Kazašská výroční soutěž sokolníků

Kazašská výroční soutěž sokolníků | foto: Reuters

Podívejte se, jak Kazaši křísí tradici lovu s orly

  • 13
Střední Kazachstán má za sebou tradiční loveckou soutěž, v níž zdejší "berkuči" - obdoba sokolníků - předváděli své umění s orly skalními. Lov pomocí těchto dravců má kořeny v historii Kazachstánu. Tradici Kazaši obnovili po rozpadu SSSR, snaží se s ní i čelit úbytku populace orlů.

Kazašských "berkuči", jak se říká lidem, kteří svůj život zasvětili chování a výcviku orlů skalních, jsou v patnáctimilionové zemi uprostřed Asie jen desítky. Na loveckou soutěž se sjeli se svými orly do středokazašského města Karkaralinsk.

Zdrojem všech snímků je Reuters. Fotografie zvětšíte kliknutím.

Kazašská výroční soutěž sokolníků

Zájem Kazachů o tradici berkuči roste od roku 1991, kdy se rozpadl Sovětský svaz. Poté, co Kazachstán získal nezávislost, zmizeli úředníci z Moskvy, kteří pradávný zvyk kočovníků potírali jako elitářský sport.

Kazašská výroční soutěž sokolníků

Jde ale o víc než sport nebo návrat k tradici: podle kazašské pobočky Programu ochrany životního prostředí Země - projektu pod hlavičkou OSN - v letech 1993 až 2003 zaznamenala kazašská populace orlů skalních pád na pouhou čtvrtinu někdejšího množství těchto ptáků. Podpora berkuči je součástí osvěty OSN, která má pomoci k záchraně kazašské populace orlů.

Kazašská výroční soutěž sokolníků

Jedním z center berkuči nejprve byla vesnice Núra poblíž hranic s Čínou. Ještě v roce 2004 tu podle BBC News žila asi třetina z tehdejších čtyř desítek vyznavačů berkuči v celém Kazachstánu. Vesnici ale v roce 2006 srovnalo se zemí zemětřesení.

Kazašská výroční soutěž sokolníků

Kazaši se nicméně nevzdali. Ostatně, zatímco v Česku má muž zasadit strom, postavit dům a zplodit syna, skutečnému Kazachovi přísloví velí "mít rychlého koně, loveckého psa a smrtícího orla skalního".

Kazašská výroční soutěž sokolníků


Video