Véčkaři slibovali, že chtějí změnit politickou kulturu a bojovat proti korupci a klientelismu.

Véčkaři slibovali, že chtějí změnit politickou kulturu a bojovat proti korupci a klientelismu. | foto: Vít Šimánek, ČTK

Podívejte se, kam sahá Bártův vliv a jaké posty drží lidé napojení na ABL

  • 838
Když před týdnem MF DNES zveřejnila tajný plán Víta Bárty získat vliv na politiku, a posílit tak svou firmu ABL, rozhodli se koaliční partneři k razantní "deabelizaci" politiky. Nové skandály ale záhy odvedly pozornost jinam. MF DNES zmapovala, jaké klíčové posty dál ovládají lidé z ABL.

"Všichni, kdo měli s ABL něco společného, musí z funkcí ve státní správě odejít," říkal premiér Petr Nečas, když si přečetl v MF DNES speciální přílohu o skutečné motivaci Víta Bárty, jak si už v roce 2008 naplánoval vstup do politiky, aby zvýšil obrat ABL, a jaké nevybíravé metody k tomu využíval.

Uplynul týden a vlastně jen jeden úředník - Bártův náměstek na dopravě Martin Sýkora (dříve obchodní ředitel ABL) - po pátečním odhalení fakticky odešel.

Kam sahá vliv Víta Bárty a kde sedí lidé napojení na ABL. Infografiku otevřete kliknutím na obrázek.

Rezignaci sice oznámil i sám Vít Bárta, jenže průtahy prezidenta znemožňují jeho odchod a oddalují i další Nečasovy návrhy na demise: ministra vnitra Radka Johna a ministra školství Josefa Dobeše.

Proč se materiál MF DNES stal rozbuškou v koalici? Protože si politici uvědomili, že vlastně nečinně přihlížejí tomu, jak Vít Bárta naplňuje plán o prorůstání ABL do politiky, a že mu tím pomáhají "privatizovat" moc. MF DNES nakreslila pavouk vztahů, jež Bárta léta vytvářel. Kam všude sahal jeho vliv, stojí za připomenutí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video