Prezident Miloš Zeman jmenoval nové ministry Rusnokovy vlády. (10. července 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Podpořme Rusnokovu vládu, velí ústecká ČSSD. Sobotka varuje před kupčením

  • 136
V ČSSD roste vůle podpořit vládu Jiřího Rusnoka. Jako první se otevřeně za ní postavila ústecká krajská organizace strany. Je to prý lepší řešení než předčasné volby. Předseda sociálních demokratů však odpoledne uvedl, že pokud by ze strany Rusnoka mělo docházet ke kupčení s hlasy, ČSSD vládu rozhodně nepodpoří.

Severočeští sociální demokraté to oznámili ve svém prohlášení, které poslali médiím. Jde o první krajskou organizaci ČSSD, která se na podpoře Rusnokovy vlády oficiálně usnesla.

Ústečtí sociální demokraté v prohlášení opakují, že nejlepším řešením současné situace je rozpuštění Sněmovny a předčasné volby. Pokud se ale ve středu nenajde dost hlasů pro rozpuštění dolní komory, je podle nich třeba udělat vše, aby se zabránilo pokračování vlády ODS, TOP 09 a LIDEM.

"Jsme přesvědčeni, že je třeba se spolupodílet na záchraně naší země a konat v zájmu občanů ČR, a tak aktivně vyjádřit podporu vládě Jiřího Rusnoka," uvedl krajský výkonný výbor.

Již v minulém týdnu se šéf ústecké ČSSD Radek Schrefer nechal slyšet, že Rusnokův kabinet je lepší než jakákoliv pravicová vláda. Také zástupci dalších krajských organizací uvedli, že by jejich strana měla zvážit podporu úřednickému kabinetu, pokud se nenajde 120 hlasů pro rozpuštění Sněmovny.

O tomto kroku uvažuje i vedení sociálních demokratů, z něhož jsou však na adresu nové vlády slyšet také kritické hlasy. ČSSD vadí zejména obsazení ministerstva financí neúspěšným prezidentským kandidátem Janem Fischerem. V rozhovoru pro MF DNES to zmínil i šéf strany Bohuslav Sobotka (více zde).

Kupčení s hlasy nepodpoříme, napsal Sobotka

V pondělí odpoledne však Sobotka na svém blogu na webu ČSSD napsal, že sociální demokracii bude zajímat způsob, jakým chce Rusnok získat podporu pro svůj kabinet. "Pokud by jeho postup zaváněl nakupováním hlasů a politickou korupcí, ČSSD úřednickou vládu nepodpoří," uvedl Sobotka.

Šéf největší parlamentní strany je přesvědčen, že Rusnok má při jasném odporu ODS a TOP 09 jen dvě cesty, jak získat podporu pro svou vládu. První možností je, že by se k sociální demokracii, komunistům a Věcem veřejným, které věc zvažují, přidala strana LIDEM, i když to dosud odmítala. Pak by úřednická vláda mohla počítat s 99 hlasy a pro nutnou většinu by jí stačil hlas jednoho z nezařazených poslanců.

"Paradoxem takové situace by byl fakt, že to byl právě prezident (Miloš) Zeman, který podporu nikým nevolené 'strany' LIDEM označoval za příčinu nedostatečné legitimity bývalé Nečasovy vlády," myslí si Sobotka.

Druhou možností, v případě, že strana LIDEM Rusnoka nepodpoří, je podle předsedy ČSSD vydat se na "nákupy" poslanců do pravicových klubů a mezi ty nezařazené. Podobným způsobem podle něj získal podporu pro svůj kabinet v minulosti například Mirek Topolánek.

"Je otázka, zda premiér Rusnok hodlá jít stejnou krajně problematickou cestou jako Topolánek a vyslat na 'nákupy' například pány Mynáře a Nejedlého, kteří patří mezi hlavní akcionáře SPOZ," píše také Sobotka, mezi jehož největší kritiky patří právě hradní kancléř a bývalý předseda zemanovců Vratislav Mynář.

O dalším postupu by předsednictvo strany mělo rozhodnout tento pátek. V případě, že Rusnokův kabinet nedostane důvěru, řeknou si sociální demokraté při druhém pokusu o sestavení vlády a post premiéra.

Zeman jmenoval Rusnokovu vládu

10. července 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video