Podvody s lihem vynesly šedesát milionů

Olomouc - Detektivové ze zvláštního olomouckého týmu na potírání nejzávažnější kriminality dopadli čtveřici mužů, kteří nelegálními transakcemi s čistým lihem poškodili stát o téměř šedesát milionů korun na daních. Líh podle policie nakupovali ve společnosti Seliko Olomouc.

"Kriminalisté prokázali, že muži si opatřili nákupní povolení na společnost s ručením omezeným z Ostravy a potom v olomouckém Seliku nakoupili zhruba čtvrt milionu litrů čistého lihu bez daně. Tento líh pak prodávali různým zájemcům," uvedla mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková.

Letos je to již druhý případ, kdy se policii podařilo rozkrýt nelegální mnohamilionové transakce s lihem.

Kriminalisté spolu s celníky prověřovali i dovoz komodity Carbopur tvořené z valné části čistým lihem. V pětačtyřiceti případech úřady prokázaly daňový únik kolem sto třiceti šesti milionů korun a vyšetřovatel obvinil osmapadesátiletého podnikatele z Ostravy z krácení daně.

"Vyšetřování již bylo ukončeno a vrchní státní zástupce podal obžalobu u Krajského soudu v Ostravě," dodala mluvčí Bednarčíková. Hlavní m motivem podvodů s lihem je podle kriminalistů jejich lukrativnost.

Spotřební daň na jeden litr dovezeného či vyrobeného čistého alkoholu je totiž dvě stě třicet čtyři koruny, zatímco výrobní cena lihu se pohybuje od dvaceti do pětadvaceti korun.

"Při takovéto ceně by černí výrobci nebyli schopni oficiálnímu trhu konkurovat. Jedním ze zdrojů se tak stává líh dovezený bez spotřební daně. Licencovaní výrobci zase líh nakupují bez spotřební daně, jsou však omezeni předem povoleným množstvím s ohledem na předpokládaný objem výroby. Zdrojem pro nelegální aktivity může být i takzvaný surový líh, který nepodléhá schválení," vysvětlila policejní mluvčí.

,

Video