Pohotovostní lékaři chtějí víc peněz

  • 1
Zlínské záchranné službě odmítli někteří praktičtí lékaři sloužit kvůli údajně nízkým odměnám pohotovost. Záchranka si je nasmlouvala jinde. Bude to ale stačit na to, aby pacientovi poskytla bezchybnou službu?

„Tato služba bude zajištěna, přestože jsme nemohli vyhovět požadavku praktických lékařů a zvýšit jim odměny na 250 korun za hodinu za všední dny a na 350 korun o víkendu a ve svátky. První pomoc zajistí lékaři, kteří akceptují stávající finanční podmínky,“ slibuje krajská radní, která má oblast zdravotnictví ve své kompetenci, Ester Cvejnová.

„Ty lékaře, kteří odmítli sloužit, jsme nahradili jinými. Pacienti se nemusejí bát,“ přidává se náměstek ředitele územního střediska záchranné služby Zlínského kraje Přemek Kubala.

Někteří lékaři si však myslí pravý opak. Tvrdí dokonce, že výjezdy pohotovosti budou omezeny. Také zpochybňují celý systém  služeb, jak mají začít fungovat už od začátku července.

„Tento návrh je také v zásadním rozporu s koncepcí akutní přednemocniční péče Zlínského kraje a vyvolává obavy ze zhoršení této služby,“ soudí předseda Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje Lubomír Nečas.

Olej do ohně sporu ještě přilil výhružný anonym, který přišel právě Lubomíru Nečasovi. Neznámý pisatel zlínského lékaře obviňuje z toho, že své kolegy nabádá k tomu, aby za stejné peníze pohotovosti nesloužili, čímž se může dopustit trestného činu obecného ohrožení.

Sdružení praktických lékařů České republiky už proto  podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. „Toto jednání považujeme za zásah do práv rozhodování každého jedince, do fungování profesní samosprávy,“ myslí si místopředsedkyně sdružení Jana Uhrová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video