Uchazeči o Hrad by mohli získávat podpisy prostřednictvím Czech Pointů, zvažuje ministerstvo vnitra. Ilustrační foto

Uchazeči o Hrad by mohli získávat podpisy prostřednictvím Czech Pointů, zvažuje ministerstvo vnitra. Ilustrační foto | foto: Nikola Hronková, MF DNES

Podpisy k volbě prezidenta se budou sbírat jinak, třeba přes Czech Point

  • 75
Petičním archům podepisovaným na koleni v ulicích v prezidentské volbě zřejmě odzvonilo. Vnitro připravuje změnu předvolebních pravidel a zvažuje i to, že by se lidé kandidátům upisovali prostřednictvím úředníků na Czech Pointech. Počet potřebných podpisů by se zřejmě snížil.

Zatímco současní kandidáti si zaplatili brigádníky a ti pro ně podpisy sbírali přímo v ulicích, do budoucna by taková předvolební akce mohla vypadat zcela odlišně. Třeba tak, že podporovatel prezidentského kandidáta zajde na pracoviště Czech Point, ukáže úředníkovi občanský průkaz a teprve poté jej pracovník úřadu připíše do petičního archu.

Ministerstvo vnitra nyní připravuje novelu zákona k přímé volbě prezidenta a právě sběr podpisů přes Czech Pointy je podle informací iDNES.cz jednou ze zvažovaných variant.

"Je to tak, ale k dalším variantám se nebudu vyjadřovat, protože tu máme čerstvé rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a my se teprve musíme seznámit s jeho textací," řekl iDNES.cz náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu Robert Ledvinka.

Na úřad se lidem nechce, proto bude třeba méně podpisů

"Jak situaci napravit, je nyní otázkou diskusí. Do ní patří také otázka celkové přeměny konstrukce ověřování podpisů, tedy to, zda půjdeme dál petičním režimem, či se pustíme do něčeho jiného. Je možné, že se dostaneme i k tomu, že budeme hledat jiný způsob průkazného potvrzení pravosti podpisů," doplnil Ledvinka.

Novelu chce vnitro předložit do vlády do konce března. Pokud by sáhlo skutečně po zcela jiném způsobu sbírání podpisů, je pravděpodobné, že by se změnil i jejich počet nutný pro registraci kandidáta. Nyní jich potřebuje potenciální prezidentský kandidát buď 50 tisíc od lidí nebo 20 od poslanců či 10 od senátorů.

Už před podáním kandidatury někteří uchazeči o Hrad hovořili o tom, že sesbírání 50 tisíc podpisů je obtížné (více o způsobech, jakými sháněli kandidáti podpisy, čtěte zde). Donutit lidi kvůli prezidentské volbě chodit na úřady přitom bude nejspíš obtížnější, než je oslovit s peticí na ulici.

Už nyní je jasné, že novela změní i způsob kontroly podpisů. Ministerstvo procenta chybných podpisů u jednotlivých kontrol kandidátům sčítalo místo průměrování. Nejvyšší správní soud ale konstatoval, že takový postup není možný (více o návratu Jany Bobošíkové mezi kandidáty čtěte zde).

"Chceme přijít s jinou variantou, která by vůbec odstranila možnost pochybností," nastínil k novele šéf ministerského odboru veřejné správy Václav Henych.

"V některých ustanoveních je zákon skutečně složitý a umožňuje více výkladů, takže naší ambicí bude zpřesnit celou právní normu, zjednodušit proceduru a jednoznačně nastavit pravidla," řekl iDNES.cz Henychův nadřízený Ledvinka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue