Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Úřady při ukládání pokut chybují, tvrdí zástupce ombudsmanky Křeček

  • 63
Pokud řidič opustí místo lehké dopravní nehody, může být podle zákona obviněn z přestupku. Správní úřady však někdy při udělování pokuty použijí paragraf, který řeší velké dopravní nehody se závažnými následky, jako úmrtí, zranění či vysoká škoda, upozornil zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.

Pokud úřad stanoví sankci chybným postupem, lze považovat jeho postup za rozhodnutí v rozporu se zákonem. Kancelář ombudsmana řešila v uplynulých dnech případ muže, který si půjčil auto od svého otce. Vůz půjčil svému příteli a ve vozidle byl při následné nehodě jen jako spolujezdec.

Když jeho kamarád vyjížděl autem z parkoviště, narazil do jiného vozu, lehce jej poškodil a ujel. Krátce poté policie motoristu vypátrala. Pokutu nedostal řidič, ale spolujezdec. Ten byl za vozidlo zodpovědný, protože ho měl půjčené od otce.

Podle Křečka přitom nelze trestat spolujezdce při malé dopravní nehodě, a to na víc podle paragrafu zákona o provozu na pozemních komunikacích, který řeší velké dopravní nehody se závažnými následky. Přesně to se ale stalo v tomto případě.

Případ byl proto předán ministerstvu dopravy k přezkumnému řízení s upozorněním, že některé pokuty jsou ukládány nesprávným způsobem. Ministerstvo se s tímto názorem ztotožnilo a pokutu zrušilo.

Kancelář ombudsmana podle ČTK původně informovala o tom, že se přestupku ujetím z místa dopustí pouze řidič, který způsobí nikoli malou, ale velkou nehodu s něčím úmrtím, zraněním nebo se škodou nad sto tisíc korun. Později však své vyjádření opravila.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video