Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podívejte se, jak vypadají Milovice 20 let po odchodu sovětské armády

  6:34aktualizováno  6:34
Vybydlené paneláky, rozpadající se kulturní dům nebo opuštěné bunkry. Tak vypadá bývalý vojenský prostor Milovice dvacet let po odchodu sovětské armády. Poslední vlak s vojáky odjel 19. června 1991. Všechny objekty Sověti zapečetili a předali české armádě. Přestože se objevily nápady, co s areálem, nestalo se nic.

Sovětští vojáci předali areál tehdy ještě československé armádě v roce 1991. Každý "oficír" zapečetil objekt, který měl na starosti. "Od té doby to začala hlídat naše armáda. Bohužel neuhlídala a postupně se vše zdemolovalo a rozkradlo," uvedl Pavel Hlaváč, předseda obecně prospěšné společnosti Zlatý pruh Polabí, která v Milovicích provozuje infocentrum.

Hlaváč přitom poukazuje na to, že mnoho domů vyhovovalo tehdejším normám a Češi je mohli ihned zabydlet. Nestalo se.

PODÍVEJTE SE:

Milovice 20 let po odchodu Sovětů

Zbytky výzdoby po sovětských vojácích v Milovicích.
Zbytky výzdoby po sovětských vojácích na letišti v Božím Daru.
Sověti si v Československu vydávali i vlastní noviny, vycházely až do jejich odchodu v roce 1991.
Dvacet let po odchodu sovětů jsou v Božím Daru stále celé bloky vybydlených paneláků.

Vojenský výcvikový prostor Milovice zahrnoval nejen samotné Milovice, ale také bývalou obec Mladá, kde kasárna stavěla už rakousko-uherská armáda, a letiště s obcí Boží Dar. V prostoru bydlelo dohromady asi sto tisíc ruských vojáků a civilistů.

Dnes žije v Milovicích asi devět tisíc lidí. Část ve "starých" Milovicích, druhá v rekonstruovaných panelácích v části Mladá.

Letiště na Božím Daru a přilehlé sídliště pro letecké důstojníky a jejich rodiny dopadlo ze všech částí nejhůř. Mladá je na tom o něco lépe. Řada panelových domů, kde bydleli důstojníci pozemních vojsk s rodinami, je opravena a žijí v nich Milovičtí.

Přesto i v Mladé stojí vybité paneláky a opuštěné bývalé obchody nebo škola. Dobře na tom není ani Dům důstojníků, tedy milovický "kulturák" nedaleko vlakového nádraží. Ten se alespoň částečně využívá, sídlí tu městské infocentrum.

Zajímavostí domu je mozaika u hlavního schodiště, je největší ve střední Evropě. Tvoří ji 444 tisíc kamenů. Jsou na ní vyobrazeni například kosmonauti a družice.

Rusové měli v areálu vlastní kulturu, která soustředila právě tady. Do obrovského sálu Domu důstojníků se vešlo na šest set diváků a pódium měří 15 krát 17 metrů. "Na jevišti mívali i živé koně," vypráví Pavel Hlaváč, který tu po odchodu vojsk divadlo vedl.

"Uměleckých" děl je ale v areálu víc, mozaiky, plastika před bývalou školou nebo malby na zdech. Některé z nich jsou poničené a odlupují se. Už zcela zmizel obří namalovaný Lenin a obrazy křižníku Aurora a elektrárny na zdi bývalého kina, kde se zřítila střecha a malby spadly.

Jedna z mozaiek je dosud i na skladu lékařského materiálu. Jsou na ni operující lékaři. Dominuje jí obří ruka se srdcem v dlani. 

Letiště a okolí vypadá, jakoby tudy prošla válka

Život v Milovicích

Rusové měli v areálu k dispozici kromě obytných budov také kino, školy, obchody nebo vlastní kotelny. Dokonce tu byl i veřejný dům zvlášť pro pány a pro dámy. Sověti měli vlastní televizní kanál Vlast a tiskárnu, kde se tiskly například noviny Izvestiji nebo Pravda. V Domě důstojníků pořádali koncerty. S Čechy obchodovali zejména s naftou. Do areálu se smělo jen na zvláštní propustku. Z Milovic také jezdil denně vlak přímo do Moskvy.

