Podstata válek zůstává. Zbraně se mění

  • 33
Podstata válek zůstává stejná, výzbroj se však mění - americká armáda bude při úderu patrně užívat i některé zcela nové typy zbraní. Vojenští experti prohlašují, že operace je příležitostí k vyzkoušení některých "tajných zbraní", které až dosud neopustily armádní laboratoře.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

Toto "pokusné nasazení" se osvědčilo v americké operaci proti Talibanu, kde byly poprvé široce užity bezpilotní letouny k převážně monitorovacím misím. V operaci proti Iráku je inteligentní munice, určená k ničení pozemních cílů, ještě sofistikovanější a přesnější než v předcházejících akcích, například v Kosovu.

Armáda také patrně nasadí některé specializované bomby, určené třeba k ničení podzemních skladišť biologických či chemických zbraní. Hodně se také spekuluje o nasazení tzv. mikrovlnných bomb, pracujících na podobném principu jako mikrovlnné trouby.

"Zatímco typická mikrovlnná trouba generuje méně než 1500 wattů energie, my pracujeme se zařízením, jež může vygenerovat miliony wattů," uvádějí internetové stránky americké armády.

Ač je vývoj těchto zbraní stále v počátečních stadiích, americká armáda zvažuje jejich nasazení. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld vloni tyto dohady nepřímo potvrdil. "Nikdy nevíte," řekl, "v reálném životě někdy musíte sáhnout k něčemu, co je teprve ve stadiu vývoje."

Tyto bomby či zářiče ponesou zejména bezpilotní letadla. Cílem bude především vyřadit z provozu velitelská stanoviště, systémy protiletecké obrany či nepřátelská letadla. "Krátký energetický výboj může být zničující pro elektroniku, na lidskou obsluhu však nijak nezapůsobí," uvádí americké letectvo na svých internetových stránkách.

Proto má tento typ zbraní velký potenciál pro operace, kdy má útočící strana zájem na co nejmenších ztrátách nepřítele i minimální zkáze v místě úderu. I proto, uvádějí experti, investují USA mnoho prostředků a energie do tohoto typu zbraní nové generace. Američané zdůrazňují, že by se v Iráku rádi vyhnuli velkým ztrátám protivníka a vážnému narušení infrastruktury. Obranný systém Iráčanů by se zhroutil, i když jej nebude nutné zlikvidovat.

Mikrovlny mají mít užití i v dalších superzbraních 21. století. Armádní laboratoře například zkoušejí technologie, jež by se daly využít k vyřazení protivníka z boje. Zařízení, umístěné například na vojenském vozidle, by vysílalo záření, které by proniklo těsně pod kůži nepřátel, způsobilo jim velkou bolest, ale vážně je nezranilo. Je to, uvádí armáda, "mimořádně účinný nesmrtící prostředek k zastavení agresora". 


Nejlepší videa na Revue