Ozbrojenci z islamistické organizace Ansar Dine, která spolu s Tuaregy ovládá

Ozbrojenci z islamistické organizace Ansar Dine, která spolu s Tuaregy ovládá sever Mali (16. června 2012) | foto: Reuters

Podivná smrt členů amerického komanda poodhaluje tajné mise USA v Africe

  • 357
V africkém Mali zemřeli v dubnu tři členové amerického komanda, jejich džíp spadl do řeky Niger. Zahynuly i tři Maročanky, zřejmě prostitutky. Podivnou smrt Američanů dosud halí tajemství. Případ zároveň upozorňuje na přítomnost komand USA v severní Africe, jež tam potají bojují proti al-Káidě, píše The Washington Post.

Co trojice amerických vojáků v neklidné africké zemi dělala? Pentagon to ani deset týdnů po jejich smrti pořádně nevysvětlil. Faktem je, že ve většině zemí černého kontinentu americká speciální komanda působí relativně otevřeně. Oficiálně distribuují humanitární pomoc a trénují místní vojáky.

Jejich civilní nasazení jim přitom poskytuje ideální krytí pro jejich tajnou misi - boj proti teroristickým skupinám. Jenže z Mali se americké jednotky stáhly v březnu po tamním vojenském převratu, upozornil americký deník.

Situace v Mali

Američany trápí situace v Mali už dlouho. Malijská armáda, která čítala pouze asi 6 tisíc špatně vyzbrojených vojáků, měla vždy problém udržet kontrolu nad teritoriem, které si vyhlédla například al-Káida islámského Maghrebu. USA tam proto před šesti lety začaly trénovat místní vojáky a zahájily i své utajené operace. Po letošním březnovém převratu však své jednotky oficiálně stáhly. Od té doby se tam bezpečnostní situace prudce zhoršila. Například na severu islamisté spolu s Tuaregy vyhlásili vlastní stát, kde zavedli právo šaría. Ve starobylém městě Timbuktu sympatizanti
al-Káidy začali ničit místní modlitebny. Humanitární pracovníci sever Mali po několika únosech opustili a tisíce lidí prchly do sousedních zemí (více o situaci v Mali zde).

Americká armáda poskytla dosud jen minimum informací o misi mužů, kteří zahynuli. Velení amerických sil na africkém kontinentu (Africom) prohlásilo, že byli součástí malého týmu, který před pučem pomáhal armádě Mali a v zemi zůstal, aby poskytl pomoc americké ambasádě a poskytoval informace o vývoji v zemi.

Nejméně dva ze tří členů komanda měli zkušenosti ze zpravodajské služby. Na druhou stranu havárie měla zřejmě málo co do činění s bojem proti teroru, píše The Washington Post s odvoláním na nejmenované zdroje z Pentagonu.

Vojáci se z Mostu mučedníků v malijské metropoli zřítili do řeky Niger v džípu, jímž cestovaly ještě tři Maročanky, zřejmě prostitutky. Ani ony havárii nepřežily. Američtí vyšetřovatelé nehody už uvedli, že nemají podezření na nějakou "nečistou hru", zároveň ji prý nevylučují. Pravděpodobnou příčinou nehody je špatný stav silnice a vysoká rychlost.

Američané tajné mise potichu rozšiřují

I když je stále obestřena tajemstvím, dubnová havárie upozornila na přítomnost elitních amerických komand v severní Africe, která se tam soustředí na boj s terorem. A Spojené státy své tajné operace na severu Afriky v posledních měsících potichu rozšiřují, napsal před časem The Washington Post.

Cíl je jasný: zabránit tomu, aby v Afghánistánu a Pákistánu slábnoucí al-Káida vytvořila novou silnou síť v neklidných afrických státech, které nemají stabilní vedení. Její jednotlivé odnože už tam koneckonců dlouho působí.

Stačí připomenout al-Káidu islámského Maghrebu působící právě v Mali či somálské ozbrojence z al-Šabábu, jenž se k al-Káidě nedávno oficiálně připojil. Pozornost v poslední době také přitahují nigerijští islamisté z Boko Haram. A hrozbou zůstává al-Káida Arabského poloostrova se svou baštou v Jemenu.

Bezpilotní letouny

USA už delší dobu bojují proti teroristům z al-Káidy Arabského poloostrova v Jemenu pomocí útoků bezpilotních letounů. Objevily se i zprávy, že robotické stroje už zaútočily i na ozbrojence ze somálského al-Šabábu (o bezpilotních letounech na Arabském poloostrově a východě Afriky zde).

Stranou nezůstává ani Hnutí božího odporu brutálního gerilového vůdce Josepha Konyho, s níž si má poradit asi stovka členů speciálních jednotek v Ugandě, Demokratické republice Kongo, Středoafrické republice a Jižním Súdánu.

"Stínová válka" proti teroristům

Američané v rámci operací, o nichž britský list The Times píše jako o "stínové válce" proti teroristům, například vytvořili v posledních pěti letech od Sahary po rovník síť tuctu leteckých základen, z nichž startují vesměs malá civilní letadla, která pomocí moderní techniky vyhledávají nebezpečné ozbrojence.

Tyto základny jsou například v Burkině Faso, Mauritánii, Etiopii, Džibuti, Keni, na Seychelách či v Ugandě. Výsledky zpravodajských misí americká armáda pečlivě tají.

Nejmenovaní velitelé nicméně prozradili alespoň to, že na rozdíl od Somálska či arabského Jemenu, kde na ozbrojence útočí bezpilotní americké letouny, ve většině afrických zemí se Američané omezují na předávání informací místním spojeneckým silám, které pak na teroristy útočí.

A i když administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy veřejně nepřiznala existenci těchto misí, šéf Bílého domu už dříve prohlásil, že obrana Spojených států se bude čím dále více opírat o speciální jednotky, jako jsou například Navy SEAL či Delta Force. Ty tak vstupují v Africe do sféry, která byla dříve doménou CIA.

Americké základny v Africe, jak je zmapoval list The Washington Post


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video