Na smuteční obřad půjdou i Romové z Karvinska, kteří zemřelého osobně neznali. V pohotovosti je policie. "Bude-li to potřeba, zasáhneme," ujišťuje mluvčí karvinských policistů Zlatuše Viačková.

Zítra totiž v Karviné pohřbí do země devětatřicetiletého Martina Hospodiho z východoslovenské vesnice Jastrabie, kterého koncem dubna smrtelně zranila střela z kuše v Chotěbuzi. Vystřelil dvaatřicetiletý Jaroslav Šebesta, který se bál, že ho jde skupina Romů vykrást (více čtěte zde).

Zabitý Rom byl z velmi chudé rodiny

Konání pohřbu v Karviné potvrdil aktivista Kumar Vishwanathan z ostravského sdružení Vzájemné soužití, které pomáhalo příbuzným zabitého muže shánět peníze na vše, co souvisí s obřadem.

Místo činu v Chotěbuzi

"Byl velmi chudý," vysvětluje Vishwanathan s tím, že karvinští Romové sesbírali a věnovali jeho místním příbuzným asi pět a půl tisíce korun a sdružení Vzájemné soužití sehnalo od sponzorů dvanáct tisíc. Peníze by podle něj měly stačit na důstojný pohřeb i zaplacení cesty pro nejbližší rodinu ze Slovenska.

Když otec dvou malých dětí a jediný syn nemocných rodičů přijížděl před čtyřmi měsíci na návštěvu k příbuzným do Karviné, netušil, že už se domů nevrátí.

Reakce na Šebestův čin jsou hodně různorodé

Na to, co se stalo v Chotěbuzi, existují zcela rozdílné názory. Značná část většinové společnosti vnímá zabitého muže jako zloděje a střelce jako oběť, která jednala ve stresu a měla právo na obranu (čtěte výpověď právníka Šebesty).

"Jako slušní lidé ctíme pietu, v den pohřbu zůstaneme stranou. Ale na sobotní odpoledne chystáme protestní shromáždění na podporu pana Šebesty," říká Pavel Matějný, předseda místní organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti v Chotěbuzi.

"Taky tu mám domek a setkávám se s tím, že různí sběrači šrotu vstupují na cizí pozemky. Poslanci i senátoři by měli konečně přestat myslet jen na vlastní plat a postarat se o změnu zákonů tak, aby lidé mohli bránit své zdraví a majetek," míní Matějný.

Příbuzní zabitého Roma jsou přesvědčeni o úmyslu střelce zabíjet.

Romové to ale vidí zcela opačně. "Vnímají zabitého muže jako oběť tragického omylu a identifikují se s ním. Mnozí zažívají neprávem různé ústrky. Proto jich přijde na pohřeb odhadem kolem stovky," říká Vishwanathan.

Atmosféra je napjatá

Dodal, že je nutné utlumit vášně a vzájemnou nenávist, jinak na to doplatí obě komunity (vyjádření příbuzných zabitého Roma zde). Přibude zkratkovitých reakcí i tragických následků.

"Atmosféra ve společnosti je velmi napjatá, je to složité pro obě strany," míní psycholožka Ludmila Mrkvicová. Netají ale, že není snadné najít řešení. "Nejsem pro, abychom zastřelili každého, kdo vstoupí na náš pozemek. Na druhou stranu si nelze nechat všechno líbit. Je těžké najít hranici. Ale lidé by asi měli dostat větší šanci bránit se," dodává.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video