Podle parlamentních stran jsou krajské volby důležité

Parlanemní strany přikládají listopadovým volbám do krajských zastupitelstev velký význam. Jejich zástupci považují za důležité především to, že to budou první volby do orgánů nových čtrnácti krajů. Na ty je země rozdělena od počátku roku. Volby ale proběhnou jen ve 13 z nich. Výjimkou bude Praha, kde se bude volit až za dva roky v rámci obecních voleb.

Podle místopředsedy vlády a ČSSD Vladimíra Špidly mají volby do krajů historický význam, protože voliči nebudou volit jen krajské poslance, ale svým způsobem budou volit otce - zakladatele a matky - zakladatelky. "Tento projekt dopadne podle toho, jací lidé budou zvoleni," soudí Špidla.

Místopředseda ODS Petr Nečas připomněl, že ODS krajské volby nechtěla. Nyní ale usiluje o jejich úspěch. "ODS chce zajistit, aby občané dostali kvalitní správu na krajské úrovni a zabránit nějakému obrovskému bujení různých byrokratických aparátů na krajské úrovni," prohlásil Nečas. ODS chce podle něj bojovat i proti oslabování kompetencí obcí a tomu, aby se veřejná správa vzdalovala od občanů. "Chceme návrat rozumu do toho, čemu se říká reforma veřejné správy," řekl.

Předseda KDU-ČSL Jan Kasal krajské volby vítá. Věří také v úspěch své strany. "Občané vyhodnotí, kdo jim může být svým přístupem k regionální politice prospěšný a kdo tomu celé dlouhé roky bránil a kdo házel klacky pod nohy všem aktivitám a iniciativám, které mohly krajské zřízení nastartovat dávno před rokem 2001," uvedl Kasal.

Mimořádný význam přikládá krajským volbám místopředseda Unie svobody Petr Mareš. "Rozhodne to, jak se činnost krajských orgánů nastaví, o jejich fungování na velmi dlouhou dobu," uvedl. Jeho strana prý chce, aby byly krajské orgány kvalitně obsazeny.

Podle šéfa ODA Daniela Kroupy budou první krajské volby důležité nejen tím, že "konečně" vznikne regionální politika bližší lidem, ale i tím, že krajské parlamenty budou základem pro výchovu zcela nové generace politiků. "V příštích letech lze na politické scéně očekávat značnou generační výměnu," soudí Kroupa.

Velký význam přikládají krajským volbám rovněž komunisté. Podle místopředsedy KSČM Václava Exnera tento článek státní správy dosud výrazně chyběl. Připomněl, že komunisté se dříve spíše klonili ke vzniku menšího počtu krajů. "Považuji za významné, jaké bude umístění jednotlivých stran. Kromě toho, že to ovlivní charakter jednotlivých krajů, jde i o signál pro volby do Poslanecké sněmovny v roce 2002," prohlásil Exner.

Nadcházející volby do krajských zastupitelstev považují za důležité někteří oslovení odborníci. Sociolog Ivan Gabal dokonce soudí, že budou mít větší význam než volby senátní. Voliči budou podle něj rozhodovat o míře samosprávy a decentralizaci. Politolog Bohumil Doležal považuje krajské volby za signál pro rozvržení politických sil i na celostátní úrovni.  Michal Kubát z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy si myslí, že výsledky krajských voleb se budou výsledkům parlamentních voleb velmi podobat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video