Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Školství může přijít o stamiliony, varuje NKÚ. Ministerstvo nesouhlasí

  10:26aktualizováno  10:26
Nejvyšší kontrolní úřad si posvítil na ministerstvo školství. Zaměřil se na operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost, konkrétně na prioritní osu 1 – Počáteční vzdělávání. Podle NKÚ hrozí ztráta až stovek milionů. Ministerstvo s některými závěry kontroly nesouhlasí a snaží se o nápravu.
Ministerstvo školství po kontrole NKÚ například úpravilo postupy pro věcné hodnocení, či zavádí nové kritérium přijatelnosti, které má zabránit duplicitě financování aktivit. (Ilustrační foto)

Ministerstvo školství po kontrole NKÚ například úpravilo postupy pro věcné hodnocení, či zavádí nové kritérium přijatelnosti, které má zabránit duplicitě financování aktivit. (Ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

NKÚ zkontroloval individuální projekty, mezi nimi i projekty "EU peníze školám". "Prověřil nejen fungování systému, ale i 43 individuálních projektů za 145,8 milionu korun. Z nich téměř 124 milionů by měla zaplatit Evropská unie," přiblížila mluvčí NKÚ Olga Málková.

Kontroloři podle Málkové našli zásadní nedostatky hned v několika oblastech. "Ministerstvo školství například nepředložilo monitorovacímu výboru ke schválení všechna výběrová kritéria projektů. Porušilo tak evropské předpisy a hrozí kvůli tomu, že by EU nemusela proplatit dotace ve výši několika set milionů korun," vypočetla Málková.

Podle NKÚ jsou i velmi obecně nastaveny cíle kontrolované prioritní osy, takže není možné vyhodnotit efektivitu vynaložených prostředků. Ministerstvo navíc podle kontrolorů dosud nevypracovalo ani jednu z evaluačních studií, na jejichž  základě má hodnotit dosahování globálního cíle programu, přestože ta první měla být dokončena už v roce 2008.

Kontrola proběhla od června 2011 do srpna 2012. "Nutno zdůraznit, že NKÚ prováděl kontrolu na projektech z let 2007 až 2010. Jedná se tedy o období, kdy se operační program teprve rozjížděl. Kontrolní závěr NKÚ obsahuje celkem 65 zjištění, k 33 zjištěním již byla přijata náprava," oponuje Hynek Jordán z ministerstva školství.

Podle něj jde o úpravu postupů pro věcné hodnocení či zavedení nového kritéria přijatelnosti, které má zabránit duplicitě financování aktivit, a opětovné projednání a schválení specifických kritérií na monitorovacím výboru operační programu v září 2012.

"Zpráva NKÚ hovoří o tom, že ministerstvo školství nepředložilo Monitorovacímu výboru operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) ke schválení všechna výběrová kritéria projektů. Tato informace není pravdivá. Monitorovací výbor operačního programu schválil použití specifických hodnotících kritérií již v roce 2007," sdělil Jordán.

S domněnkou NKÚ o možné ztrátě peněz byli podle něho seznámeni účastníci Monitorovacího výboru OP VK, včetně zástupců EK, 13. září. "Výbor následně opětovně potvrdil svůj souhlas s hodnotícími kritérii, která byla přijata již v roce 2007. Tyto informace tiskové prohlášení NKÚ vůbec nereflektuje," namítá zástupce ministerstva.

NKÚ: Neobjektivní hodnocení projektů a špatná kontrola

Při výběru samotných projektů se podle NKÚ ukázalo vysoké riziko subjektivního hodnocení. O projektech totiž rozhodovalo mnoho členů výběrových komisí, kteří byli podjatí – tedy měli vztah k projednávaným projektům.

"A i když při projednávání takového projektu odešli z jednací místnosti, což nebylo pravidlem, mohli celkový výsledek ovlivnit tím, že hlasovali i o konkurenčních projektech. Ministerstvo nevhodným složením výběrových komisí riskuje zpochybnění jejich nestrannosti i objektivnosti samotného výběru projektů," doplnila Málková.

