Soudní proces s Vítem Bártou (na snímku) a Jaroslavem Škárkou může podle politologa Josefa Mlejnka snížit důvěru veřejnosti v politický systém.

Soudní proces s Vítem Bártou (na snímku) a Jaroslavem Škárkou může podle politologa Josefa Mlejnka snížit důvěru veřejnosti v politický systém. | foto: Petr Topič, MAFRA

Politolog: Soud s Bártou pro VV znamená dokončení hromadné sebevraždy

  • 657
Soudní proces s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou má pro Věci veřejné fatální důsledky, míní politolog Josef Mlejnek z Univerzity Karlovy. "Pro stranu znamená dokončení kolektivní politické sebevraždy," říká v rozhovoru iDNES.cz. Lidé se však i díky soudu prý možná chytnou za nos a příště budou volit s větším rozmyslem.

Jak na vás působí dosavadní průběh soudu?
Udržuje se výchozí linie, že Škárka, Kočí a Huml jsou proti Bártovi. Jinak všichni poslanci a ministři vypovídají v Bártův prospěch. Jeho linie obhajoby je taková, že kvůli snížení příjmu poslanců jim chtěl jako otec a patriarcha pomoci. Hraje tam roli roztržitého milionáře, který starostlivě rozdává peníze v poslaneckém klubu, jako by to byla jeho rodina. A že si holt občas neuvědomí, že by to mohl posílat přes konto, a že je trochu podivín, ale že to myslel dobře.

Zaznělo před soudem něco nového a zásadního, co vás překvapilo?
Ani ne. Jen se potvrzuje to, co už vyplavalo dříve pomocí nahrávek a dalších informací v souvislosti s loňskou vládní krizí a spory uvnitř VV.

Může tento soudní proces zvýšit odpor lidí k politice?
Je zřejmé, že to na veřejnost působí negativně a lidé tak mohou získat k politice ještě horší vztah. Vrhá to špatné světlo na všechny politické strany. Trošku optimistický by naopak mohl být závěr, že by se snad mohla zvýšit ostražitost lidí vůči novým stranám tohoto typu. VV se tvářily velmi hezky, chtěly bojovat s korupcí. Teď mohou lidé sledovat takřka v přímém přenosu zákulisí strany a asi se nestačí divit. Je to přesný opak toho, co hlásala navenek. Myslím, že je nakonec dobře, že se to takto rychle všechno vyvalilo ven. Ten obsah je ale samozřejmě děsivý.

Politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Myslíte, že něco podobného by vyplulo na povrch i u jiných partají? Nebo jsou VV skutečně nestandardní strana a mají špinavého prádla víc?
Nechci říkat, že VV jsou špatné a v ostatních stranách je vše pěkné. To je nesmysl. Myslím ale, že mezi VV a stranami, které mají nějakou historii a působí od 90. let, je dost velký rozdíl. U Věcí veřejných je za vším centrum, které vše řídí, organizuje, platí a vymýšlí marketingové strategie. Lidé, kteří působí navenek, včetně předsedy strany, jsou z větší části maskoti a herci, kteří hrají nějakou hru. Kdyby tento trend měl pokračovat, tak je to konec demokratické politiky, která by degenerovala do podoby obchodního zápasu mezi firmami. To je něco nového a nebezpečného a zásadní odlišnost od zavedených stran. Ty mají početnější členské základny, mají možnost nějaké regenerace a jejich představitelé nejsou jen figurky.

Jak se promítne soudní proces do podpory lidí ve Věci veřejné. Bude pokračovat propad preferencí, případně i výraznější skok dolů?
Nevím, jestli ještě můžou zaznamenat výraznější skok dolů. Mají kolem dvou procent, to svědčí o tom, že jim zůstává nepočetné jádro voličů. Navíc se neobjevuje nic, čím by mohli voliče znovu zaujmout. Radek John svůj potenciál v politice už spotřeboval. Agendu, kterou měli, tedy boj s korupcí, to už jim asi nikdo neuvěří. Ať soud dopadne jakkoliv, Bárta zůstane zapsán u veřejnosti jako člověk, který rozdává obálky s penězi. Myslím, že pro stranu tento soud znamená dokončení kolektivní politické sebevraždy. Považuji za velmi nepravděpodobné, že by se mohla zvednou nad pět procent.

Absurdní reality show není soudní proces, ale samotné VV

Co si myslíte o výroku Václava Klause, který proces považuje za absurdní reality show a ničivý prvek proti politickému systému (o prezidentově vyjádření čtěte zde)?
Tento výrok Václava Klause je nutné dát do kontextu toho, že on VV podporoval, v rámci vnitrokoaličních her na ně sázel a VV se stávaly jakousi prezidentskou stranou v koalici. Klaus teď musí být rozlobený, že mu sázka na tuto stranu moc nevychází. Říká, že soud je špatný, že to je absurdní reality show a že to je nebezpečné. Absurdní reality show jsou VV samy o sobě. Je pravda, že tento proces může oslabit důvěru lidí v politický systém. Akorát když to říká Václav Klaus, tak by to měl doplnit sebereflexí, což nikdy asi neudělá, že se chytne za hlavu, koho to podporoval. Takto je to pokrytectví, relativizace a vypouštění mlhy, aby lidé nebrali soud vážně.

Pokud by byl Bárta odsouzen, jaký by to mělo dopad na fungování vládní koalice?
Vládní koalice by měla problémy, jak zdůvodnit další vládnutí s Věcmi veřejnými. Objevovaly by se otázky, proč vládnou se stranou, jejíž faktický šéf je odsouzený korupčník. Poslanci a ministři za VV, předpokládám, budou chtít v koalici zůstat, protože její rozpad by zřejmě přivodil předčasné volby a oni by přišli o poslanecká křesla, na kterých mají sedět až do léta 2014. Koalici by se asi snažily udržet i další vládní strany. Věci veřejné by patrně instalovaly do čela strany Karolínu Peake, která je asi jediná z političek VV, která jakž takž může mít nějaký kredit u veřejnosti.

Jak proces s Bártou a Škárkou zvládá soudce Jan Šott?
Působí na mě dojmem, že to řídí aktivním způsobem a že se mu nerozklepala kolena, když mu tam nastupuje taková galerie ministrů a poslanců. Není ale v lehké situaci. Soud je ostře sledován a medializován a také může být problém, že veřejnost možná očekává odsouzení Víta Bárty. V jejích očích je Bárta lump a člověk s dost podivnými a obtížně přijatelnými praktikami. On je ale obžalován z konkrétní věci a soud musí prokázat, že to byl úplatek. Jak proces sleduji, tak dostatečně silné důkazy pro odsouzení Bárty nejsou. I když je každému jasné, že obálky nerozdával jen tak, že by měl péči, aby Kočí měla pěkné kabelky a Škárka co na sebe. Těžko se to ale prokazuje. Pokud zazní osvobozující rozsudek, třeba pro nedostatek důkazů, může se snížit důvěra veřejnosti v justici. Lidé si to můžou vysvětlit, že za tím byly nějaké tlaky. Nebo, že je divné, že potom, co všichni na sebe vytahovali šílené věci, není nikdo odsouzený.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video