Podnikateli Lubomíru Frýželkovi se u soudu očistit nepodařilo, ve vězení musí zůstat šest let.

Podnikateli Lubomíru Frýželkovi se u soudu očistit nepodařilo, ve vězení musí zůstat šest let. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Za vytunelování Filexu padl šestiletý trest. Bez ohledu na Toflův gang

  • 1
Údajné vydírání nic nemění na vině obžalovaného, takové stanovisko zaujal zlínský soud v případu Lubomíra Frýželky, který byl obžalován z podvodů a záměrného zadlužení uherskobrodského masokombinátu Filex. Za neplacení milionových dluhů odběratelům ho soud poslal na šest let do vězení.

Spletitý případ zkrachovalého Filexu, který dluží pěti desítkám firem dohromady přes sedmdesát milionů korun, už soud jednou projednával. Před rokem poslal Frýželku na osm let do vězení (více o tehdejším rozsudku najdete zde).

Vrchní soud však nařídil znovuobnovení procesu kvůli procesní chybě. Frýželka dříve ze strachu nevypovídal. Díky jeho novému svědectví však dostala celá kauza nové souvislosti. 

Obžalovaný podnikatel totiž přišel s tvrzením, že ho k většině nezákonného jednání donutili lidé kolem podnikatele Petra Pavla Bezděkovského a takzvaného Toflova gangu. Tedy skupina vyděračů napojených na brněnskou hospodářskou kriminálku.

Kdo je kdo v kauze Filex

Lubomír Frýželka
Třiapadesátiletý vyučený řezník a zakladatel uherskobrodského masokombinátu Filex. Firma zkrachovala a zbyly po ní dluhy ve výši desítek milionů korun. Nyní je její zakladatel ve vězení za pokus o úvěrový podvod, kromě toho je souzen také za poškozování věřitele a podvod.

Petr Pavel Bezděkovský
Podnikatel, kterého policie dlouhá léta podezírala z řady trestných činů, se letos v květnu oběsil v olomoucké vazební věznici. Předtím byl obviněn z toho, že zapálil masokombinát Filex a že zorganizoval vraždu svého bývalého obchodního partnera Michala Tofla.

Michal Tofl

Bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminálky začal po odchodu od policie podnikat. Podle kriminalistů kolem sebe také shromáždil skupinu bývalých i současných policistů, která využívala svých kontaktů a vydírala stíhané podnikatele. V červnu 2010 byl Tofl zavražděn, vrahy obvinila policie až letos v květnu.

Toflův gang
Organizovaná skupina bývalých i současných policistů podle obžaloby v letech 1998 až 2010 vydírala a zastrašovala podnikatele. Prvních šest lidí zatkli policisté 2. srpna 2011, v průběhu dalších měsíců pak přibylo dalších sedm obviněných. Všech 13 stíhaných státní zástupce obžaloval letos v srpnu, hrozí jim 10 až 16 let vězení. Případ začal před několika týdny projednávat brněnský krajský soud.

"Dosud jsem nevypovídal, bál jsem se,“ vysvětloval Frýželka u soudu letos v září. K výpovědi se prý odhodlal až poté, co se lidé napojení na Toflův gang začali dostávat do vězení (o případu Toflova gangu, jehož 13 členů stojí před soudem, čtěte zde).

Poté začal popisovat, že firmu nechal zadlužit a zkrachovat kvůli vydírání. "Věděl jsem, že je to levárna, ale vyhrožovali mi likvidací manželky a matky, to mě zlomilo," vysvětloval dříve obžalovaný, který je nyní ve vězení za úvěrový podvod.

Vynesení rozsudku v této kauze se nezúčastnil ze zdravotních důvodů, od krachu své firmy totiž bojuje s vleklými psychické problémy (o Frýželkově novém svědectví čtěte zde).

Obhajoba proto chtěla Frýželku zprostit viny. "Nepodařilo se totiž prokázat, že žalované skutky skutečně spáchal obžalovaný," tvrdil obhájce Jiří Šabršula.

Frýželka je vinen, i kdyby byl vydíraný, upozornila státní zástupkyně

Státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová ovšem ve středu ve své závěrečné řeči konstatovala, že popsané vydírání, ať už k němu došlo, či nikoliv, nehraje v případě viny majitele Filexu žádnou roli.

"Ačkoliv Frýželka při popisu svého jednání zmiňuje vydíráno od ostrých hochů z Brna, nevyviňuje ho to z odpovědnosti za jednání, kterého se dopustil. I znalec z oboru psychiatrie totiž dříve konstatoval, že obžalovaný byl způsobilý rozeznat škodlivost svého jednání a toto jednání ovládat," zhodnotila.

Soud navíc Frýželkovu tvrzení o údajném vydírání vůbec neuvěřil.

"Obžalovaný se svědkům při předchozím hlavním líčení omlouval s tím, že své dluhy neplatil kvůli druhotné platební neschopnosti. Až na jaře 2012 změnil svoji obhajobu a začal tvrdit, že byl k neplacení donucen dalšími osobami. Tuto verzi ovšem nepotvrdil žádný hodnověrný důkaz, soud ji proto považuje za účelovou," uvedla při zdůvodnění rozsudku soudkyně Iveta Šperlichová

Díky své výpovědi a projevené lítosti se Frýželka dočkal pouze toho, že mu soud trest snížil z původních osmi let na šest. Musí ale splatit více než sedmdesátimilionový dluh různým firmám, kterým v letech 2005 až 2007 úmyslně neplatil za zboží.

V jeho případě však i přes rozsudek zůstává řada nejasností, kterými se zřejmě bude zabývat odvolací soud. Frýželkův advokát Šabršula si totiž ponechal lhůtu na odvolání. "Soud nedostatečně prověřil výpověď mého klienta o vydírání," upozornil obhájce.

Jisté je totiž to, že podnikatel Petr Pavel Bezděkovský, kterého Frýželka ve své výpovědi jmenoval jako šéfa vyděračů, na brněnskou hospodářskou kriminálku svým způsobem napojen byl. Stvrdil to sám, když si objednal vraždu bývalého vyšetřovatele hospodářské kriminálky Michala Tofla, který byl podle kriminalistů před svou smrtí šéfem údajného gangu vyděračů.

S Bezděkovským se pak Tofl zřejmě nepohodl kvůli penězům a jeho bývalý obchodní partner ho nechal v roce 2010 zavraždit (o smrti Michala Tofla čtěte zde).

Po obvinění z této vraždy se ovšem Bezděkovský letos v červnu oběsil ve vazební cele. Jeho svědectví tak nezaznělo ani u soudu kvůli Filexu, přestože by to řadu věcí mohlo objasnit. Policie ho totiž mimo jiné viní také z úmyslného založení ničivého požáru Filexu, po kterém zbyla škoda desítky milionů korun (o požáru Filexu čtěte zde).


Video