Podívejte se, jak před 30 lety vznikalo pražské metro A - iDNES.cz

Podívejte se, jak před 30 lety vznikalo pražské metro A

  9:02
Prvním metrem z Dejvic směrem do centra se Pražané svezli přesně před třiceti lety. V té době vznikla druhá trasa A pražské podzemní dráhy. Stavitelé vytvořili nejhlubší trasu, která poprvé projela pod Vltavou. Přestože vznikají nové, moderní stanice, tato dvě prvenství třicetiletému "áčku" zůstávají.
Třicet let trasy A pražského metra. Dozorčí na stanici Můstek

Třicet let trasy A pražského metra. Dozorčí na stanici Můstek | foto: Archiv Dopravního podniku hl. m. Prahy, a. s.

Plány na metro za Rakouska-Uherska
První návrhy na stavbu pražského metra byly hotové již na konci 19. století, v roce 1898. Podal je majitel slavného pražského železářství Ladislav Rott. Doporučoval radním vybudovat současně s kanalizací tunely, které by sloužily k dopravě.

Se svým nápadem ale neuspěl, stejně dopadli v polovině 20. let 20. století Bohumil Belada a Vladimír List. Před II. světovou válkou, během ní i po ní vznikla řada dalších návrhů, žádný z nich ale nebyl realizován.

30 let trasy A pražského metra. Projekt vestibulu stanice Radnice (Staroměstská) z roku 1941
 
"Projekt z roku 1939 byl velmi podobný dnešní trase linky A," říká Pavel Fojtík, šéf archivu Dopravních podniků v Praze. Na přelomu 60. a 70. let ale vznikl projekt nový. Stavět se začalo až po několika desítkách let proto, že chyběly peníze.

Rozhodnutí o tom, že se zatím stavět nebude, přišlo až po Únoru 1948. "Pohltilo by to moc procent z národního důchodu, peníze tehdy putovaly na výstavbu nemocnic nebo továren," vysvětluje Fojtík.
 
Tramvaje ponořené pod zemí
Jeden z návrhů, jak v 60. letech řešit přetíženou pražskou dopravu, byl nestavět metro, ale podzemní tramvaj. V centru Prahy tak měla tramvajová síť zmizet pod zem. "Z Kaprovy ulice, kde by byla provizorní rampa, by koleje vedly do tunelu. Ten by je na povrch vyvedl u Muzea," popisuje trasu zamýšleného plánu Fojtík. Při prodloužení do Dejvic by se trať musela náročně přebudovat, a tak se od plánu nakonec upustilo.
 
30 let trasy A pražského metra. Výstavba stanice Malostranská

Hlavním důvodem byla ale nezávislost metra na povrchové dopravě. Podzemní tramvaje by totiž trpěly zdržením, k němuž by došlo na povrchu. Přeneslo by se i do tunelů. Připomínkou zavrženého návrhu je dnes podoba stanice Hlavní nádraží. Tramvaje, pro které byla projektována, měly dveře jen vpravo, proto jsou nástupiště umístěna po stranách, a ne uprostřed jako u jiných stanic.
 
Nejhlubší linka pražského metra
Trasa A byla druhou linkou pražské podzemní dráhy, její první úsek spojoval stanice Náměstí Míru a Leninova, dnes Dejvická. Hlavní rozdíl mezi trasou C a A byl ve způsobu výstavby. Později budované "áčko" muselo překonávat terénní nerovnosti, bylo hlubinně založené.
 
30 let trasy A pražského metra. Jízdenka vydaná k zahájení provozu trasy I ATrasa A také prošla poprvé pod Vltavou. Tunel mezi stanicemi Hradčanská a Malostranská je až v hloubce 68 metrů pod povrchem země. V tomto úseku najdeme i nejhlubší stanici pražského metra, Náměstí Míru. Je dvaapadesát metrů pod zemí.
 
Na "áčku" se zrodil princip ražené trojlodní stanice. "S výjimkou Dejvické tak vznikly všechny stanice," říká Fojtík. "Existují dvě boční lodě, v každé jsou položeny koleje. V prostřední lodi jsou pak vybudovány eskalátory pro cestující," popisuje princip trojlodní ražené stanice šéf archivu Dopravních podniků. Na trase C je ražením postavena jen jedna stanice, a to Kobylisy.
 
Při stavbě dělníci používali sovětské razicí štíty."Byla to vlastně stavba československo-sovětského přátelství. Také umíme dělat tunely, učili jsme se ale i od Rusů, jejich poradci ovlivňovali technickou stránku díla," říká Fojtík.
 
