Kampaň skončila, zítra Poláci rozhodnou u volebních uren

Kampaň skončila, zítra Poláci rozhodnou u volebních uren | foto: Pawel Kopczynski, Reuters

Pohled poraženého Kaczynského? K nezaplacení

  • 13
"Rozhodnutí jít k volbám? 3 minuty. Cesta do volební místnosti? 15 minut. Hlasování? 2 minuty. Pohled poraženého Kaczynského? K nezaplacení." Esemesku parafrázující reklamu na bankovní kartu si před nedělními volbami přeposílají mladí Poláci. Volební účast by zítra mohla lámat rekordy.

"Mladí lidé totiž půjdou k volbám jen proto, aby hlasovali proti Kaczynským," míní překladatel Jaroslaw Radiměřský z Varšavy.

Ošidné předvolební počty
"Víte, nikdy jsem k volbám nechodila, měla jsem jiné starosti, ale teď cítím, že bych měla. Jsem teď sice přehlcená informacemi, ale jedno vím jistě: Kaczynské volit nebudu. Jen se ohlížejí do minulosti a já chci, aby Polsko pokročilo vpřed," říká grafička Aneta, která si včera četla noviny v jedné z varšavských kaváren.

Jenže i přesto, že průzkumy veřejného mínění neustále ukazují nepatrný náskok opoziční Občanské platformy Donalda Tuska, mnozí míní, že nakonec bude triumfovat Jaroslaw Kaczynski a jeho strana Právo a spravedlnost.

"V minulých volbách před dvěma lety také průzkumy ukazovaly, že vyhraje Tusk. A nakonec přišlo překvapení. I letos podle mého soudu Kaczynští zvítězí," řekl MF DNES jeden z předních polských politických analytiků z listu Dziennik Michal Karnowski.

Letošní kampaň je vyhrocená. Zemi obíhá i jiná textovka, která naráží na volební slogan Občanské platformy (polská zkratka je PO): Hlasuj POzitivně! A zní: "Hlasuj POzitivně, PO volbách dostaneš špitál! Beata."

Tohle heslo naráží na korupční aféru poslankyně PO Beaty Sawické. Ačkoli byla už 1. října vyškrtnuta z kandidátky, těsně před volbami Centrální antikorupční úřad zveřejnil videozáznam, jak přebírá úplatek od agenta provokatéra.

"Když korupční aféra vyšla na povrch, řekl Jaroslaw Kaczynski, který je jediným přímým nadřízeným Centrálního antikorupčního úřadu, že ji nebude zneužívat v kampani. Jenže pak na celé čáře prohrál v televizní debatě s Tuskem a začal ztrácet preference. Tak to zas vytáhli," míní Radiměřský.

Analytik Karnowski je k vládnoucímu duelu polských dvojčat shovívavější. "Kaczynští nejsou taková monstra, jak se o nich píše. Možná nejsou tak sympatičtí, ale umějí zaujmout lidi a začít řešit problém, který se jich týká," míní.

Co tedy Polsko může čekat? "Kdyby opravdu zvítězila Občanská platforma, byla by země normálnější a akceptovanější v zahraničí," míní většina mladých lidí, které jsem ve Varšavě a ve Vratislavi oslovila.

"Domnívám se, že těsně zvítězí Právo a spravedlnost. Ale ztratí vládu," soudí Karnowski. Menší strany se totiž do koalice s Kaczynským hrnout nebudou. "Byl to přece Jaroslaw Kaczynski, který vytáhl do boje proti svým koaličním partnerům Sebeobraně a Lize polských rodin a slupl je jako předkrm. A nakonec ještě přetáhl jejich voliče k sobě," míní Radiměřský.

Obě bývalé malé vládní strany dnes podle průzkumů balancují na hraně nevolitelnosti. "Nakonec podle mých odhadů vyjedná koalici Tusk. S Polskou stranou lidovou nebo se sjednocenou levicí Aleksandera Kwasniewského Levice a demokraté.

Každopádně i tak bude situace napjatá při schvalování každého kontroverzního zákona. Může ho totiž vždycky zablokovat prezident Lech Kaczynski. Aby zákon prezidenta přehlasoval, je třeba získat dvě třetiny všech hlasů v Sejmu, což bude zřejmě na hranici možností vlády Donalda Tuska.

Hlavní rivalové

Jaroslaw Kaczynski (*1949)
Dosavadní premiér, lídr konzervativní pravicové strany Právo a spravedlnost a dvojče prezidenta Lecha Kaczynského. Má příznivce hlavně mezi staršími voliči. Proslul v Evropě jako tvrdý vyjednavač.

Donald Tusk (*1957)
Lídr a spoluzakladatel liberální pravicové Občanské platformy. Favoritem voleb do parlamentu byl už před dvěma lety. V roce 2005 neúspěšně kandidoval též na prezidenta.

Alexander Kwasniewski (*1954)
V letech 1995 až 2005 byl prezidentem Polska. Po debaklu levice v minulých parlamentních volbách sjednotil menší levicové strany do seskupení Levice a demokraté. Jeho pověst mu pravidelně kazí problémy s alkoholem.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video