Moskva se prostřednictvím nového institutu nechce zabývat lidskoprávními otázkami v Rusku, ale naopak v zemích Unie.

Moskva se prostřednictvím nového institutu nechce zabývat lidskoprávními otázkami v Rusku, ale naopak v zemích Unie. | foto: Jose Manuel Ribeiro, Reuters

Pohlídám vám lidská práva, nabízí Putin Unii

  • 74
Putin na setkání s nejvyšším vedením Evropské unie vyložil ruský plán zřídit v Bruselu institut zabývající se dodržováním lidských práv v Evropě. Portugalský premiér José Socrates, který si s Putinem poměrně dobře rozumí, to označil za "krok správným směrem".

Také Evropská komise reagovala v podstatě pozitivně s tím, že je třeba se ještě důkladně zamyslet. A to přesto, že v privátních hovorech diplomaté nad těmito návrhy spíše nevěřícně kroutí hlavou či je dokonce označují za nesmyl, jímž chce Rusko Unii podráždit.

Putinův režim tvrdě potírá opozici a bývá kritizován za potlačování lidských práv. Moskva se prostřednictvím nového institutu nechce zabývat lidskoprávními otázkami v Rusku, ale naopak v zemích Unie.

"Toto nebude společný podnik, institut by monitoroval situaci etnických menšin, imigrantů a médií v Evropě," řekl Putinův osobní vyslanec pro vztahy s EU Sergej Jastržembskij.

Merkelová se nebála
Čím dál sebevědomější Rusko tak dává Evropě jasně najevo, že se má přestat míchat do jeho vnitřních věcí včetně lidských práv a že sama má své "škraloupy"

Podle Dicka Oostinga z organizace Amnesty International pověst Evropy utrpěla kvůli nejasnostem kolem tajných letů CIA převážejících podezřelé z terorismu, ale také kvůli přístupu k menšinám a imigrantům.

"Putin to dobře ví. Proto je pro něj snadné takto útočit," řekl Oosting. To však nezastavilo letos na jaře německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby byla při summitu v Samaře podstatně ráznější, než jak byl Putin z německé strany za dob Gerharda Schrödera zvyklý.

Socrates hádky s Ruskem nechce
Merkelová si například neodpustila poznámku na adresu ruské policie, která znemožnila opozičním aktivistům včetně někdejšího šachového šampiona Garriho Kasparova dorazit do Samary.

Putin vzápětí zareagoval protiúderem: "Bezpečnostní složky prakticky ve všech zemích provádějí preventivní zatčení, takové případy jsou známé i z Německa." S nástupem Portugalska do čela EU však tvrdá rétorika z úst nejvyššího vedení EU o něco polevila.

Premiér Socrates jasně řekl, že o další hádky s Putinem nestojí. "Ta změna je znát, členské země musely před summitem na Socratese přitlačit, aby právě lidská práva byla silným tématem," poznamenal bruselský diplomat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video