Miloš Zeman

Miloš Zeman | foto: Jan Zátorský, MAFRA

POHLED: Jak vypadá plán pomsty Miloše Zemana

  • 884
Objímání stromů na Vysočině s ostřelováním ČSSD na dálku přestalo důchodce Miloše Zemana bavit. Přátelé mu také nejspíš namluvili, že je silná poptávka po jeho návratu do politiky. Kromě touhy napravit debakl při prezidentské volbě žene Zemana stále také snaha pomstít se bývalé straně. Jeho šance ovšem limitují někteří lidé kolem něj, jejich minulost a lobbistické zájmy.

Téměř na den přesně po sedmi letech se tento týden Miloš Zeman objevil na Pražském hradě, odkud tehdy utekl zadem, když ho v tajné volbě prezidenta nepodpořila Špidlova a Grossova ČSSD.

"Nepozval jsem jej poprvé a budu tak činit při vhodných příležitostech i v budoucnu. Budu tak činit proto, že Miloš Zeman je významná postava české politiky," napsal po přijetí bývalého šéfa sociální demokracie prezident Václav Klaus na svém webu. - čtěte Má strana je Klausovi sympatická, tvrdí po přijetí na Hradě Zeman

Zemanův scénář: nejprve vyřadit ze hry Paroubka

Má ale Zeman reálnou šanci významně ovlivnit příští volbu prezidenta, jíž se chce zúčastnit? O co teď se svou novou Stranou práv občanů hraje, je hlavně snaha oslabit volební výsledek Paroubka natolik, aby neměl šanci sestavit vládu a strana ho vyměnila.

S novým vedením ČSSD by se pak Zeman pokusil domluvit a to by ho mohlo dostat zpět do hry. Miroslav Šlouf, blízký Zemanův spolupracovník, dnes ale především lobbista, už připustil, že by se pak Zemanova nová strana mohla snažit vplout zpátky do sociální demokracie.

Právě Šlouf sehrál velkou roli v roztržce mezi Zemanem a Paroubkem po volbách 2006. Zatímco před nimi si hráli na spojence, předstírané přátelství padlo hned poté, co si Zeman nadiktoval podmínku, že se Šlouf stane manažerem v Lidovém domě a dostane na starost finance ČSSD.

"O tom byla jen zmínka na okraj. Ve skutečnosti, se vztahy Zemana s Paroubkem pokazily, když byla sociální demokracie ochotna po volbách v roce 2006 ochotna jednat o koalici s ODS a lidovci," řekl iDNES.cz Šlouf.

"Ve své vesnici posílím naši místní organizaci jako řadový člen a budu samozřejmě vždy volit ČSSD," napsal Zeman ve své knize Jak jsem se v politice mýlil. V tomto světle je třeba nahlížet i slova milovníka slivovice (dříve becherovky), že by šel jen do přímé volby prezidenta.

Jen blbec nemění názory, pane redaktore, opáčil by teď nejspíš svým typickým bonmotem Miloš Zeman. Mimochodem lidé kolem něj už říkají, že i parlamentní volba by ho zajímala.

Dinosauři, opoziční smlouva a lobbisté ruských zájmů

Zeman na sebe při svém pokusu o návrat přirozeně strhává velkou pozornost. Jednak dokáže být vtipný, ale zajímavější je, že nikdo neví, kolik může sebrat hlasů Paroubkovi, jehož strana má sice hodně příznivců, ale sám předseda ČSSD také mnoho ještě zarytějších odpůrců. Část voličů oranžových si navíc Zemana může pamatovat jako premiéra, který byl podle nich úspěšný.

Nemělo by se ale přehlížet, jací lidé jsou za ním také sešikováni a koho by tak s sebou opět vytáhl k moci. "S výjimkou mě tam moc dinosaurů nebude," vtipkoval Zeman, když představoval svou novou stranu.

Tak jen namátkou: Miroslav Grégr, Jan Fencl, Jaromír Schling, Miroslav Šlouf... "Hvězdy" éry opoziční smlouvy, jejíž ledový dech tento týden na Hradě zavanul, když tam Zeman dorazil.

Miroslav Šlouf s Milošem Zemanem (vlevo) na oslavě narozenin.

Jiný mráz, v nadsázce řečeno "z Kremlu", přichází za dvěma Zemanovými blízkými spolupracovníky. Šlouf dokázal ruskému Lukoilu vylobbovat zakázku na dodávku leteckého benzinu pro ruzyňské letiště. A bývalý velitel tankové divize ve Slaném před listopadem 1989, dnes podnikatel Zdeněk Zbytek, má také nadstandardní vztahy s ruskými diplomaty, což zaujalo i české tajné služby. - čtěte Zemanův plukovník Zbytek: Že jsem byl ruský špion? Nesmysl

Především to, že jeho "nová strana" ve skutečnosti není až zas tak nová, limituje Zemanovy šance na úspěšný comeback. Ani první průzkumy veřejného mínění zatím nenaznačily, že opak by měl být pravdou. Řada českých voličů přitom opravdu úpěnlivě čeká na nové politiky, kteří by nahradili ty současné. - čtěte Agentura aktualizovala průzkum a Zeman nemá ani procento

Pokud tedy Zeman nepředvede nějaký opravdu nečekaný geniální tah, po volbách ho dost možná čeká návrat k objímání stromů na Vysočině. Tentokrát už ale definitivně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video