Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Podzemní dílo nacistů čeká na otevření, továrna Richard si vyžádá obří investice

  10:56
Richard, největší nacistická podzemní továrna na českém území, se možná otevře pro veřejnost. Zda se severočeským Litoměřicím podaří ambiciózní plán uskutečnit, ale záleží především na penězích. Rekonstrukce i malé části podzemního labyrintu totiž vyjde na stovky milionů korun.

Město se rozhodlo továrnu opravit a udělat v ní prohlídkovou trasu z piety k téměř pěti tisícovkám vězňů, kteří tu za 2. světové války zemřeli. Hloubili staré vápencové doly, aby v nich Němci mohli vyrábět součásti tanků.

Projekt zpřístupnění bývalé továrny zahájilo předchozí vedení litoměřické radnice už v roce 2009. Od té doby se však prý i kvůli změnám ministrů příliš neposunul dopředu.

"Konkrétní kroky proto budeme muset řešit od začátku," říká současný místostarosta Karel Krejza. Plán podporuje, ale s problematikou se teprve seznamuje. V příštím týdnu ho kvůli Richardu například čeká schůzka s odborníky na historické podzemí.

Město Litoměřice plánuje zpřístupnit návštěvníkům část někdejší nacistické podzemní továrny Richard. Město Litoměřice plánuje zpřístupnit návštěvníkům část někdejší nacistické podzemní továrny Richard.

V běhu je už nutný převod pozemků, které leží nad továrnou. Zatím patří různým vlastníkům a část pozemků je zablokovaná pro konkurz. "Ze zkušeností s konkurzním řízením plyne, že dořešení vlastnických vztahů k pozemkům je otázkou několika let," odhaduje Krejza.

Bývalá továrna se nachází na západním okraji Litoměřic. Tvoří ji zhruba 30 kilometrů chodeb a hal.

Záchrana podzemí za pět minut dvanáct

Krejza zatím nechce odhadovat cenu a způsob financování projektu. Podle bývalého místostarosty Jaroslava Tvrdíka se prvotní hrubý propočet pohyboval od stovek milionů až k miliardě korun. "Uvažovalo se, že by se na tom finančně podílely vlády 18 států, jejichž občané v továrně zemřeli. Jednalo se už s velvyslanectvími Francie a Izraele," říká Tvrdík.

Po říjnových volbách působí na radnici jen jako opoziční zastupitel, ale na otevření továrny by se chtěl i nadále podílet. "Je to velmi významný projekt. Předpokládá se, že by návštěvnost mohla být podobná jako v Terezíně," uvádí Tvrdík.

Cenu projektu rapidně zvedá především havarijní stav podzemí. Část továrny, kterou Němci stihli vybetonovat, je sice stabilní a od 60. let se v ní ukládá radioaktivní odpad, zbytek se ale bortí.

Město Litoměřice plánuje zpřístupnit návštěvníkům část někdejší nacistické podzemní továrny Richard. Město Litoměřice plánuje zpřístupnit návštěvníkům část někdejší nacistické podzemní továrny Richard.

Do objektu je vstup zakázán. Přesto podzemí navštěvuje řada lidí. "Místy je to opravdu nebezpečné. V některých úsecích chodíte po popadaném bývalém stropu. Lidé by se tam vydávat neměli," říká Roman Gazsi, který se po mnoha návštěvách továrny v podzemním bludišti detailně vyzná a o Richardu vytváří internetové stránky.

"Myslím, že bude velký problém s financemi a povolením kvůli bezpečnosti. Pevně však věřím, že to město nevzdá a alespoň kus se povede zpřístupnit," dodává Gazsi.

"Odborníci se shodli, že je to za pět minut dvanáct, ale že se to zachránit dá," podotýká Tvrdík. Odhaduje, že by továrna mohla být zpřístupněná v horizontu dvou volebních období - tedy do osmi let.

Nacisté tu zbudovali desítky továren, ale příliš pozdě

Richard není jediná podzemní továrna v Česku. Podle Ladislava Lahody, prezidenta Společnosti pro výzkum historického podzemí, jich tu vznikly desítky. V řadě z nich se však vůbec nezačalo vyrábět. Mnoho dalších objektů zůstalo jen na papíře. Nacisté totiž začali s výstavbou továren až na sklonku války.

Město Litoměřice plánuje zpřístupnit návštěvníkům část někdejší nacistické podzemní továrny Richard. Město Litoměřice plánuje zpřístupnit návštěvníkům část někdejší nacistické podzemní továrny Richard.

Němci přesunuli část válečné výroby na bezpečnější české území, protože továrny v Říši se stávaly terčem spojeneckého bombardování. Pod zemí vznikaly proto, aby je nepřítel nemohl zničit.

Větší továrny se budovaly především ve starých vápencových a pískovcových dolech nebo železničních tunelech. Ty menší se stavěly hlavně ve sklepech pivovarů či lihovarů. Nacisté jako pracovní sílu k ražbě chodeb a hal využili zejména vězně z koncentračních táborů.

Po roce 1945 se podzemní prostory obvykle vrátily k původnímu účelu. Některé využila armáda, zbytek pustl.

Další podzemní nacistické továrny

Rabštejn (okres Děčín) - V továrně, vyrubané v pískovci, se vyráběly součásti letadel. Posledních devět let si objekt pronajímá občanské sdružení, které v jedné části provozuje expozici o místní historii.

Svitava (okres Česká Lípa) - Bývalá německá továrna Nautilus na letecké kanony se po válce proměnila ve skladiště zeleniny nebo peklo v pohádce S čerty nejsou žerty. Od roku 2002 prostor vlastní soukromník. Nazval jej Pekelné doly a slouží především pro motorkáře.

Prokopské údolí (Praha) - Němci v jeskyni plánovali vyrábět letecké díly. Stihli však pouze vyrazit tunely a částečně je vybetonovat. Od 50. let objekt využívá armáda a dodnes podléhá vysokému utajení.

Výpustek (okres Blansko) - Jeskyně v Moravském krasu sloužila jako továrna na součástky do leteckých motorů. Československá armáda později z prostoru udělala velitelské stanoviště a atomový kryt. V roce 2001 odešla a tři roky tu funguje prohlídková trasa.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...