Čtyři projekty podle ní například výběrová komise nejdřív nedoporučila k financování. Pak bylo ale svoláno její mimořádné zasedání, kde už komise zmíněným projektům dala zelenou. V zápise z jednání však tento obrat nijak nevysvětlila. "Porušila tak zásady transparentnosti, rovného zacházení a nediskriminace a také své vnitřní předpisy i regule EU," sdělila Málková.

U těchto čtyř projektů tak kontroloři konstatovali porušení rozpočtové kázně ve výši 56,1 milionu korun. V rámci projektů "EU peníze školám" zjednodušený systém financování umožňoval příjemcům dotací nakupovat i vybavení, které nijak nesouviselo s konkrétním projektem, na který peníze dostali. Pořizovali za ně například i nábytek nebo bílou techniku.

"Resort také špatně monitoruje jednotlivé oblasti, na které se operační program zaměřuje. Například vůbec neměří zlepšování rovných příležitostí dětí ve většině oblastí vymezených v operačním programu. Ve výročních zprávách za roky 2008 až 2010 ministerstvo navíc předkládalo Evropské komisi v řadě případů nesprávné informace o tom, jak se operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost rozvíjí," poznamenala Málková.

"Resort školství selhává i při kontrole veřejných zakázek, které vypisují příjemci dotací. Například u projektů 'EU peníze školám' nemá ministerstvo o veřejných zakázkách žádný přehled, protože je nesleduje," uzavřela mluvčí NKÚ.

Ministerstvo: operační program se teprve rozjížděl

Zpráva NKÚ podle ministerstva školství v mnoha případech pouze opakuje známá zjištění z auditu Evropské komise, který v OP VK proběhl loni. K těmto zjištěním již ministerstvo přijalo nápravná opatření a dlouhodobě je komunikuje s Evropskou komisí.

"Nutno zdůraznit, že NKÚ provádělo kontrolu na projektech z let 2007 až 2010. Jedná se tedy o období, kdy se operační program teprve rozjížděl," upozornil Jordán.

Kontrola NKÚ byla podle ministerstva převážně zaměřena na skutečnosti, které není možné zpětně měnit. V mnoha případech se tedy v rámci zjištění NKÚ jedná o konstatování stavu.

"Zejména zjištění v oblasti nastavení specifických cílů operačního programu nelze v dokumentaci zohlednit, a to zejména z důvodu schválení strategických dokumentů operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Evropskou komisí," popsal Jordán.

Ministerstvo tato zjištění bere podle něho na vědomí a zohlední je při nastavení programového období 2014+.

Ministerstvo školství nyní analyzuje další zjištění a bude se snažit podobným pochybením předcházet. "Opatření k nápravě jsou průběžně zapracovávána do řízené dokumentace a příruček," poznamenal Jordán.

Ministerstvo rovněž proškolilo zaměstnance sekce OP VK v oblasti veřejných zakázek a dále je připravován systém e-learningového vzdělávání zaměstnanců Odboru Implementace projektů strukturálních fondů.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Martin Janeček, ředitel Generálního finančního ředitelství
Benefity resortu financí: Janeček platí za byt v centru Prahy 1 500 korun

Šéf Finanční správy Martin Janeček má v centru Prahy k dispozici služební garsonku za zhruba 1 500 korun měsíčně včetně poplatků, zjistil Český rozhlas -...  celý článek

O poslanecký mandát se v letošních volbách uchází 7 524 kandidátů. (19. října...
Volebních kandidátů je nejvíce v historii, do Sněmovny chce 7 524 lidí

O místo v Poslanecké sněmovně v letošních volbách usiluje 7 524 kandidátů, což je nejvyšší počet v historii. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek poskytl Český...  celý článek

Incident na Letišti Václava Havla - taxikáři tam protestují proti aplikaci Uber...
Policie obvinila taxikáře, který na letišti napadl řidiče Uberu

Policie obvinila ze dvou trestných činů taxikáře, který v září na Letišti Václava Havla napadl řidiče Uberu. Rozbil mu čelní sklo a sebral mobil. Jiní taxikáři...  celý článek

Grafton Recruitment Praha
Data analytik - kosmetika

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.