Ministr dopravy Vít Bárta

Ministr dopravy Vít Bárta | foto: Dan Materna, MAFRA

Psychologové: Bárta je narcis, který se považuje za spasitele

Psychologové Slavomil Hubálek a Jeroným Klimeš vidí Víta Bártu jako člověka, který vnímá svět černobíle. Je sice velmi inteligentní, řídí se však zcela nemorálními principy a vidí sám sebe jako spasitele hodného obdivu.

Chceme-li vytvořit (pro nás) lepší svět, musíme ho ovládnout. Chceme-li svět ovládnout, musíme použít jakékoli (i ty nejdrsnější) prostředky.

Jaký člověk může uvažovat tímto způsobem? Šéf bezpečnostní agentury ABL Vít Bárta vypracoval na podzim 2008 strategii, v níž otevřeně popsal způsoby, jak hodlá získat ekonomickou a politickou moc.

MF DNES předložila tento dokument psychologům Slavomilu Hubálkovi a Jeronýmu Klimešovi. Pokusili se popsat osobnost autora tohoto konceptu.

"Bárta je zjevně velmi inteligentní a je mu možno i přiznat, že je ve svých megalomanických úvahách i upřímný. Především však k sobě," říká Hubálek.

"Naše chování je drsnější"

Při hodnocení jednotlivých bodů strategie už jsou oba psychologové mnohem přísnější. Bárta se při jejím vysvětlování v roce 2008 přiznal, že používá nevybíravé metody jako korumpování a protekcionismus. Omluvil to tím, že stejné metody používají politické elity. "Naše chování je stále drsnější, agresivnější a počet našich způsobů boje se stále rozšiřuje," popsal.

"Velice přesně analyzoval marasmus české stranické politiky a pochopil, jak se do ní dá snadno nabourat - penězi," míní Hubálek.

"O extrémním narcismu a egocentrismu Víta Bárty nemůže být pochyb."

Slavomil Hubálek

Podle Klimeše vnímá Bárta politiku jako bitevní pole, kde neplatí žádná pravidla. "Dříve měl Adolf Hitler tanky, protože tehdy to byla nejlepší strategie. Bárta má špionážní služby, protože ty jsou dnes lepší než tanky," uvedl psycholog.

Zaujalo ho, že Bárta o sobě v dokumentu nepokrytě mluví jako o vůdci: "Povinností VB je učinit vše pro spokojenost svých následovníků."

"Touží po vlastním fanklubu, miluje davy a chce si vytvořit davy stoupenců. Svět vidí černobíle, je v tom vidět zřetelná polarita dobra a zla. Nepřekvapí proto jeho touhy po vůdcovství a spasitelství," doplňuje Klimeš.

Podle Hubálka je z Bártova programu jasné, že stranu Věci veřejné vnímá jako svůj osobní projekt. "A sám sebe vidí jako osvíceného diktátora. Chová se tak, že o jeho extrémním narcismu a egocentrismu nemůže být pochyb."

Za nejnebezpečnější projev Bártovy povahy však oba odborníci označují jeho sklon omlouvat své skutky jakýmsi vyšším posláním. "Pokud se dopouštíme celospolečensky škodlivého jednání, musíme jej vykoupit významnějším prvkem sociálního altruismu, než je naše provinění," napsal Bárta.

Menší zlo světí prostředky?

Politik si tak plete pravidlo menšího zla, které může někdy být morálně ospravedlnitelné, s poučkou účel světí prostředky, která je za všech okolností nepřípustná.

"Plete si přípustné pravidlo menšího zla s nepřípustným účel světí prostředky."

Jeroným Klimeš

"Neví, jaký je mezi těmito dvěma pravidly rozdíl. Když musíte volit mezi dvěma špatnými činy, tak je třeba volit ten méně špatný - to je pravidlo menšího zla. Ale není možné někoho nespravedlivě zkompromitovat a pak se to snažit odčinit tím, že pomáháte jiným lidem. To je nemorální pseudozásada, protože onu zničenou kariéru už není možné odčinit," upozorňuje Klimeš.

Poté, co byl Bárta v MF DNES odhalen, bude svůj plán na uchopení moci naplňovat těžko. Co udělal za chybu kromě toho, že zanechal důkazy, které ho prozradily?

"Propadl kouzlu své vlastní osobnosti natolik, že zanedbal zákony skupinové dynamiky a nezvládl roli alfy ve skupině. Například tím, že roli předsedy VV neobsadil sám nebo že Škárkovi nedal odpovídající roli a pak to lepil úplatky," uzavírá Hubálek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video