Podezření na antrax se nepotvrdilo

  • 101
Liberečtí lékaři propustili z nemocnice tři pacienty, kteří od úterka leželi na infekčním oddělení kvůli podezření na antrax. "Rozhodl o tom krajský hygienik," řekl Jan Slánský z tiskového oddělení nemocnice. Jak dodal, pacienti se mohou vrátit do práce. "Žena, které jsme preventivně nasadili antibiotika, je však dobere," řekl lékařský náměstek Radko Janoušek.

"Nikoli proto, že bychom měli na cokoli podezření, ale z toho důvodu, že antibiotika se mají brát pět až šest dní, aby při další léčbě byla stejně účinná. Když se léčba zkrátí, tak nemusí příště už tolik zabrat."

Podle Janouška pominula po třech dnech doba nutná k preventivnímu pobytu pacientů na infekčním oddělení. "Kdyby se u nich náhodou objevily jakékoli potíže, tak vědí, že se mají obrátit na svého praktického lékaře," dodal náměstek.

Podezřelá zásilka dorazila i do MF DNES

Všichni tři lidé jsou z liberecké firmy Autostar Velimex, kam začátkem týdne dorazil  podezřelý dopis z USA. Žena, která obálku rozlepila, začala preventivně užívat antibiotika. Výhružná zásilka, kterou ve firmě nikdo nečekal, obsahovala texty z bible. Policie zkoumala jestli nebyl list něčím napuštěn.

Policie opravila své informace o zřízení speciální telefonní linky 0841 111120, kde se lidé mohou policistů a hasičů ptát, zda mají důvod se obávat doručených podezřelých listovních zásilek či jiných předmětů. Minuta volání mezi 7. a 19. hodinou stojí 3, 80 Kč. Mimo tuto dobu a o víkendu pak 1,80 Kč.

"Osm lidí z firmy v Liberci, kam dopis dorazil, jsme vyšetřili a zároveň prověřili, do jak velkého kontaktu se zásilkou se dostali. Z nich jsme hospitalizovali tři. Žádné příznaky choroby jsme u nich nezjistili. Ženě, jež obálku otevřela, jsme nicméně začali preventivně podávat antibiotika," řekl v úterý Janoušek.

Hasiči a policisté list zajistili a odeslali do speciální laboratoře v Příbrami.

"Firma, kam dopis přišel, s nikým v USA nespolupracuje a nemá tam ani zaměstnance, byť třeba jen na dovolené," upozornila policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Dva autoři dopisů uvízli v síti
Policie ve středu dopadla dva rozesílatele dopisů, které údajně napodobovaly biologický útok. Jedenáctiletá dívka poslala psaní s bílým práškem kamarádce a dvěma potravinářským firmám. Udělala to z legrace, jak sama řekla.

Ministr vnitra Stanislav Gross ve středu informoval také o tom, že ve východních Čechách byl obviněn z šíření poplašné zprávy J. Z., který pracuje v pojišťovnictví.

"Ptal jsem se, zda byl podán návrh na uvalení vazby, a bylo mi řečeno, že zřejmě ne, což mě mrzí," dodal o den později Gross.

Grossovo tvrzení ale odmítla policejní mluvčí Ivana Zelenáková, která tvrdí, že z šíření poplašné zprávy nebyl obviněn nikdo.

"Obvinění sděleno nebylo," řekla Zelenáková. Podle ní však nejde ve východních Čechách o ojedinělý případ podezřelých dopisů a anonymních telefonátů.

Vyšetřování se ale blíží ke konci a brzy by tak mohla padnout i první obvinění, tvrdí policejní mluvčí.

STŘEDA
Obálky došly i do sněmovny a RFE
Strach z nákazy antraxem stále obchází celou Českou republikou. Ve středu odpoledne se objevila podezřelá zásilka také v Poslanecké sněmovně. Přivolaní hasiči ji zhruba v půl druhé vložili do speciálního kontejneru a odvezli na expertizu.

Obálka s bílým práškem pronikla i do nejstřeženějšího objektu v zemi - Rádia Svobodná Evropa. Žádný případ nakažení snětí slezinnou v Česku dosud nebyl potvrzen. Lékaři oznámili, že i druhé vyšetření ženy, která byla v úterý převezena do nemocnice v Liberci s podezřením na antrax, je negativní.

V budově Rádia Svobodná Evropa byla zásilka zajištěna krátce po 14. hodině. Nález na lince 158 oznámil recepční.

