Podvedení lidé většinou zjistili, že dluží pět nebo šest tisíc. Ilustrační foto

Podvedení lidé většinou zjistili, že dluží pět nebo šest tisíc. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Můžu si k vám poslat peníze? zeptali se podvodníci a dobráky zadlužili

  • 17
Policie v Děčíně vyšetřuje několik podvodů s elektronickými půjčkami. Už několik lidí svěřilo své osobní údaje podvodníkům, kteří je požádali, aby jim pomohli s vyzvednutím peněz. Napálení lidé jim ale ve skutečnosti umožnili získat peníze z půjčky, kterou podvodníci uzavřeli jejich jménem.

"Děčínské oddělení eviduje sedm takových oznámení od lidí z celého Ústeckého kraje. V této souvislosti vyšetřujeme tři podezřelé osoby," uvedla policejní mluvčí Petra Trypesová.

Scénář podvodu byl vždy podobný. Podvodník si vytipoval důvěřivou oběť a oslovil ji se smyšlenou legendou, že má kvůli exekuci obstavený účet a potřebuje si k někomu nechat poslat peníze.

"Záminky byly různé. Od alimentů či výhry po vyplacení pojistky za zlomený malíček u nohy. Ty historky byly většinou snadno uvěřitelné a podvedení lidé se snažili pomoci," přibližuje Trypesová.

Ochotní lidé proto sami prozradili kromě jména a adresy i své rodné číslo a podvodníci s těmito údaji požádali přes internet nebo mobil o půjčku.

Odkud peníze přišly, si všiml jediný

"Peníze ve většině případů přišly na poštu prostřednictvím peněžní poukázky. V momentě, kdy je důvěřivý adresát převzal a výběr podepsal, stal se nevědomky dlužníkem peněžní společnosti," podotkla Trypesová.

Ze sedmi podvedených lidí si jen jediný všiml, že peníze nepřišly z místa, ze kterého měly. Podvodníkovi je proto odmítl předat a obrátil se na policii. Ostatní podvodníkům peníze odevzdali.

"Po čase se jim v poštovní schránce objevila výzva k zaplacení dlužné částky. Většinou to byly pěti- a šestitisícové částky," dodala Trypesová.


Video