Cesta do hlubin metra = cesta do středověku
Při ražení tunelů linky A stavebníci narazili na nejedno archeologické překvapení. Kromě střepů nebo předmětů denní spotřeby objevili i důkaz o tom, že v trase dnešního metra vedla ve středověku významná dopravní cesta. Tím důkazem je nález několik set let starého kamenného mostu u stanice Můstek.

30 let trasy A pražského metra. Objev středověkého mostu u stanice Můstek, 1976
 
Historický název ulice, kde byl most objeven, byl Na Můstku. Tradovalo se, že tu byl most, který vedl přes hradební příkop, to se také při nálezu potvrdilo. Dnes je zakomponován ve stanici Můstek, pochází ještě z doby před vznikem Nového Města.

Pro pamětníky
V době, kdy začalo metro na trase A pravidelně jezdit, nebyl nápor na dopravu v metropoli takový jako dnes. Proto stačilo, že soupravy měly jen čtyři vagony. Později byly doplněny o jeden vagon. Třívagonovou minulost má jen trasa C, nejstarší linka pražského metra.

Před třiceti lety to vypadalo jinak i v kabině strojvedoucího. Nikdy nejezdil sám, ale s pomocníkem. Důvodem byla hlavně bezpečnost. Hlídal, jestli jsou zavřeny všechny dveře, a všechny zdánlivé "drobnosti", které už má dnes na starosti počítač.

Nástupiště stanic se víc podobala železničním zastávkám. Každé měli na starosti dozorčí, kteří vlaky odbavovali. "V hnědé uniformě s červenou čepicí a zelenou plácačkou měli ve špičce, kdy vlaky jezdily každé tři čtyři minuty, dost náročnou službu,“ vzpomíná šéf archivu pražské dopravy.

Metro jako válečný úkryt
Na rozdíl od nejstarší trasy C, bylo "áčko" zahrnuto do rámce ochranného systému metra. Znamenalo to, že v případě válečného ohrožení měly jeho stanice sloužit jako kryt. "Každá stanice se dala neprodyšně uzavřít a měla by vytvořit podmínky pro ochranu lidí minimálně po dobu 72 hodin," podotýká Fojtík.

30 let trasy A pražského metra. Mostní provizorium, které vedlo do spojovací uličiky (

Tyto prostory je možné tlakově a plynotěsně oddělit od okolního prostředí. "Teoreticky by měly odolat i záplavové vlně z protržené vltavské kaskády," tvrdí Fojtík.

Ve vestibulech i v tunelech je podle historika z archivu Dopravních podniků vidět místa, kde jsou zasunutá nebo otevřená vrata tlakových uzávěrů. "Kryty by měly mít pochopitelně záložní zdroje elektřiny, zařízení na filtraci vzduchu, dodávky vody a podobně," vypočítává  Fojtík.

Na povodně se nedalo stoprocentně připravit
Přesto, že se prostory trasy A dají uzavřít, voda si sem při povodních v roce 2002 cestu našla. "To, co se odehrálo, nemá v historii Prahy obdoby," vzpomíná Fojtík s tím, že existující povodňový plán se v té době dodržel.

"Stoletá voda má plánovanou hranici, zábrany mají být v určité výšce. Ale s tím, co se tehdy stalo, nemohl nikdo počítat," uzavírá. Od té doby se podle něj kontroly zpřísnily, povodňový plán se neustále upravuje. Dnes je daleko přísnější i konkrétnější.

"Autopilot" v podzemí?
V Paříži už se cestující nepozastavují nad tím, že je v některých úsecích sveze vlaková souprava bez řidiče. Čeká něco podobného i Pražany? Pavel Fojtík se takové myšlence vůbec nebrání: "Nedivil bych se, kdyby se takový systém objevil na čtvrté lince pražského metra."

Trasa by se s tím úmyslem musela budovat od samotného začátku, musela by tomu být stavebně přizpůsobena, zabezpečení nástupišť by muselo být jiné než to dosavadní. Otázkou také je, jak by se v metru řízeném "autopilotem" cítili cestující: "Lidé jsou u nás konzervativní, nevím, jak by takový způsob dopravy přijali," uzavírá Fojtík.

Rozstřel: Jiří Hynek - Include | (2:37) | video: iDNES.tv

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

Sražení matky s kočárkem má tragickou dohru. Žena po roce v nemocnici zemřela

Vážná dopravní nehoda z loňského května, při které řidič porsche v pražských Vysočanech srazil maminku vedoucí kočárek, má tragickou dohru. Žena po takřka ročním pobytu v nemocnici před několika dny...

