Boris Pergner uspěl u soudu, za prodej drog dostal jen podmínku

  • 27
Odvolací soud snížil trest Borisi Pergnerovi. Ten za prodej drog a nedovolené ozbrojování dostal ve středu podmínku se zkušební dobou čtyř let. Několikrát trestaný muž měl podle původního verdiktu rakovnického soudu strávit dva roky za mřížemi.

Devětačtyřicetiletý Pergner podle obžaloby od srpna 2013 do zadržení v lednu 2015 distribuoval na Rakovnicku pervitin. Pergnerův obhájce Vojtěch Veverka v odvolání připomněl, že se jednalo o „kusový prodej“, který se blížil malému množství.

Rakovnický soud ve verdiktu uvedl, že bratr moderátorky Terezy Pergnerové „nabídl, prodal a opatřil nejméně deseti dalším osobám pervitin v celkovém množství nejméně 5,2 gramu“. Soudkyně pražského krajského soudu Eva Milcová ale ve středu podotkla, že se nejednalo vždy o prodej, ale spíše o „spoluužívání drogy.“

U nepovoleného ozbrojování obžaloba vycházela z toho, že v Pergnerově bydlišti nalezla 107 kusů různých druhů nábojů. Obhájce Veverka přesvědčoval soud, že se jednalo o malorážní náboje a nejedná se o přečin.

To soudkyně uznala, ale poukázala na množství nalezené munice s velkou společenskou škodlivostí. Nakonec tak ponechala původní rozsudek a změnila jen výši trestu. Původní byl podle ní nepřiměřeně vysoký. A to i vzhledem k tomu, že od posledního trestu uplynula již delší doba.

Pojedeš v kufru na dalekou cestu, hrozil Pergner svědkovi

Při rekapitulaci zazněla i citace dopisu, který Pergner napsal jednomu ze svědků. „Kdybys třeba náhodou proti mně svědčil nebo nějak přispěl k mému odsouzení, tak až se vrátím, pošlu tě na dlouhou cestu v kufru,“ stálo v dopise, kterým se podle soudu orgány činné v trestním řízení nijak nezabývaly.

Obhájce Veverka na dopis reagoval tvrzením, že věta je vytržená z kontextu celého dopisu. Vysvětloval, že nešlo o výhrůžku. Pergner se podle něj pohybuje v prostředí, kde je podobná komunikace běžná. 

Pergner byl poprvé odsouzen už v roce 1984 za krádež. Posléze z podílnictví, podvod, zanedbání povinné výživy a napadení veřejného činitele. Trestán byl i za to, že nechodil do práce, což bylo v Československu nezákonné.

„Tresty spadají do osmdesátých s devadesátých let, část trestů je zahlazená. Trestní minulost ale není bez vad, proto jsme zvolili prodlouženou, čtyřletou zkušební lhůtu,“ vysvětlila Milcová.

,

Video