Podle mluvčí rádia Sonii Winterové byl v obálce i lístek s krátkým textem, jehož obsah jí však není znám. Dopis byl doručen z pošty v Česku.

Poslanecká sněmovna jednání nepřerušila
Dění v Poslanecké sněmovně nález podezřelé obálky nijak nenarušil. Mluvčí pražské policie Eva Brožová neřekla, proč zaměstnanci obálku vyhodnotili jako podezřelou, ani co bylo jejím obsahem.

Karlovy Vary evakuovaly magistrát
V Karlových Varech nařídili ve středu před polednem policisté evakuaci místního magistrátu. Budovu tak kvůli agresivně čpící tekutině, rozlité na schodech v prvním poschodí, nechtěně opustily více než tři stovky lidí.

Na zapáchající tekutinu upozornil vrátného jeden z návštěvníků magistrátu.  "Nechtěli jsme riskovat zdraví lidí, proto jsme vše nahlásili polici," řekl náměstek karlovarského primátora Zdeněk Roubínek.

Tekutina podle něj agresivně zapáchá, nepřipomíná však vůni mandlí. Vzorky odebírají karlovarští hasiči a prozkoumají je i hygienici.

Vstup do magistrátu střeží kapitán karlovarské policie se svým kolegou. "Je těžké nereagovat na podobná upozornění, i když někteří lidé mají z falešných poplachu jen legraci. Kdyby ale něco bouchlo či se někdo otrávil, tak půjdeme sedět všichni." řekl pro MF DNES kapitán, který si nepřál být jmenován.

ANTRAX - souhrn článků

Policie kontrolovala i čtyři podezřelé zásilky
Jeho kolegu v té chvíli nadřízení odvolali k podezřelé obálce v železářství poblíž magistrátu. "Od rána je to v Karlových Varech už čtvrtá obálka," nic jiného neděláme," povzdechli si policisté.

Roubínek připouští, že že nějaký vtipálek mohl na schodech úmyslně rozbít sklenici. Věc však nebere na lehkou váhu kvůli agresivnímu zápachu. Říká, že v případě planého poplachu si alespoň úředníci nacvičili evakuaci.

Ať už případ rozlité tekutiny dopadne jakkoliv, magistrát přijme nová opatření. "Okamžitě posílíme ochranu v budově dvoučlennou hlídkou městské policie," sdělila vedoucí odboru vnitřních věcí Jindřiška Gallová.

Plzeňsko: Asi dvacet výjezdů hasičů
Bezmála dvacetkrát vyjížděli ve středu hasiči i v Plzeňském kraji. Lidé je volali k podezřelým listovním zásilkám a látkám.

Policisté se zajímali především o dopisy, které přišly ze Francie a měly stejného odesílatele. "V Plzni je obdržely tři firmy a pobočka Nejvyššího kontrolního úřadu. Na vyšetření těchto případu jsem ustanovil speciální tým kriminalistů. Sice nevíme, co obsahují, neboť je nejprve musí otevřít a prozkoumat specialisté v laboratoři. Nicméně je to první případ, kdy mají dopisy něco společného. I když se může ukázat, že jsou v nich například neškodné propagační tiskoviny, situaci nesmíme podceňovat, Výsledky rozborů budeme mít k dispozici v pátek," sdělil ředitel plzeňských policistů Jan Brázda.

Druhá velká várka dopisů pocházejících z Francie se objevila v Přešticích na Plzeňsku. "Hasiči je odebrali přímo na poště. Dopisů, které byly adresovány převážně neexistujícím firmám, bylo přes padesát," upozornil mluvčí krajského ředitelství hasičů František Vaško.

V Dýšině na Plzeňsku lidé upozornili, že před obecním úřadem je na silnici   podezřelá vysrážená tekutina. "S největší pravděpodobností to byla rtuť.  Hasiči  místo posypali sorbentem, do kterého se látka vsákla. Směs pak naložili do kontejneru," řekl Vaško.


I obálka a dopis z Liberce prochází testy
Podle mluvčího Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Pavla Pittermanna není zásilka nebezpečná z hlediska chemického a radioaktivního. Biologická analýza listu dosud není známa.

Dosavadní analýzy podezřelých zásilek, ke kterým volají občané policii a hasiče z celé republiky, v laboratořích SÚJB podle ředitele kanceláře úřadu Karla Kloudy přítomnost bakterie antraxu nepotvrdily. Laboratorní technika však dává definitivní výsledky až do dvou dnů.