Vojenská letuška Lenka podlehla nádoru, lidé jí přispěli miliony na léčbu

Vojenská letuška Lenka Růžková, které do života vstoupila před asi dvěma a půl lety výjimečně agresivní forma rakoviny, své nemoci podlehla. Na její léčbu, která stála miliony korun a nebyla hrazena...

Pavel jmenoval nové rektory. Univerzitu Palackého povede Kohajda, AVU Pospiszyl

Univerzitu Palackého v Olomouci povede příští čtyři roky lidovecký poslanec Michael Kohajda, Akademii výtvarných umění v Praze kurátor a pedagog Tomáš Pospiszyl. Oba nové rektory jmenoval prezident...

15. dubna 2025  9:54,  aktualizováno  10:15

Rusové lhali, řekli zajatí Číňané. Doufají ve výměnu a návrat domů, varují ostatní

Dva čínští vojáci, jejichž zajetí minulý týden oznámily ukrajinské úřady, vystoupili v pondělí večer v Kyjevě na tiskové konferenci. Vyjádřili naději, že budou vyměněni, a vyzvali své spoluobčany,...

15. dubna 2025  10:02

Senátor Rychlík hájil zvýšení poplatků za ČT, od televize dřív vzal skoro milion

Premium

Režisér a senátor Břetislav Rychlík obhajoval zvýšení koncesionářských poplatků pro Českou televizi. Ocitl se však v podezření ze střetu zájmů, s ČT totiž dříve sám spolupracoval. Za dokument mu...

15. dubna 2025

Trump chce v Salvadoru víc věznic. Hodlá tam posílat „špatné“ Američany

Americký prezident Donald Trump při setkání se svým salvadorským protějškem Nayibem Bukelem prohlásil, že by do Salvadoru rád deportoval i některé zločince s americkým občanstvím. Zároveň nedal nijak...

15. dubna 2025  9:49

„Dvacet let zkušeností, doktorát, nástupní plat 20.000 hrubého.“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

PRVNÍ DOJMY: Komu fandit? V druhé řadě The Last of Us se z hrdinů stávají padouši

Kdo je záporák a kdo hrdina, to často záleží na perspektivě. Přesně toto téma je hlavním motivem očekávané druhé řady seriálu The Last of Us, jehož první epizoda měla premiéru na HBO a streamovací...

15. dubna 2025  9:30

Smrt krátce po svatbě. Manžela zavražděné ženy kriminalisté obvinili z vraždy

Druhý letošní případ vraždy řeší kriminalisté na Karlovarsku. Stala se v Horním Žďáru u Ostrova v pondělí po druhé hodině ráno a obětí je dvaačtyřicetiletá žena. O čtyři roky staršího podezřelého,...

14. dubna 2025  12:32,  aktualizováno  15.4 9:28

Rodina a přátelé se rozloučí se zesnulou Annou Julií Slováčkovou

Nejbližší se v úterý v kostele svatého Tomáše na Malé Straně rozloučí s Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a herečka, která zesnula v neděli 6. dubna, si přála obřad jen v komorním kruhu. Dění před...

15. dubna 2025  8:30

Za smrt psa v metru může majitelka, tvrdí dopravní podnik. Odmítá vinu strojvůdce

Za neštěstí v metru, kdy pes na vodítku zůstal před dveřmi rozjíždějící se soupravy, může podle pražského dopravního podniku jeho majitelka. Ta vbíhala do zavírajících se dveří. Pes nehodu nepřežil....

15. dubna 2025  8:21

„Beru prášky, nic neslyším.“ Psychiatrická péče na Ukrajině je kvůli válce v krizi

V noci, když ruské drony a střely pronikají do ukrajinského nebe a začíná proti nim zasahovat protivzdušná obrana, noří se Olha Klimovová do hlubokého spánku v přeplněném psychiatrickém oddělení,...

15. dubna 2025  7:42

Stávka popelářů zaplavila Birmingham tunami odpadu. Město povolalo armádu

Kvůli více než měsíc trvající stávce popelářů v britském Birminghamu povolala vláda armádní plánovače, aby pomohli s úklidem odpadků. Informovala o tom stanice BBC. Město vyhlásilo stav nouze.

15. dubna 2025  7:12

Rok 2024 byl nejteplejší v historii Evropy, záplavy zasáhly stovky tisíc lidí

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším rokem v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě...

15. dubna 2025  6:33

Akademická svoboda v USA končí. Trump pozastavil financování Harvardu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila...

15. dubna 2025  6:24