(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Podvodníci našli nový fígl, komíny kontrolují s razítkem kominíků v penzi

  • 178
Podvodníci vymysleli nový fígl, jak vydělat na takzvané komínové vyhlášce, která přikázala majitelům domů a chat povinné revize komínů. Najdou si kominíka v penzi, který se za ně zaručí, že řemeslo umí. O komínech přitom nic netuší.

Ani povinné revize komínů, které od začátku letošního roku nakázala majitelům domů a chat takzvaná komínová vyhláška, nesnížily počet požárů. Ba naopak - je jich víc. Za první tři měsíce roku kvůli zanedbaným komínům shořelo 147 domů, což je druhé nejvyšší číslo za posledních pět let.

Víc je i kominíků. Jen za čtvrt roku se jich k živnosti přihlásilo 120 a jejich počet přesáhl 1 700.

Komínová vyhláška

Nová vládní vyhláška nařizuje majitelům domů i rekreačních chat, aby minimálně jednou ročně nechali zkontrolovat komín na svém domě. Navíc musí komín až třikrát ročně nechat vyčistit. Kontrola vyjde i na 500 korun.

Mnozí z nich však mohou být podvodníci, kteří komínům ani nerozumí. Varuje před nimi Zemské společenstvo mistrů kominických. Podvodníci podle představitelů společenstva obchází domácnosti s razítkem kominíka, jenž je už dávno v penzi. Umožňuje jim to živnostenský zákon a nedostatečné kontroly.

"Seženou si garanta z řad kominíků-důchodců, kteří již dlouho živnost nevykonávají. Na základě garance si vyřídí kominickou živnost, i když o komínech nevědí vůbec nic," popisuje Miloslav Drlíček, místopředseda společenstva. 

Tím to ale nekončí. Po získání kominické živnosti si totiž dotyční "kominíci" už mohou najmout někoho dalšího, kdo za ně komíny fyzicky obchází. "Najímají si pochybné pracovníky, kteří nemají ani vyučení, ani rekvalifikaci, a pak vydávají zprávy o kontrole komínů," pokračuje Drlíček.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu vychytralí podnikavci využívají mezeru v živnostenském zákoně. Ten totiž umožňuje, aby živnostníka při práci zastupoval pověřený spolupracovník. "Podle živnostenského zákona je možné, aby podnikatel provozoval živnost prostřednictvím odpovědného zástupce, který splňuje požadavky pro provozování živnosti. Zástupce musí mít s podnikatelem uzavřenou smlouvu," říká mluvčí úřadu Jiří Sochor.

Podvodníci tak obcházejí domácnosti, často jim neodborně vyčistí komín nebo vydají revizní zprávu a na dokumenty vlepí razítko skutečného kominíka v důchodu, jenž o tom nemusí ani vědět.

"Garantované" kominíky nikdo nekontroluje

Spoléhají se na to, že jejich práci nebude nikdo kontrolovat. A podle vyjádření úřadů se zdá, že je jejich pocit oprávněný.

"Obraťte se na ministerstvo vnitra, které je autorem nařízení," odkazuje Jakub Stadler, vedoucí tiskového oddělení úřadu vlády.

Ministerstvo vnitra předložilo vyhlášku loni na jaře ministrům někdejší Fischerovy vlády. "Zeptejte se na generálním ředitelství hasičského sboru, spadá pod nás a kominíky si povětšinou řeší samo," radí Vladimír Řepka z vnitra.

"Nemáme kompetenci něco takového hlídat. Můžeme kvalitu kontroly a čištění komínu prověřovat jen v případě, že dojde k požáru," říká Ivana Svitáková z hasičského ředitelství.

Kontrola kvality práce kominíků nebo jejich amatérských samozvaných kolegů tak padá na obce. "Ty stav kontrol v zásadě nezajímá, hlavně že mají nějaký papír," krčí rameny Drlíček.

Podle Jiřího Sochora už se pracuje na nápravě, jak dohled nad kvalitou odvedené kominické práce zefektivnit.

Drlíček prozatím radí, aby majitelé domů vyžadovali od kominíků potvrzení, že živnostenské oprávnění je vydané právě na ně osobně nebo předložení průkazu vydaného kominickými cechy. Jen tak si mohou být jisti, že se o jejich komín postaral odborník.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video