Pohotovostem zvoní hrana

  • 13
Mnohým službám lékařské pohotovosti hrozí kolaps. Okresy či obce říkají, že nemají peníze na jejich provoz, stěžují si, že jim stát nedal dotace. Podobné zprávy přicházejí z celé řady míst republiky: pohotovost je ohrožena na Budějovicku, přestala už fungovat v Tanvaldě, Telči či v Třešti, omezeně pracuje v České Třebové.

Současně se však objevuje stále více hlasů, které říkají: Lékařské pohotovosti v dnešní šíři jsou pozůstatkem minulosti. První pomoc pro nemocné se dá dělat efektivněji a tak, aby ji lidé zbytečně nezneužívali.

Lékařské pohotovosti dnes totiž mnohdy fungují jen jako prodloužená ordinační doba praktických lékařů. A protože je zcela zdarma, může si sem přijít i každý, komu se třeba dopoledne nechce čekat v čekárně.

"Máme řadu dokladů, kdy si rodiče šli na pohotovost pro potvrzení, že dítě může jet na tábor. Z průzkumů, které se udělaly, vyplynulo, že v šedesáti až devadesáti procentech je lékařská pohotovost zneužívána k něčemu, k čemu není určena," uvedl Jakub Uher, který ve Sdružení praktických lékařů řeší právě problémy pohotovostí.

Řada expertů má za to, že by bylo vhodné, kdyby zajištění pohotovosti - a to v redukované podobě zcela převzaly záchranné služby a praktičtí lékaři se na jejich stanovištích například střídali ve službách. Sem by tedy mohli chodit nebo zavolat lidé, jimž by se náhle přitížilo.

Další možností je, že by praktičtí lékaři - samozřejmě za patřičný honorář - byli svým klientům k dispozici na mobilu. Takový lékař nejlépe zná jejich zdravotní stav. Ze dne na den to však změnit nepůjde. Záchranky se obávají, že lidé, zvyklí po léta chodit na pohotovosti, by začali zneužívat pro změnu jejich služby.

Navíc ne každá záchranka dnes dokáže zajistit to, co jí ukládá vyhláška: být u nemocného za 15 minut. Jak připustil Jakub Uher, někde to trvá i padesát minut. "Pohotovost je dnes záloha záchranky, my nemůžeme být všude," uvedl Jan Tuček, ředitel záchranky v Českých Budějovicích.

"Je ale pravda, že pohovost se dnes zneužívá - to ale i proto, že někteří kapitalističtí doktoři v jednu ve dvě zavřou své ordinace a pacienty pak odkážou na socialistické služby pohotovosti," podotkl. Sám podporuje zmíněný model, kdyby se na dispečincích záchranek střídali praktici při službách.

V současnosti je v tom každopádně chaos a žádný zákon neukládá městu, aby si pohotovost - náklady se pohybují kolem milionu až dvou ročně - drželo. Kde pohotovosti zničehonic zanikly, tam se buď hrnou pacienti do nemocnic (a ty si pak stěžují, ža na nefungující systém doplácejí ze svých rozpočtů), nebo se dobývají do bytů svých praktických lékařů v době, kdy jsou doktoři doma.

"To se děje zvláště na malých městech. Nefunkční pohotovost je evergreen, s nímž už se léta nic nedělá," postekl si Milan Kudyn ze Sdružení dětských praktických lékařů. Tam, kde se pokusili redukovat pohotovost uvážlivě a služby dobře zorganizovali, naopak podle Jakuba Uhra k žádným problémům nedošlo. Jako příklad uvedl Českou Lípu.

"Před rokem tam byly čtyři pohotovosti. Pak tři zrušili, aniž by se to tu čtvrtou jakkoli zatížilo. Záchranka tu funguje dobře a teď v Lípě uvažují, jestli má zachování oné pohotovosti vůbec smysl. Obavy, že lidi budou zahlcovat záchranku, nebo se dobývat na praktiky, se nepotvrdily," uvedl Uher.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video