Lídři koaličních stran Radek John, Petr Nečas a Miroslav Kalousek.

Lídři koaličních stran Radek John, Petr Nečas a Miroslav Kalousek. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Koalice přežije, ODS si dupne na oslabené VV, odhadují politologové

Rezignace Víta Bárty a krize Věcí veřejných nepovede k pádu vlády, domnívají se politologové. Podle nich je pravděpodobné, že vládní strany budou chtít udržet koalici pohromadě. ODS však prý využije oslabené pozice VV ke svému posílení.

"Pro všechny tři strany je lepší zachovat koalici než předčasné volby nebo vymýšlet jiné řešení," míní Josef Mlejnek z Univerzity Karlovy v Praze. ODS a TOP 09 se podle něj patrně budou tvářit, že jim rezignace Bárty stačí.

Také Zdeněk Zbořil neočekává konec současné vládní koalice. "Nemyslím si, že to vládu položí. Došlo k oslabení VV, ale všichni budou bojovat proti předčasným volbám, aby se tam udrželi do konce volebního období. Nakonec to možná nebude velké zemětřesení," předvídá.

"Závažné ale je, že vládní reformy se stávají dost nedůvěryhodné. Jak už dnes zaznělo, jak chce nedůvěryhodná vláda dělat reformy na 35 let dopředu," klade řečnickou otázku politolog.

Bártův tajný plán

Zbořil si myslí, že tlak na odchod Bárty z postu ministra vnitra byl spíše zvnějšku, možná i od premiéra Petra Nečase. 

Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci doplňuje, že se rezignace ministra Bárty dala čekat. "Způsob vedení a řízení této politické strany ukazoval delší dobu na to, že s Věcmi veřejnými není něco v pořádku," soudí. 

Podle něj jsou partají, která si po roce 1989 zřejmě nejvíce odporovala ve slovech a činech. "Boj proti dinosaurům, korupci, klientelismu a politickému kšeftování ji vynesl do Sněmovny. Zároveň ani ne během roku někteří členové ukázali, jak rychle se dokáží stát dinosaury, korupčníky, klientelisty a zdatnými kšeftaři," podotýká Šaradín. Bárta podle jeho mínění ještě zvětšil nedůvěru veřejnosti v politiku. 

ODS možná bude chtít zpět vliv na vnitru, míní Mlejnek

Budoucnost Věcí veřejných je podle Mlejnka obtížné odhadovat. "Mohou následovat další hádky, spory, vynášení dalších špinavostí a vzájemné války," říká. 

Podle Šaradína se Nečas musí opřít o ty poslance Věcí veřejných, kteří šli do politiky s čistými úmysly a nynější stav jim vadí, chce-li v boji proti korupci zaznamenat alespoň minimální úspěch.

Mlejnek soudí, že premiér Petr Nečas současnou politickou krizi zvládá. "Myslím, že zaujal rozumný postoj, když čekal, jak se to vyvine a nevstupoval do toho siláckými výroky," míní. Očekává, že Nečas bude chtít využít velmi oslabené pozice VV a Bárty k posílení pozic ODS. "Strana možná bude chtít získat zpátky i to, co ztratila na vnitru," dodává Mlejnek.

Předpokládá, že Nečasem avizovaná rekonstrukce kabinetu se bude týkat především ministrů za Věci veřejné. Vedení resortu podle něj nezvládá například ministr školství Josef Dobeš, který má v úřadě "pěkný binec". "Může se však stát, že nakonec důvodem pro odchod z vlády nemusejí být manažerská selhání, ale spíše politické důvody," přemýšlí Mlejnek.

Šaradín však upozorňuje, že se pod tlakem ocitá i ministr obrany Alexandr Vondra. "V tomto směru mu Vít Bárta ukazuje cestu, po které by se nejspíše měl vydat," říká politolog.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video