ÚTERÝ
Krizový štáb: Nebezpečí nehrozí
Ministři a další členové krizového štábu hovořili v úterý odpoledne o rozruchu, který vyvolaly obavy z možného bioteroristického útoku a případného nakažení antraxem. Podle nich mají hasiči, SÚJB, policie i armáda přesný plán, jak postupovat po upozornění na jakoukoli podezřelou zásilku.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík vyloučil, že by terorista Muhammad Atta nebo někdo jiný zakoupil v České republice bakterie antraxu.

"Nemám žádné poznatky o tom, že by zemi hrozil nebo mohl hrozit bioteroristický útok," ujistil ministr vnitra Stanislav Gross. Zdůraznil také, že žádná zásilka nebude spálena.

NATO dodalo přístroje
"Není důvod tvrdit, že je v Liberci případ antraxu. U hospitalizované ženy nejsou žádné příznaky nemoci," prohlásil s odvoláním na ověřené informace Gross.

Podle Tvrdíka se zatím nepotvrdil žádný případ nákazy snětí slezinnou ani v Evropě. Dodal, že NATO do Česka dodalo několik přístrojů k rychlému vyhodnocení nemoci. Jejich počet je ale přísně tajný.

Šéf armádní zdravotní služby Jan Petráš potvrdil, že proti onemocnění existuje vakcína, ale není ani v České republice, ani na území Evropy. Má podle něho stejně jen slabý účinek, zato silné vedlejší účinky.

Krizový štáb nenařídil prozatím žádná mimořádná opatření při manipulaci se zásilkami na poštách.

Podezření na nákazu v Praze se nepotvrdilo
Ředitel Fakultní nemocnice Bulovka Jaroslav Štrof řekl, že po případu muže, kterého v pondělí přijali s podezřením na nákazu antraxem, jež se nepotvrdila, v úterý žádný pacient s těmito obavami nepřišel.

"Nemáme z žádného zdravotnického zařízení v České republice informaci o ošetření, ošetřování nebo léčení lidí zasažených bojovými biologickými prostředky či zvlášť nebezpečnými patogeny," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Otakar Černý.

Připomněl, že výskyt těchto infekcí jsou zdravotnická zařízení povinna hlásit hlavnímu hygienikovi. Dodal, že ministerstvo ve spolupráci s Českou lékařskou komorou proškolí lékaře, kteří jsou v denním kontaktu s pacienty.

Podezřelé zásilky by lidé neměli otevírat, radí hygienik
Zástupce pražského městského hygienika Miroslav Dvořák řekl, že Praha má vypracovaný jednotný postup pro tyto případy - neotevřené obálky a zásilky, které vypadají podezřele, jsou od neznámého odesílatele a neočekávané nebo z ciziny, by člověk zásadně neměl otevírat. Měl by to ohlásit policii, jež zabezpečí další postup. U otevřených zásilek je postup stejný, jen policie informuje rovněž hygieniky, kteří sepíší nález a přímo na místě provedou dezinfekci.

"Je třeba umýt ruce mýdlem a kartáčkem, pak opláchnout půlprocentním Savem. Oděv je nutno odložit do igelitového vaku, v němž musí zůstat, dokud není potvrzeno, co v zásilce bylo," řekl.

Lidé by podle Dvořáka k zásilce neměli čichat: mohli by se neznámé látky nadechnout, pokud by obsahovala bakterie antraxu, dostala by se do plic a plicní forma antraxu je téměř vždy smrtelná. Když se jen prášku dotknou, hrozí kožní forma infekce, ta je většinou dobře a bez následků léčitelná.

Některé středeční výjezdy

* Krátce po půlnoci našli podezřelou zásilku zaměstnanci pošty v Ostravě-Přívoze. "Dopis byl poškozen a sypal se z něj bílý prášek. Adresován byl řediteli Městské nemocnice Ostrava," řekl mluvčí ostravské policie Milan Klézl s tím, že dopis autor odeslal z Ostravy.

* Balíček s práškem našel v 8 hodin pracovník úklidové čety v odpadkovém koši v odletové hale ruzyňského letiště.

* Podivný dopis byl v 10:30 doručen také do pražské redakce Lidových novin v Praze 8. V bílé obálce odeslané z některé pražské pošty byl bílý prášek a lístek, na kterém byly výňatky z Bible a Koránu. Zásilku zajistili hasiči.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video