Dav na náměstí Mučedníků.

Dav na náměstí Mučedníků. | foto: Reuters

Pohřeb ministra se změnil v protisyrskou demonstraci

  • 27
Až 800 tisíc lidí vyšlo do ulic libanonského Bejrútu kvůli pohřbu ministra průmyslu Pierra Džamáíla. Toho počátkem týdne zabili atentátníci. Většina Libanonců viní z Džamáílovy vraždy Sýrii. Smuteční průvod se proto změnil na demonstraci proti Damašku.

Pohřeb provázela přísná bezpečnostní opatření. Na rozlehlém náměstí Mučedníků i v přilehlých ulicích hlídkovaly početné policejní jednotky.

Vlastní smuteční obřad se odehrál v maronitské katedrále svatého Jiří, která stojí na nedalekém Place d'Etoile.

Dav na náměstí mučedníků.

Džamáíla zastřelil nemaskovaný ozbrojenec v úterý za bílého dne na bejrútském předměstí. Ministr přišel o život jen pár hodin předtím, než dala Rada bezpečnosti OSN souhlas k ustavení mezinárodního tribunálu, který se bude zabývat vraždou bývalého premiéra Rafíka Harírího. - více zde

Libanonská vláda, v níž nyní převládají odpůrci Sýrie, okamžitě požádala o mezinárodní pomoc při vyšetřování vraždy, což Rada bezpečnosti OSN už ve středu schválila.

Vyhoďte Lahúda!
V davu na náměstí Mučedníků vlají libanonské vlajky, lidé šlapou po fotografiích syrského prezidenta Bašára Asada i jeho libanonského protějšku a spojence Emila Lahúda.

Nynější pokusy Hizballáhu o svržení vlády jsou považovány za snahu syrský vliv obnovit. Na zemi se ocitly rovněž portréty kontroverzního íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Politici hovořili k davu na náměstí Mučedníků z řečnického pultu, krytého neprůstřelným sklem. Drúzský vůdce Valíd Džumblát z vraždy obvinil jednoznačně Damašek. "Nevezmou nám naši odhodlanost žít a být svobodní," řekl.

Džamáílova matka Joyce.

"Vyhoďte toho Bašárova agenta z Báabdy," volali lidé s poukazem na Lahúdovo sídlo. Sýrie a Írán podporují libanonský šíitský Hizballáh, který se před džamáílovou vraždou chystal svolat demonstrace a svrhnout vládu premiéra Fuáda Siniory. Na adresu ozbrojenců Hizballáhu lidé volali: "Chceme, aby zbraně měli jenom vojáci."

Otec zavražděného a bývalý prezident Amín Džamáíl při prvním volání po pomstě, které se ozvalo v davu, vyzýval ke klidu. "Měli bychom se spojit v porozumění a lásce," připojil se k němu maronitský patriarcha Nasralláh Pierre Sfajr, který sloužil obřad v katedrále.

Hnutí Hizballáh, jehož baštou je jih Libanonu, se nyní cítí "silný v kramflecích". Považuje se totiž za vítěze letní války s Izraelem. - více zde


Pierre Džamáíl

Pocházel ze známého klanu maronitských křesťanů. Jeho dědeček téhož jména založil nacionalistickou stranu Libanonská falanga.

Jeho syn Bašír, který byl strýcem zavražděného ministra průmyslu, byl v roce 1982 zvolen prezidentem, ale těsně před nástupem do funkce byl zavražděn. Úřadu se pak do roku 1988 ujal jeho bratr Amín, otec Pierra Džamáíla.

Zavražděný ministr průmyslu byl považován za umírněného politika. Vystudoval práva a ve vládě byl vehementním kritikem Sýrie a jejích snah obnovit svůj někdejší vliv v Libanonu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video