Premiér Jan Fischer a předseda Evropské komise José Barroso po jednání v Bruselu (12. května 2009)

Premiér Jan Fischer a předseda Evropské komise José Barroso po jednání v Bruselu (12. května 2009) | foto: Thierry Roge, Reuters

Podporuji ratifikaci Lisabonu, řekl eurorealista Fischer v Bruselu

  • 49
Premiér Jan Fischer, který v běhu českého předsednictví EU vystřídal v čele vlády Mirka Topolánka, dnes poprvé navštívil Brusel. "Přál bych si, aby Lisabonská smlouva byla ratifikována," řekl premiér po schůzce s šéfem Evropské komise José Barrosem. Označil se také za eurorealistu.

"Velice vítám, že ratifikační proces došel v Česku do bodu, kdy se smlouvou vyslovila souhlas i horní komora parlamentu. Teď bude záležet na prezidentovi, kdy připojí svůj podpis," uvedl Fischer a připomněl, že česká ústava v tomto ohledu žádné lhůty nezná.

"Osobně bych si přál, aby ratifikace Lisabonu doběhla do konce úspěšně," vyslovil se premiér.

Z otázky novinářů, zda by dokončení ratifikace ještě před koncem českého předsednictví považoval za jeho úspěšné završení, se Fischer vyvlékl narážkou na svou celoživotní profesi.

"Pokud jde o měřitelnost úspěchu českého předsednictví, bylo by krásné, kdyby všechno bylo měřitelné, a jako statistik bych to uvítal. Ale to nejde." Na lámání chleba podle Fischera dojde na červnovém summitu Evropské rady.

Premiér Jan Fischer a předseda Evropské komise José Barroso při jednání v Bruselu (12. května 2009)

Kdo nakonec vrcholnou schůzku povede, není jasné ani po dnešním jednání. V Bruselu panují obavy, že se úkolu ujme euroskeptik Václav Klaus. "Rozhodnutí je na české straně, my jej budeme respektovat," řekl dnes Barroso.

Fischer připomněl, že radu dle pravidel řídí šéf exekutivy a mandát pro toto jednání mu dává vláda. Definitivní rozhodnutí prý zatím nepadlo.

Z jednání v Bruselu také vyplynula česká pozice ohledně dalšího vedení Evropské komise. V jejím čele by podle Fischera měl i nadále stát José Manuel Barroso.

Jsem eurorealista, říká Fischer

Statistik, o jehož názorech na politicky významná témata veřejnost zatím mnoho neslyšela, dnes také přiznal, že ve škále od euroskepticismu k eurooptimismu zůstává střízlivý.

"Jsem eurorealista," řekl a na další otázku ohledně přijetí eura už opět zůstal apolitický. "Je to ryze politické rozhodnutí, které záleží na důkladné analýze o užitečnosti eura. Moje vláda tuto debatu povede, ale nebude na ní, aby rozhodla."

Premiér rovněž jasně deklaroval své priority pro zbývajících sedm týdnů českého vedení sedmadvacítky. Právě jeho úspěšné dokončení spolu s dovedením země do předčasných voleb považuje Fischer za hlavní úkol své vlády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video