Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube během tiskové konference, na které byla představena koncepce rozvoje Policie ČR pro následující roky. (8. června 2016) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Podpis na diplomce policejního náměstka Laubeho není pravý, tvrdí expert

  • 184
Diplomová práce, kterou obhájil nynější náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube, má v doporučení k obhajobě podpis, který není pravý. Dospěl k tomu znalec z Policejní akademie. Podpis oponenta Petra Kroupy vypadá jinak než obvykle. On sám tvrdí, že je jeho.

Na problematický podpis na diplomce upozornil server Lidovky.cz. Práce má podle něj čtyřicet stran a nese název Úloha práva a policie ve světle Schengenských dohod. Jak vedoucí Dag Sedláček, tak oponent Petr Kroupa ji doporučili k obhajobě.

Kroupovo doporučení na oponentském posudku je ale podepsáno jinak, než jaký podpis Kroupa běžně používá.

Jak ale server uvedl s odvoláním na slova prorektora Policejní akademie, Kroupa nepravost odmítá a podpis prohlašuje za vlastní.

„Pan Kroupa dvakrát písemně prohlásil, že podpisy na oponentském posudku a i na protokolu o obhajobě diplomové práce jsou jeho pravé podpisy. Jednou se takto vyjádřil před vyhotovením posudku a podruhé po (jeho) vyhotovení,“ sdělil prorektor akademie pro vnější vztahy František Hřebík.

Právě Policejní akademie, kde Laube svou diplomovou práci obhájil, si o sporném podpisu nechala udělat posudek znalce. „Znalecký posudek konstatoval, že sporný podpis na oponentském posudku není s vysokou mírou pravděpodobnosti podpis Petra Kroupy,“ ocitoval prorektora server.

Laubeho diplomkou se Policejní akademie zabývala i v jiné souvislosti. Zkoumala, zda nepochybil při citování zdrojů a zda je práce dostatečně rozsáhlá. Má totiž pouze 39 stran, a to i se seznamem literatury. Navíc podstatná část první kapitoly je totožná s Laubeho bakalářskou prací. Tříčlenná komise, která se diplomkou zabývala, žádný problém nenašla. Rozhodující se podle ní to, že Kroupa podpis uznal a že byl při obhajobě osobně přítomen.

Zdeněk Laube je náměstkem policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Je také pokládán za autora kritizované reformy policie (čtěte například zde). Ta zavádí novou centrálu pro vyšetřování organizovaného zločinu, která nahradí dosavadní protikorupční policii i protimafiánský útvar. Kvůli reformě rezignoval šéf ÚOOZ Robert Šlachta a jejím provedením se zabývá i parlamentní vyšetřovací komise.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video