Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Podvody s lihem za 158 milionů bude řešit soud

  • 6
K soudu doputoval případ daňového úniku v hodnotě 158 milionů korun. Obžalobě kvůli podvodům se zpracováním lihu čelí šestnáct lidí, mezi nimi dokonce i člověk z vedení finančního úřadu. Obvinění si mohou odsedět až dvanáct let.

Daňový únik se týká zpracování velkého množství lihu. Kupovala ho firma Morávia-Chem z Hrobic na výrobu kapaliny do ostřikovačů s názvem cinol. Při tom ho musela znehodnotit, tedy denaturovat. Takto upravený líh, určený pro technické využití, nepodléhá spotřební dani.

Podle žalobce to ale společnost nedělala. Kupovala obrovské množství klasického lihu, který končil jinde. Pravděpodobně se z něho vyráběl alkohol. Přitom měla obelhávat i finanční úřad prostřednictvím jednoho zaměstnance z jeho vedení.

"Tato firma koupila klasický líh a finančnímu úřadu deklarovala, že ho použije na výrobu cinolu, který nepodléhá spotřební dani. Ve skutečnosti se tak nestalo a líh využili jako klasický líh. Tím se dopustili krácení daně a poplatku," uvedla mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Markéta Ševčíková.

Podle ní firma z Hrobic, která má pobočky v celé České republice, tímto způsobem stát okrádala v letech 2000 až 2002. Případ před časem uzavřela policie a na začátku listopadu ho začne řešit pobočka brněnského krajského soudu ve Zlíně.

Není zřejmé, co se s lihem dělo

"Daňový únik byl vyčíslen na 158 milionů korun. Obžalováno je šestnáct lidí," řekl soudce Radomír Koudela, který bude případ řešit. Mezi obžalovanými je i člověk, který byl ve vedení Finančního úřadu v Brně.

Majitel firmy Radek Menšík si myslí, že se nic nezákonného nedělo. Tvrdí, že je obžalován jeden bývalý zaměstnanec. "Vše jsme řádně zaplatili a zdanili. Jsem přesvědčen, že to nakonec vyjde najevo," řekl Menšík.

Co se s lihem nakoupeným firmou Morávia-Chem dělo, není úplně jasné. Zřejmě se z něho vyráběl alkohol, ale ani to není jisté. Hrobická společnost má podle výpisu z obchodního rejstříku v předmětu podnikání uvedeno také "výroba a úprava kvasného lihu (s výjimkou ovocných destilátů získaných pěstitelským pálením)".

"Určitá podezření, kde a jak byl líh využíván, samozřejmě existují. Ještě se budou prověřovat," uvedl Koudela. Firma Morávia-Chem se zabývá především výrobou technických kapalin a čisticich prostředků.

Vaškůj se skrývá

Své pobočky má po celé České republice. Založena byla v roce 1996. První hlavní líčení v této věci je u soudu ve Zlíně nařízeno na pondělí 2. listopadu. Další budou následovat každý den po sobě až do konce týdne. Kdy by mohl padnout rozsudek, nelze odhadnout.

Jeden z největších případů daňového úniku v poslední době se týkal podnikatelských aktivit Romana Vaškůje. Soud ho potrestal sedmi a půl rokem vězení.

Vaškůj podle soudu ve velkém vozil pro svou společnost CWA motorovou naftu a benzin, ale neplatil za ně daň. Palivo, kterého bylo asi 1600 cisteren, papírově převáděl na další osoby, takzvané bílé koně.

A právě na ně padla povinnost zaplatit daň, ačkoli zbožím fakticky samy nedisponovaly. Vaškůj, který svoji vinu v tomto případě odmítá, se už skoro půl roku skrývá. Je na něho vydán mezinárodní zatykač.


Video