Mezi totálně zničené patří panelové domy, ve kterých bydleli letečtí důstojníci nedaleko letiště. Vytlučená okna, vykopané dveře a ulámaná zábradlí, vytrhané podlahy a strhané tapety a omítky. Mezi odpadky tu je možné ještě dnes najít staré ruské noviny nebo knihy, případně kusy nábytku.

"Sověti odvezli veškerý vojenský materiál. Civilní buď rozprodávali nebo tady nechali," doplňuje Hlaváč.

V dezolátním stavu je ale i samotné letiště. Rozbité jsou ubikace pro letce, jídelna pro piloty, řídící věž a hangáry jsou zdevastované. Těch je tady zhruba sedmdesát a v některých z nich čas od času přebývají narkomani.

V pořádku je jen přistávací dráha, kterou tvoří metr a půl tlustá vrstva betonu.

Z plánů na zachování nezbylo nic

Plánů, jak s milovickým areálem naložit, byla celá řada. Hned po roce 1991 se objevil nápad vybudovat tu mezinárodní letiště. Dalším projektem byla výstavba domova seniorů v budovách generálního štábu s vlastní ostrahou a obchody včetně cukrárny a kavárny. Jiný plán potom počítal s vybudováním univerzitního městečka v areálu generálního štábu.

Vojenský prostor Milovice

1968 - 1991

V Milovicích sídlilo velitelství Střední skupiny sovětských vojsk. Postupně tu bylo až 70 tisíc vojáků a 40 tisíc rodinných příslušníků a dalších civilistů. V areálu byli tankisté, motostřelci nebo spojovací prapor. Na letišti na Božím Daru byl letecký pluk, byla tu dopravní letadla An 12 a stíhačky MiG 23 a Su 17.

"Je to kus historie, sice historie taková, jaká byla, ale jsem přesvědčen, že by se to mělo zachovat. Také jsme přišli s projektem naučné stezky, která by měla až 55 kilometrů, bohužel z toho sešlo," tvrdí Hlaváč.

V posledních měsících se mluvilo také o tom, že by v prostoru letiště mohla vyrůst obří solární elektrárna. Ani ta tu ale nebude.

Středočeský kraj nakonec loni v prosinci pronajal vojenské letiště Boží Dar i s přilehlými pozemky firmě RP Mladá, která na nich postaví vědecko-technický park, malé sportovní letiště a byty. V plánu je i hotel.

Příští rok začne firma se sanací území zamořeného naftou a dalšími chemikáliemi a s demolicí objektů, z nichž některé mají narušenou statiku. Hudební festival Votvírák by měl v Milovicích zůstat.

Ve

Ve "starých" Milovicích sídlili Češi - ČERVENÁ. Vojenský prostor začínal u nádraží. Tankisté a dělostřelci sídlili v sousedství s Milovickými - MODRÁ. Letecký pluk byl na Božím Daru - ŽLUTÁ.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Prezident Miloš Zeman na návštěvě v Horšovském Týně. (19. 10. 2017)
Andělé nebudou, andělé došli, když nechcete ďábla, jděte volit, vybídl Zeman

Rozhodujete se mezi špatným a ještě horším, přesvědčoval ve čtvrtek voliče, ať jdou volit, prezident Miloš Zeman. „Andělé nebudou, andělé došli, ale...  celý článek

Lubomír Zaorálek a Andrej Babiš (19. října 2017)
Máte máslo na hlavě, řekl Zaorálek. Co jste dokázal za 27 let? opáčil Babiš

Více než tři roky spolu šéf ANO Andrej Babiš a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek seděli v jedné vládě, ale to už podle jejich posledního televizního duelu den...  celý článek

Jiří Hynek, šéf Asociace obranného průmyslu, který má být podle Realistů...
V šesté Otázce vyhrál Hynek, zrušil by možnost udělit milost během stíhání

V šestém kole Otázky pro prezidenta zvítězil její nejnovější účastník Jiří Hynek. Podle šéfa Asociace zbrojního průmyslu není třeba pravomoci prezidenta...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.