Podnikatelé platí na špatný účet

Brno - Někteří brněnští podnikatelé zaplatili sociální pojištění na neexistující účet. Městská správa sociálního zabezpečení je totiž nestihla upozornit na chystanou změnu peněžního ústavu. Konto u nové banky přitom sociální správa může začít používat až od 1. ledena 2002.

Zmatek mezi některými klienty Městské správy sociálního zabezpečení v Brně zavládl poté, co jim ústav rozeslal složenky na příští rok. Úřad jim zapomněl sdělit, že přechází na přelomu roku od Komerční banky k České národní bance. U té ovšem začne jeho příjmové konto fungovat teprve od 1. ledna, a proto nové složenky zatím neplatí.

Lidé platí na neexistující účet
Už se ovšem objevili lidé, kteří platí sociální pojištění na neexistující účet. Například podnikatelka Jana Palánová z Brna poté, co minulý týden našla složenky v dopisní schránce, zaplatila obratem pojištění za uplynulý měsíc. Manžel, shodou okolností také podnikatel, si později všiml, že číslo konta je na novém tiskopise jiné, než na starších složenkách.

„Mysleli jsme si, že jde o nějaké podvodníky, kteří složenky zfalšovali, proto jsme na nesrovnalost upozornili policii,“ uvedla Palánová.

Vše se vyjasnilo na brněnské správě sociálního zabezpečení. „Vysvětlili mi, že od příštího roku mění peněžní ústav, ale že platby za letošní rok je třeba posílat na účet Komerční banky. Divila jsem se, proč nepřiložili k novým složenkám nějaký vysvětlující leták. Úřednice mi pouze řekla, že dopis, který upozorňuje na změnu banky, se jim do obálky nevešel,“ vypráví podnikatelka.

Úředníci: problémy mohly nastat
Vedení brněnské správy připustilo, že nesrovnalosti mohly nastat. Hlavně u podnikatelů, kteří neplatí sociální pojištění převodem z účtu, ale přímými platbami složenkou.

„Mohlo se stát, že nové složenky přišly dříve než informační dopis. Musíme v krátkém čase na změnu upozornit 43 tisíc osob samostatně výdělečně činných a třináct tisíc malých organizací,“ uvedla zástupkyně vedoucího brněnské správy sociálního zabezpečení Jaroslava Kavínová. Právě velký objem plátců podle ní zkomplikoval souběžné rozesílání složenek a letáků.

Jinde v zemi byli připraveni
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) jinde v republice problémy nezaznamenala. „Pokud některý plátce výjimečně neobdržel oznámení příslušné správy o změně jejího příjmového účtu, ale dostal jen složenky na rok 2002 a ty použil bez jakéhokoliv ověřování pravosti k platbě ještě v tomto roce, vrátí se mu peníze zpět prostřednictvím České pošty jako nedoručitelné,“ uvedl Miroslav Kaufman, náměstek ředitele ČSSZ.

Přesměrování plateb není možné zajistit proto, že nový účet zatím neexistuje.

Kaufman přiznal, že za opožděnou splátku nabíhá automaticky penalizace, a to za každý den prodlení. „Jestliže ale klient prokáže kopií složenky, že platbu pojistného v měsíci prosinci 2001 zasílal včas, ale na jiný, dosud neexistující účet u České národní banky, příslušná správa mu penále nebude účtovat,“ dodal náměstek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video