Firma Bedrocan je v současné době jediným výrobcem léčebného konopí v Nizozemsku. Rostliny pěstuje na utajeném místě.

Firma Bedrocan je v současné době jediným výrobcem léčebného konopí v Nizozemsku. Rostliny pěstuje na utajeném místě. | foto: Petr Topič, MAFRA

Konopná vyhláška je ušita na míru jedné firmě, tvrdí ČSSD

  • 53
Údaje ve vyhlášce k léčebnému konopí jsou navlas stejné, jaké deklaruje na svém webu nizozemský pěstitel Bedrocan. Podle ČSSD ministerstvo zdravotnictví vyhlášku vypracovalo tak, aby ji splnil jen Bedrocan. Úřad potvrdil, že podmínky pro kvalitu léčebného konopí převzal z Nizozemska, ale nikoliv od pěstitele, nýbrž od tamějšího ministerstva zdravotnictví.

Vyhláška vstupuje v platnost už ve čtvrtek 1. srpna. Mimo jiné vyjmenovává čtyři druhy konopí, které lze v Česku pro léčebné účely použít. Jde o usušené samičí květy odrůd Cannabis sativa nebo Cannabis indica, v nich je obsah THC (tetrahydorcannabinol) 6, 12, 14 nebo 19 procent. Říká také, že sušené květy musí obsahovat CBD (cannabidiol), a to u tří druhů méně než jedno procento, u jednoho 7,5 procenta.

Stejná procenta u svých produktů deklaruje jediný nizozemský pěstitel, firma Bedrocan. Ta nabízí čtyři druhy výrobků. Procenta u nich jsou stejná jako v České vyhlášce. Informace jsou veřejně dostupné na webu společnosti.

Nizozemské pěstování

Podívejte se, jak konopí pěstuje Bedrocan

Podle stínového ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) tak Česko vyhláškou nepřípustně protežuje jednu konkrétní společnost. "Vyhláška uvádí čtyři konkrétní formy léčebného konopí, ty samé má firma v Nizozemsku. To znamená, že tu vznikne monopolní prostředí a cenu konopí bude určovat českým pacientům nizozemská firma," domnívá se Němeček.

Náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek už dříve hovořil o tom, že ministerstvo při tvorbě vyhlášky vyšlo z nizozemských podmínek. Podle Plíška resort převzal například měsíční maximum, které je 30 gramů.

"Podklady jsme brali z holandského ministerstva zdravotnictví, ale i dalších státních úřadů v zemích, které s tím mají zkušenosti," uvedl Plíšek. Podle něj jde o Izrael, Německo a Rakousko. Plíšek také dodal, že kvalitu léčebného konopí v Nizozemsku nestanovil Bedrocan, ale tamější ministerstvo zdravotnictví. "Holanďané mají zkušenosti s pěstování nějakou dobu a já nevidím důvod, proč je zpochybňovat," dodal Plíšek.

Ministerstvo čelí kritice, že předepisování konopí omezilo a léčba bude možná jen u pacientů nad 18 let. Ministerstvu podřízený Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) rozhodl, že jej nebudou hradit zdravotní pojišťovny.

Ve hře může být i izraelské konopí

Plíšek je stále přesvědčen, že Nizozemsko je nejbližší zemí, odkud se dá produkt dovézt. Ověřovat to začalo ale nyní. "Dotázali jsme se prostřednictvím ambasády, zda je pravdivá informace, že Izrael zakázal vývoz konopí do zahraničí. Odpověď nemáme," uvedl Plíšek.

Tamější pěstitelé ale usilují, aby sem konopí dovážet mohli. Zástupce společnosti Better, která vlastní jednu z izraelských farem, už dříve iDNES.cz řekl, že jsou schopni konopí dodat v kvalitě, které ministerstvo ve vyhlášce požaduje. Upozornil také na to, že české ministerstvo sleduje u kvality léčebného konopí jen dva kanabinoidy, zatímco Izraelci si hlídají více druhů těchto účinných látek.

Novela, která užívání konopí povoluje, začala platit v dubnu. Od srpna ji doprovodí nezbytná vyhláška, která upravuje předepisování, přípravu, výdej a používání léčebného konopí. SÚKL ale zatím stále nepřizpůsobil možnému předepisování úložiště elektronických receptů. Čeká na to, až ministerstvo doplní seznam léčivých látek. Podle Plíška se tak stane do konce srpna. O dovoz jsou zatím dva zájemci. Další tři žádají ministerstvo o možnost nakládat s léčebným konopím.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video