Andrej Babiš

Andrej Babiš | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Babiš donášel komunistické StB při jedné její operaci, tvrdí deník Sme

  • 116
Podnikatel a šéf hnutí ANO Andrej Babiš za komunismu prý donášel československé tajné policii StB v souvislosti s jednou z jejích operací, která se týkala zaměstnance jistého podniku. Napsal to dnes slovenský list Sme s odvoláním na informace z archivních dokumentů Státní bezpečnosti, které dosud nebyly zveřejněny.

Babiš spolupráci s komunistickou StB dlouhodobě popírá a žalobou u bratislavského soudu se domáhá verdiktu, že byl svazcích StB coby agent veden neoprávněně. Také nové informace Babiš pro týdeník Euro popřel. Podnikatel je majitelem vydavatelství Mafra, k němuž patří i iDNES.cz, Mladá fronta Dnes a Lidové noviny

Krycí jméno Bureš, pod kterým byl Babiš prý veden v osobním svazku StB, je podle Sme uvedeno i v dalších dokumentech této instituce. List napsal, že Bureš podal StB dvě zprávy v operaci s názvem Oko. Vyplývá to ze spisu, jenž StB zavedla v roce 1982 na pracovníka firmy ZOZO Interal Bratislava Alexeje Nováka, o kterého se zajímala kvůli podezření z hospodářské trestné činnosti.

Babiš pro pondělní vydání týdeníku Euro, ze kterého cituje server E15, zopakoval, že s StB nikdy vědomě nespolupracoval a že tajná bezpečnost vedla svazek s krycím jménem Bureš, aby vykazovala činnost. "O osobě jménem Alexej Novák mi není nic známo a nejsem si vědom toho, že bych nějakého člověka tohoto jména někdy potkal či znal. Nejsem si vědom, že bych na osobu tohoto jména byl někdy někým tázán. Rovněž důrazně odmítám, že bych komukoli o osobě jménem Alexej Novák poskytoval jakékoli informace," cituje Babiše E15. Informace o jeho údajné spolupráci s StB jsou podle Babiše součástí předvolebního boje.

Předal záznam, co v něm bylo se neví

Obsah zpráv, které Babiš prý podával StB, není známý, píše Sme. Větší část svazku Oko byla totiž skartována. "Z toho záznamu lze vyvodit, že Bureš podal agenturní záznamy řídícímu důstojníkovi StB," řekl bývalý první náměstek šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů Miroslav Lehký, jenž působil také v obdobné slovenské instituci ÚPN.

Agenturní zprávy byly podle listu obvykle předávány písemně nebo osobně během schůzek s důstojníky StB. "Agenturní zprávy byly informace poskytované tajnými spolupracovníky StB a sloužily její potřebám v operativně-agenturní práci," dodal zástupce ÚPN Tibor Ujlacký.

Krycí jméno Bureš je podle Sme uvedeno i v dalším svazku ohledně bytu, ve kterém se s představiteli StB údajně setkávali její spolupracovníci. Zmiňované dokumenty předložil ÚPN slovenskému soudu. Právě ÚPN, jenž na Slovensku spravuje svazky StB, čelí žalobě Babiše, který chce očistit své jméno, protože v archivních svazcích je veden coby agent StB. Babiš sice přiznal, že se jako pracovník podniku zahraničního obchodu za komunismu setkával s příslušníky StB, spolupráci s touto institucí ale popřel. StB se podle něj zajímala o dovoz nekvalitních fosfátů ze Sýrie.

Babišův právník Vladimír Ruman deníku Sme řekl, že zmiňované dokumenty nemají žádnou vypovídající hodnotu. "V případě, že budou předmětem dokazování u soudu, poukážeme na skutečnosti, které vyvracejí jejich věrohodnost," dodal.

Stání ve věci žaloby Babiše vůči ÚPN bylo odročeno na leden příštího roku, protože k soudu se minulý týden nedostavili předvolaní svědci. Z vyjádření právníků podnikatele i zástupců ÚPN vyplývá, že obě strany se přou o to, které důkazy lze v procesu použít. Zatím není známo, zda soud připustí zmiňované nové dokumenty týkající se osoby pod krycím jménem Bureš coby důkazy v probíhajícím líčení.

Podle dříve zveřejněných dokumentů z osobního svazku Babiše se miliardář slovenského původu prý stal v 80. letech důvěrníkem a později agentem komunistické tajné policie. Babiš to ovšem popírá s odůvodněním, že v době, kdy údajně souhlasil se spoluprací s touto institucí, byl v zahraničí. Zpochybnil rovněž pravdivost informací z archivního svazku, že mu StB platila občerstvení.

List Sme v komentáři napsal, že zbohatnutí Babiše je typickým polistopadovým příběhem v tom, že za ním nestojí jen podnikatelský talent a tvrdá práce, ale od začátku zvýhodněné postavení člověka propojeného na komunistickou elitu - od šéfů socialistické ekonomiky až po tajné služby režimu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video