Vila podnikatele Miloše Holečka vyrostla v rozporu s územním plánem pár desítek

Vila podnikatele Miloše Holečka vyrostla v rozporu s územním plánem pár desítek metrů za hranicí určenou pro obytnou výstavbu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Je to unikát, ukazuje podnikatel vilu, kterou mu soud nařídil zbourat

  • 537
Podnikatel Miloš Holeček si pozval soudního znalce, aby mu ukázal svou moderní vilu v pardubickém parku, kterou bude muset zbourat. Je to jeden z Holečkových pokusů dům zachránit. Nejvyšší správní soud totiž před několika dny definitivně posvětil rozhodnutí, že vila postavená mimo územní plán musí zmizet.

"Klidně si to tady vyfoťte a vemte to tak, ať je vidět, že i vedle mě stojí domy. Copak jsem někde uprostřed parku?" ukazuje Holeček svou moderní vilu. Ochotně ji představuje proto, aby ukázal, že je to technologický unikát.

Holečkova vila

Holeček, kterému ve městě patří třeba parkoviště za Pasáží, postavil svou vilu nedaleko soutoku Chrudimky a Labe v parku Na Špici.

Pozemek získal v restituci a v roce 1999 dostal povolení, že ho může oplotit. Většina zahrady kolem domu ale spadá v územním plánu města do rekreační zeleně, kde se nesmí stavět.

Přesto tam začal v roce 2008 budovat načerno své sídlo. Dostal za to pokutu 200 tisíc korun.

"Je to takzvaný pasivní dům. Vůbec nemá například topení, museli jsme také používat jiné izolační materiály, než je běžný polystyren," říká Holeček.

Přivolaný soudní znalec má být zjevně další kamínek do záchranné mozaiky. Psychologicky vzato se totiž unikátní dům s ekologickými vlastnostmi na nejvyšší úrovni bourá hůř než běžná stavba.

"Myslím si, že spousta odborníků by se mohla na tomto domě učit, jak se staví pasivní domy," dává Holečkovi zapravdu soudní znalec Václav Myslík.

Jenomže ani názor odborníka na ekologické stavby nic nezmění na tom, že dům nestojí v místě určeném k zástavbě, ale v parku. Byť jen o pár metrů.

"Vždyť se podívejte. Tam, jak je ta trubka, tam vede hranice územního plánu. Vždyť je to asi deset metrů," ukazuje Holeček bezmocně na jakýsi bod na své zahradě.

Spolehl jsem se na ústní dohodu, říká Holeček

Sám ale uznává, že právo je na straně těch, co mu chtějí dům zbourat. "Já vím, že jsem udělal kravinu, ale spolehl jsem se na ústní dohodu, že tady budu moci stavět. Ústní dohoda je přece stejně platná jako písemná," říká.

A hned přidává k dobru několik historek, kolikrát za ním město přišlo, že by potřebovalo nějak směnit pozemky, a jak mu vždy vyšel vstříc.

"Přišli za mnou, že potřebují mít rychle pozemky kolem řeky, aby mohli vyčerpat čtvrtmiliardovou dotaci na protipovodňovou hráz, jinak že o ni přijdou. Hned jsem je na ně převedl," říká například.

Podnikatel tvrdí, že mu politici před deseti lety slíbili, že územní plán změní tak, aby mohl dům na kraji parku postavit. Nikdo z nich však takový slib nepotvrdil. Všechny soudy pak daly za pravdu stavebnímu úřadu, že Holeček musí dům za deset milionů korun na své náklady zbourat. To by navíc podle odhadů vyšlo dráž než celá stavba.

Holeček demolici stále nechce připustit. Vyměnil i právníky, protože ti pardubičtí se podle něj báli jít proti městu. Z načerno postavené vily například navrhuje úředně udělat altán, přemýšlí ale už i o tom, že ho v nejhorším případě přestěhuje o pár metrů dál, kde již územní plán výstavbu povoluje (o plánech, jak dům zachránit, čtěte zde).

Nějakého kompromisu s městem se nově snaží dosáhnout i tím, že nedovolil jezdit přes svůj pozemek firmě, která provádí rekonstrukci cenné Machoňovy pasáže v Pardubicích (o sporu o přístup k pasáži zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video