Podnikatel Josef Král z Netolic na Prachaticku přišel o střechu nad hlavou.

Podnikatel Josef Král z Netolic na Prachaticku přišel o střechu nad hlavou. | foto: Ladislav Němec, MF DNES

Podnikatel z Netolic přišel o střechu nad hlavou, napálil ho podvodník

  • 458
Podnikatel Josef Král z Netolic na Prachaticku přišel o střechu nad hlavou, protože se jeho podpis záhadným způsobem ocitl pod směnkou na 810 000 korun. Stal se obětí několikrát odsouzeného podvodníka. Po sedmi letech Král u soudu uspěl, ale dům mu to už nevrátí.

Sedm let se Král snažil dokázat, že nikdy vědomě nepodepsal dokument, který by měl být směnkou na stovky tisíc korun. Až nyní uspěl. Jenže už je pozdě. Soudy nezastavily už dříve nařízenou exekuci a Králův dům byl v dražbě prodán novému majiteli. Do pár dnů se má vystěhovat. Podnikatel proto nyní žaluje Česko o náhradu škody.

Příběh 43letého Josefa Krále je velmi složitý, zamotaný a roky putoval od jednoho soudu k druhému, až nakonec skončil u Nejvyššího soudu a zpět v Českých Budějovicích. Princip podvodu je ovšem tak jednoduchý, že se může stát naprosto každému, a dopady jsou fatální.

Coby podnikatel s elektronikou, jízdními koly a hračkami začal Král obchodovat před lety s pochybným podnikatelem Petrem Stejskalem, který byl dodnes už šestkrát odsouzen za milionové podvody, při nichž vylákal z lidí majetek, peníze, a dokonce je připravil i o nemovitosti, kterými ručili za fiktivní půjčky.

Král prodával Stejskalovi zboží na faktury. Vše fungovalo až do doby, než mu začal dlužit 90 tisíc korun. Král se s dlužníkem sešel a domluvili se na první splátce 10 tisíc korun. Král podepsal dokument, že peníze převzal. A to je zřejmě zlomový okamžik celé kauzy.

Přišel rok 2005 a Král zůstal jako opařený. Na internetu objevil inzerát, že se prodává jeho dům. Po několika dnech se u soudu objevil návrh na exekuci kvůli směnce na 810 tisíc korun, které si údajně půjčil právě od Stejskala a nevrátil je.
Král se okamžitě ohradil, že si nepůjčil ani korunu - a tvrdí to po celou dobu.

Případ se vlekl roky

Celých sedm let trvalo, než přesvědčil soudy, že se stal obětí podvodu.
"Na směnce je můj podpis, to nepopírám. Ale já ji nikdy nepodepsal. Nechápu, jak se tam podpis objevil, zřejmě jej tam museli dostat z toho dokumentu o splátce. Nicméně, vše se táhlo roky, já si musel půjčovat na soudy a právníky a hlavně proto, že směnka byla pořád platná, byla nařízena exekuce, můj dům prodán v dražbě a teď se mám vystěhovat. Čekám na zázrak, protože nevím, co s námi vlastně dál bude," vypráví odevzdaně Král a dodává, že byl vždy opatrný a nikdy neměl velké dluhy, ani na podnikání.

"Nebýt té falešné směnky, nikdy bych se do současné situace nedostal."
Jeho příběhu nechtěl nikdo věřit. A směnka byla podle zákona platná, protože soudy nezastavily vymáhání dluhu. Směnka putovala z ruky do ruky od soukromých lidí přes firmy napojené na Stejskala a dalšího muže odsouzeného za podvody až k soudu, kde poslední společnost žádala, aby Král dluh zaplatil. Ale neuspěla.

Stejskal neměl tolik peněz, aby je mohl půjčit

Českobudějovický soud začal vše pečlivě zkoumat - od podpisů na jednotlivých dokumentech až po to, zda podnikatel Stejskal odsouzený za podobné podvody měl 810 tisíc korun, které by mohl Královi půjčit. "Petr Stejskal a jeho rodina nebyli v letech 2004 a 2005 v tak dobré finanční situaci, aby mohl půjčit tak vysokou finanční částku. Navíc u Petra Stejskala nelze z jeho trestní minulosti dospět k závěru, že by měl snahu nezištně půjčovat velké částky jiným osobám. Soud dospěl k závěru, že kauza, že Stejskal půjčil 810 tisíc korun, neexistuje," píše v průlomovém rozsudku soudce Jiří Nerad.

MF DNES řekl, že skutečně je to poprvé, co je Král se svými námitkami na směnku úspěšný. "Zatím je však rozsudek nepravomocný," dodává Nerad.
Případ se tak velmi pravděpodobně potáhne další roky. Už proto, že Král zažaloval český stát. "Zpochybnění dražby není už možné. Žádali jsme, aby soudy exekuci a dražbu zastavily a vůbec neproběhla, dokud se vše nevysvětlí, ale neuspěli jsme. Proto jsme nyní podali žalobu proti státu, protože soudy mohly dražbu odložit," říká advokát Ladislav Kresl, který Krále zastupuje.


Nejlepší videa na Revue