Ruské Iskandery

Ruské Iskandery | foto: Profimedia.cz

Podněstří žádá o ruské rakety, aby „vyvážily“ protiraketový štít USA

  • 49
Podněstří, separatistická oblast na východě Moldavska, žádá ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, aby schválil rozmístění raket Iskander na jeho území. Uvedl to ruský list Nězavisimaja gazeta s tím, že jde o odpověď na rozmístění amerického systému protiraketové obrany v Rumunsku. Deník dodal, že o podobném kroku uvažují i proruští ukrajinští politici.

Podněstří doufá, že nové proruské vedení na Ukrajině změní rovnováhu sil v oblasti ve prospěch jeho snah o nezávislost na Moldavsku. Už dříve se obrátilo na Kreml s prosbou na zvětšení počtu ruských mírových sil, které jsou umístěny na jeho území, na úroveň z roku 1992, tedy dva tisíce. Dnes jich je tam zhruba 500. Tentokrát však podle podněsterských politiků nejde jen o ruské "mírotvorce".

"Jde o nové hrozby a řeč je tentokrát o vytvoření odpovídajícího vojenského systému," citovala Nězavisimaja gazeta podněsterského poslance Valerije Klimenka, komentujícího rumunský souhlas s rozmístěním části protiraketového štítu USA. - více o protiraketovém štítu v Rumunsku zde

"Podněsterská republika" je nejvýchodnější část Moldavska, která je osídlena ruskojazyčným obyvatelstvem a která se za tiché podpory Moskvy odtrhla od Moldavska v roce 1990. Separatisté a moldavské síly proti sobě v roce 1992 vedli krátkou válku a Podněstří ji neprohrálo hlavně proto, že ho podpořily místní ruské jednotky. Formálně zůstává oblast součástí Moldavska, které ale nemá v enklávě u hranic s Ukrajinou prakticky žádný vliv.

"Ukrajina se stává rizikovou oblastí"

O podobnou ochranu jako Podněstří nyní žádají i proruští politici na Ukrajině. Místopředseda ukrajinské parlamentní frakce Strany regionů Vasilij Chara tvrdí, že rumunská ochota rozmístit prvky protiraketového štítu USA na svém území činí z Ukrajiny "rizikovou oblast".

"Jednoduše počítají s tím, že nad našimi hlavami budou přelétat rakety soupeřících zemí," řekl Chara ruskému listu. Dodal, že nové vedení Ukrajiny "bude na rozdíl od minulé (vlády) chránit národní zájmy Ukrajiny, a to i směrem k Rumunsku". - více o prezidentských volbách na Ukrajině zde

Chara připomněl, že zhruba třetina obyvatel Podněstří je ukrajinského původu a zhruba 100 tisíc z nich jsou ukrajinští občané. Chara se zároveň odvolal na ruského prezidenta, který údajně loni v Soči při setkání s prezidentem Podněstří Jurijem Smirnovem slíbil, že "Rusko bude chránit své občany žijící v Podněstří".

O raketách Iskander jako odpovědi na americké plány začal ruský prezident hovořit už dříve. Loni, ještě v souvislosti s plánem na rozmístění protiraketové obrany v Česku a Polsku, Medveděv varoval, že Rusko umístí rakety Iskander v pobaltské exklávě Kaliningradu.

Když prezident USA Barack Obama původní koncepci protiraketové obrany zrušil, Moskva oznámila, že od svého záměru v Kaliningradu upouští.

Podněstří, metropole Tiraspol

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue