Podvod s drahokamy se vrací do Liberce

Pražský Vrchní soud vrátil kauzu největšího českého podvodu s falešnými drahokamy libereckému okresnímu soudu. V odvolacím řízení zároveň zrušil šestiletý trest vězení podnikateli Romanu Tonevovi. Ten si podle obžaloby vypůjčil u Ekoagrobanky bezmála dvanáct milionů korun. Dluh nesplácel. Za úvěr dal do zástavy drahé kameny. Podle posudku měly hodnotu 90 milionů korun, podle soudních znalců však byla jejich skutečná cena mnohem nižší.

V lednu padl za podvod trest 
Liberecký krajský soud v lednu poslal Toneva na šest let za mříže a poprvé tak vynesl rozsudek nad jedním z podnikatelů, kteří počátkem devadesátých let získávali závratné úvěry díky přeceněným drahým kamenům.

Tonev si v roce 1992 od Ekoagrobanky peníze oficiálně půjčil na stavbu benzinové stanice a na nákup samoobsluhy. "Ve skutečnosti je použil na něco jiného, úvěr nesplácel, a navíc věděl, že nebude schopen jej splatit," uvedl v lednu státní zástupce Ivan Bernátek.

To, že jako jistinu bance nabídl přeceněné drahokamy, však v odsouzení podnikatele nehrálo roli. Státní zástupce měl totiž pochybnosti o tom, jestli Tonev znal skutečnou hodnotu zastavených kamenů.

"Když jsem v roce 1998 podával obžalobu, několikrát se měnily názory na subjektivní stránku ve vztahu k ceně kamenů. Teprve pak Nejvyšší soud vyslovil ve dvou kauzách názor, že pokud má státní zástupce pochybnosti o subjektivní stránce, je jeho povinností podat obžalobu, protože rozhodnutí o subjektivní stránce přísluší soudu. Tento případ se však dal obžalovat i bez znalosti ceny kamenů, protože podvodu nasvědčovaly jiné skutečnosti. Soud to nyní potvrdil," řekl tehdy Bernátek.

Tonev sám u soudu popíral, že by znal pravou cenu jistiny. Během procesu vyšlo najevo, že podnikatel předložil Ekoagrobance (nyní v likvidaci) drahokamy oceněné znaleckým posudkem na 90 milionů korun. Správce konkursní podstaty banky však nyní odhadl jejich skutečnou cenu na pouhých dvě stě tisíc.

Banky zjistily teprve po letech, že naletěly
Potrestání těchto machinací se státu dlouho nedařilo. A to i přesto, že se odehrály v rozmezí let 1991 až 1994 a způsobily tuzemským bankám dvacetimiliardové škody. Finanční ústavy teprve po letech zjistily, že naletěly, a místo drahokamů mají v sejfech bezcenné kamínky.

"Kdyby pravda vyšla najevo hned, některé banky by to položilo. Byly mezi nimi i státní banky, takže si umíte odpovědět na otázku, jestli byla politická vůle k vyšetření těchto podvodů," prohlásil Jan Šula, který vedl ekonomickou kontrarozvědku, když se drahokamy začaly v republice objevovat.

Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová má pro průtahy ve vyšetřování jiné vysvětlení: "Trvá to tak dlouho, protože dokazování je složité a náročné."

, ,

Video