ODS vypověděla koaliční smlouvu s Věcmi veřejnými. V pátek se bude ve Sněmovně hlasovat o důvěře vládě Petra Nečase.

ODS vypověděla koaliční smlouvu s Věcmi veřejnými. V pátek se bude ve Sněmovně hlasovat o důvěře vládě Petra Nečase. | foto: ČTK

ODS vypověděla koalici s VV, Nečas znovu požádá poslance o důvěru

  • 2504
Koalice mezi ODS, TOP 09 a Věcmi veřejnými definitivně končí. Premiér Petr Nečas se chce nadále opírat o poslance, kteří opustili VV s vicepremiérkou Karolínou Peake. Sílu, jakou má vláda ve Sněmovně po rozpadu klubu VV, otestuje páteční hlasování o důvěře. Po jednání výkonné rady občanských demokratů to řekl premiér Petr Nečas.

Občanští demokraté se rozhodli koalici s Věcmi veřejnými vypovědět. "Tato nevěrohodná, iracionální a hystericky jednající strana nemůže být v koalici vůbec s nikým," zhodnotil Nečas v pondělí VV. Koalici chtěla ODS ukončit k pátku 27. dubna, VV ale na nic čekat nechtějí a koaliční smlouvu vypovědí už v úterý (více zde)

Premiér Nečas o straně VV

"Tato nevěrohodná, iracionální a hystericky jednající strana nemůže být v koalici vůbec s nikým."

A jak vidí Nečas páteční hlasování o důvěře vládě? "V případě, že vláda důvěru nezíská, vyvolá ODS jednání s dalšími stranami v Poslanecké sněmovně o jejím rozpuštění nejpozději do 3. května," řekl předseda vlády.

Vláda dostane hlasy ODS, TOP 09 a od poslanců, které sehnala Peake

Peake má podle něj deset podpisů poslanců, kteří jsou připraveni vládu podpořit. Důvěru vládě by měli zajistit spolu s hlasy ODS a TOP 09. Sedm poslanců se spolu s Peake odtrhlo od VV. Pro vládu slíbili hlasovat i dva poslanci, kteří ve Věcech veřejných zůstali, Milan Šťovíček a Miroslav Petráň. S platformou Karolíny Peake chce Nečas uzavřít novou koaliční smlouvu.

Kdo má zajistit důvěru vládě

ODS a TOP 09 - 92 hlasů
platforma Karolíny Peake - 8 hlasů
poslanci VV Milan Šťovíček, Miroslav Petráň - 2 hlasy
celkem 102 hlasů

S vládou by mohli hlasovat i nezařazení poslanci Michal Doktor a Pavel Bém (oba původně ODS).
Jasné není, jak se zachovají ostatní poslanci Věcí veřejných.

Proti vládě budou určitě hlasovat ČSSD a KSČM.

Hlasování o důvěře nahradí původní požadavek ODS, aby Peake do pondělí sestavila poslanecký klub. Teprve když hlasování o důvěře dobře dopadne, přijde podle Peake opravdová "úleva".

Hlasování o důvěře vládě podpořil předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. "Ať je tady jasný ústavní krok, který řekne, jestli vláda má, nebo nemá většinu ve Sněmovně," řekl Gazdík.

Politici ODS v pondělí v průběhu dne postupně připouštěli, že není zásadní, že teď Peake nemá deset poslanců pro sestavení vlastního poslaneckého klubu ve Sněmovně. "Já bych od téhle podmínky uměla odstoupit. Jestliže tam bude dost hlasů, aby vláda mohla fungovat, tak i bez toho klubu se to zvládnout dá," uvedla šéfka Sněmovny a první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

Při hlasování o důvěře potřebuje vláda hlasy od většiny přítomných poslanců, nemusí to být nutně 101

"Číslo jako takové není podstatné. Podstatné je, jací poslanci se za tou většinou nacházejí," řekl místopředseda ODS Pavel Drobil, který jako první novinářům prozradil, že by si Nečasova vláda mohla otestovat svou sílu po rozpadu klubu VV při hlasování o důvěře.

Při něm vláda potřebuje získat podporu většiny přítomných poslanců. Opozice to má při hlasování o nedůvěře složitější. Aby vládu povalila, musí sehnat minimálně 101 hlasů.

"Měli jsme tu stoosmnáctku, která byla považována za nejbezpečnější většinu od konce Klausovy vlády. Dopadlo to, jak to dopadlo. Bezpečná většina není o tom, jestli máte 102, 103 nebo 104 hlasů, ale jestli tu máte poslance, kteří jsou ochotni dýchat za koaliční program," řekl Drobil.

Peake nesehnala dost poslanců pro sestavení vlastního klubu

Peake se zatím podařilo sehnat osm poslanců, kteří spolu s ní odešli z VV a jsou připraveni vstoupit do jejího nového klubu. To ale nestačí, poslanců pro vznik klubu musí být deset. Další dva poslanci - Milan Šťovíček a Miroslav Petráň - jí sdělili, že jsou ochotni vládu podporovat, ale do klubu k Peake nechtějí. Petráň to také v pondělí odpoledne potvrdil (podrobnosti zde).

Nečas přitom minulý týden tvrdil, že vláda, pokud má pokračovat, musí být založena na podpoře tří klubů ve Sněmovně, s bezpečnou většinou (více zde).

Do nového klubu, který by ráda Peake ustavila, chtějí kromě ní vstoupit ještě poslanci Dagmar Navrátilová, Viktor Paggio, Jiří Rusnok, Lenka Andrýsová, Jana Suchá, Martin Vacek a Radim Vysloužil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video