Průzkum Sanep. Ilustrační foto

Průzkum Sanep. Ilustrační foto | foto: SANEP

Podvádět v průzkumech Sanepu je stále snadné. Ale neúčinné, tvrdí ředitel

  • 20
Pražský redaktor iDNES.cz dva měsíce ovlivňoval průzkumy veřejného mínění Sanep jako fiktivní důchodce z Vysočiny a volič KSČM. Jeho identitu ale za celou dobu nikdo nezkontroloval. Sanep se brání: Pár set záškodníků se na výsledcích neprojeví a armáda podvádějících by se nikomu nevyplatila.

K zaregistrování do průzkumů Sanepu stačí platný e-mail a vyplnění základních údajů. Stejný pokus iDNES.cz provedl předloni. Od té doby se změnilo snad jen to, že při registraci přibylo oznámení o sankcích v případě uvedení nepravdivých údajů. Nikdo ze Sanepu se je ale za celé dva měsíce nepokusil ověřit.

Prohlášení o pravdivosti údajů při registraci.

Šéf Sanepu metodu hájí. "Důvěryhodnost a identitu respondentů ověřujeme několika metodami, jednu z nich tvoří ověřovací kontrolní průzkumy či otázky. Vedle monitorování IP adres a dalších technických dat pak k další kontrole dochází v rámci motivačního programu, osobní korespondence s respondenty či výskytu náhodných anomálií," sdělil Oldřich Zajíc iDNES.cz.

Sanep má zhruba 200 tisíc zaregistrovaných respondentů. Průzkumů se běžně zúčastňuje čtyři až pět tisíc lidí. Zajíc tvrdí, že reprezentativní vzorek v průzkumech Sanepu nikdy neklesl pod 1 500 dotazovaných.

Zajíc proto vyloučil, že by několik set záškodníků, ze kterých se teprve vybere vzorek, mohlo průzkumy vážně ovlivnit. "Zaručujeme chybovost do 0,2 procenta," tvrdí šéf Sanepu.

Nebojí se ani toho, že by si například některá strana objednala větší počet lidí nebo vývoj softwarového robota, kteří by výsledky cíleně zkreslovali ve velkém měřítku. "To by stálo tolik peněz jako druhé parlamentní volby, a to se nikomu nevyplatí," míní Zajíc.

Odborník zabývající se průzkumy veřejného mínění Ján Mišovič z Teologické fakulty Jihočeské univerzity má za to, že by případné úmyslné zkreslování výsledků agenturou vyšlo najevo. "Když stejné téma dělá jiná agentura, tak na základě komparace se ty první výsledky ukážou nespolehlivé," tvrdí.

Internetový průzkum láká ty, kdo rádi odpovídají

Problém však není v počtech. Ján Mišovič poukazuje na to, že věrohodnost průzkumů Sanepu snižuje mimo jiné to, že jsou vedené formou ankety a navíc prostřednictvím internetu. "Anketa trpí tím, že tam probíhá samovýběr. A pokud jde o písemnou anketu, tak se většinou zapojují lidé, kteří rádi odpovídají," poukazuje na nedostatky.

Další neduh je Sanepem zaručený věkový rozsah od 18 do 69 let. Nejenže vypadává populace starší 69 let, navíc čtyřicet procent domácností stále nemá připojení k internetu a méně uživatelů je hlavně mezi staršími lidmi.

Zajíc je přesvědčen, že mezi terénními a internetovými průzkumy není rozdíl. "Kromě pohlaví a přibližného věku při osobním dotazování nic nezjistíte najisto, a někdy ani to ne," říká. A poukazuje na výhody internetu: "Při dotazu, zda jste homosexuál, budete spíš lhát na ulici než anonymně na webu."

S tím Mišovič nesouhlasí. "Nejspolehlivější je osobní rozhovor, ale ne na ulici, ale nějakým vhodným výběrem. Sice je to umělá situace, ale stejně je to optimální cesta, jak ty informace získat," uzavírá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video