Alena Thyssen (na snímku z letošního února)

Alena Thyssen (na snímku z letošního února) | foto: Václav Šlauf, MF DNES

Podivná baronka zmizela z Valče, začínají se ozývat podvedení

  • 48
Nad Valčí se vznáší stín baronky Aleny Thyssen Bornemisza von Kaszon s cejchem podvodnice. Po jejím kvapném odstěhování neznámo kam na ni prší trestní oznámení. Jedno z nich podala Nadace Valeč v Čechách, která dámu s titulem místní čestné občanky hostila ve svém sídle: Domě zámeckých kaplanů.

Spolu s baronkou zmizela i razítka a dokumenty patřící nadaci. "Máme obavy, že by někdo mohl naše razítka zneužít. Tato představa mě straší nejvíce," řekl člen správní rady nadace Václav Tvrzický.

Správní rada také překvapivě odvolala předsedu Bohumila Skoupého, který se Aleny Thyssen do poslední chvíle zastával. "Podepisoval věci, které však podepsat neměl a o kterých správní rada nevěděla," vysvětlil Václav Tvrzický.

Odvolaný Skoupý odmítl na otázky MF DNES odpovědět. Baronce ale napsal: "Jedno razítko je v mém držení a je součástí předmětů a písemností, které budu předávat novému předsedovi." Druhé je podle jeho slov uloženo na obecním úřadě.

Tvrzický o tom ale nic neví a trvá na svém: "Razítka ani doklady nemáme k dispozici. Vše zmizelo."

Vzájemná nevraživost může mít pro nadaci neblahé následky. Baronka má totiž doklad, že do opravy památky - Domu zámeckých kaplanů - vložila 1,5 milionu korun. Uznání této investice jí podepsal Bohumil Skoupý. Alena Thyssen si touto cestou předplatila nájemné.

V úpisu však stojí, že když nájemní smlouva skončí, musí nadace do jednoho měsíce peníze vrátit. "Když nájem vypovíme, znamená to pro nadaci konečnou," pohrozila Alena Thyssen.

Václav Tvrzický se obává, že baronka má ještě další doklady, které by mohly znamenat další zadlužení chudé nadace.

Podle Tvrzického byla nájemní smlouva s baronkou sepsána na pět let. Později ji Skoupý prodloužil až do roku 2038. "To jsme jako členové správní rady vůbec nevěděli. A asi nevíme ještě o řadě dalších věcí," míní Tvrzický.

Alena Thyssen to odmítá s tím, že vše schvalovala správní rada. "Za to, co naše rodina pro obec udělala, se nenecháme urážet, pomlouvat a zesměšňovat," hrozí Alena Thyssen.

Peníze za dům se vypařily

Trestní oznámení na ni podala i pětaosmdesátiletá Emanuela Rakoušová. U baronky, kterou zná od dětství, žila ve Valči loni sedm měsíců a svěřila jí 1,9 milionu korun. Peníze pocházely z prodeje domu v Praze.

"Navrhla mi, že moje peníze uloží na svůj účet v bance s úrokem 20 procent. Úroky měly být tak vysoké proto, že ona už měla na účtu větší finanční obnos," řekla Emanuela Rakoušová. Dočkala se ale vrácení jen tří splátek po 37 tisících korunách.

Alena Thyssen

žila v německém Wiesbadenu, kde ji soud v roce 1999 poslal na tři roky a devět měsíců za mříže kvůli podvodům ve výši mnoha milionů marek. Například vybrala statisíce marek od obchodních partnerů s tím, že zakládá v Česku realitní investiční fond. Zůstalo u myšlenky, peníze nevrátila.

Doklad na to, že peníze odevzdala, ale Rakoušová nemá. Zůstal v zásuvce, kterou si prý Alena Thyssen při stěhování odvezla. Loni také Rakoušová napsala prohlášení o tom, že jí baronka nic nedluží.

"Napsala jsem to ale pod jejím nátlakem. Měla jsem z ní strach. Křičela na mě třeba, že nechá zabít mého syna," vypráví žena.

Alena Thyssen to odmítá. "Paní Rakoušová ode mě žádné splátky nedostala, protože jsem od ní žádné prostředky nepřevzala," prohlásila.

Žena se šlechtickým titulem v německém pasu utekla z Valče před měsícem, když se ukázalo, že od ní firma City Invest Limited vymáhá 56 milionů korun. Soud už vydal příkaz k exekuci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video