Lukáš a Romana Šimkovi vysvětlují na frýdecko-místeckém soudu, proč brali

Lukáš a Romana Šimkovi vysvětlují na frýdecko-místeckém soudu, proč brali evropské dotace na cizí polnosti. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Podváděl jsem neúmyslně, hájí se muž, který bral dotace na cizí pole

  • 34
Okresní soud ve Frýdku-Místku projednává případ, který rozčílil mnoho vlastníků půdy i zemědělců na Třinecku a Jablunkovsku. Manželé Šimkovi z Návsí čelí obžalobě z dotačních podvodů, při kterých falšovali nájemní smlouvy na zemědělskou půdu, aniž o tom věděli jejich skuteční majitelé.

Prostřednictvím nájemních smluv, na nichž nebyl pravý podpis majitele půdy, pak získali dotace v hodnotě statisíců korun. Podle odborníků jde ale jen o "špičku ledovce", protože takových případů, zatím neodhalených, prý bude v celé zemi mnohem více.

Jedním z prvních, kdo nyní prověřované podvody odhalil, byl Petr Liberda z Třince-Tyry.

Zemědělci dřou na polích, dotace berou podvodníci

Jeho dcera, která si od něj před časem kvůli vlastnímu hospodaření chtěla pronajmout kus pole, na frýdecko-místecké pobočce Agentury pro zemědělství a venkov zjistila, že pozemek o výměře něco málo přes dva hektary už otec před mnoha měsíci pronajal Romaně Šimkové z Návsí. Tuto ženu ale její otec vůbec neznal a půdu jí nepronajal. Hned se proto začal pídit po detailech. Zjistil, že podpis na nájemní smlouvě není jeho. "Byl zfalšovaný," říká.

Podvedených stále přibývá

Na Romanu Šimkovou proto podal trestní oznámení. Postupně se ukázalo, že majitelů půdy, na kterou bez jejich vědomí brali dotace jiní, je na Jablunkovsku a Třinecku řada.

"Vím nejméně o dvaceti až třiceti lidech," uvádí Petr Liberda. Další z místních zemědělců, kteří sepsali memorandum, aby se distancovali od nečistých praktik, ale zmiňují, že podvedených může být i více než sto. Někteří to zatím třeba ještě ani nevědí.

Lukáš Šimko se u soudu doznal, že při žádání o dotace na půdu jednal protiprávně. "Nájem pozemků jsem zařizoval jménem své ženy ve smlouvách, které byly opatřeny podpisy, jež nenáležely osobám ve smlouvách uvedených jako pronajímatelé," uvedl Šimko ve svém doznání. Jednalo se ale podle něj o nedopatření.

Šimko si prý několikrát spletl majitele pozemku za jiné lidi

Jak zdůvodnil jeho obhájce Leoš Brantál, zemědělec se domníval, že lidé, jimž nájemní smlouvy dává k podpisu, jsou majitelé. Několikrát se ale spletl, a tak smlouvu jménem vlastníka podepsal třeba jeho příbuzný.

Podvedení majitelé půdy však trvají na tom, že Lukáš Šimko, jakož například i jeho bratr Marian, který podle nich s dotacemi rovněž podváděl, podpisy sám falšoval. "Všechny zfalšované nájemní smlouvy byly podepsány stejným rukopisem," míní zemědělec, jehož jméno redakce zná, slíbila jej ale neuvádět kvůli jeho obavám ze msty.

Soud bude pokračovat v polovině června. Obžalovaným hrozí až pět let vězení.


Nejlepší videa na Revue