Kufřík měl putovat do Mnichova na palubě letadla společnosti Air Berlin. Ilustrační foto

Kufřík měl putovat do Mnichova na palubě letadla společnosti Air Berlin. Ilustrační foto | foto: AP

Podezřelý kufřík testoval bezpečnost na letišti, mohl sloužit i teroristům

  • 5
Kufřík s roznětkou a časovačem, který měl putovat v letadle firmy Air Berlin z Namibie do Německa, neobsahoval skutečnou bombu. Podle německého ministra vnitra to byla pouze atrapa, která měla zřejmě otestovat bezpečnost na letišti v namibijském Windhoeku. Kdo za testem stojí, ale není jasné.

Podobné kufříky se používají k testování bezpečnostních opatření, uvedl německý ministr vnitra Thomase de Maiziére. Údajně je vyrábí americká firma, která se zaměřuje na poplašné a detekční systémy.

"Experti Spolkového kriminálního úřadu zavazadlo prozkoumali a došli k závěru, že jde o takzvané zavazadlo pro skutečnou prověrku, sériový výrobek jisté americké společnosti," řekl Maiziére. Pořád ale není jasné, kdo a proč bezpečnost na letišti v Namibii testoval.

Jak probíhá prověrka

Prověrku provádí místní bezpečnostní pracovník, který se pokusí s atrapou bomby projít jako běžný cestující všemi odletovými formalitami.

Pokud kontrola atrapu odhalí, je vše v plném pořádku. Pokud ne, je okamžitě předvolán šéf letištní bezpečnosti, aby situaci vysvětlil.

Zdroj: ČTK

Podle jedné z teorií mohl kufřík souviset s teroristickými útoky, o jejichž hrozbě ve středu informovala německá policie. Německá zahraniční rozvědka má indicie, že teroristé chtějí v zemi zaútočit do konce listopadu.

Kufr se na letišti objevil vedle zavazadel, která byla připravena pro let společnosti Air Berlin do Mnichova.

Na zavazadle ale nebyl žádný štítek s cílem určení ani leteckou společností, což bylo personálu letiště podezřelé. Kufřík proto poslali na bezpečnostní prověrku. (více o zadržení podezřelého zavazadla čtete zde)

Kontroloři pak letoun opět celý vyložili a všechna zavazadla znovu zrentgenovali, nic podezřelého ale neobjevili. Cestující podle německých úřadů nebyli v ohrožení.

O prověrce musí vědět úřady

Podle britského poradce pro leteckou bezpečnost Chrise Yatese patří k podobné bezpečnostní prověrky k běžné mezinárodní praxi. Dopředu o ní ale musí vědět příslušné orgány, například ministr dopravy. Namibijská policie dnes však ujistila, že německé, americké ani namibijské úřady nemají se středeční simulací bomby nic společného.

"Varujeme kohokoli se zlými úmysly, aby si z Namibie nedělal testovací terén pro zkoušení podobných atrap," prohlásil šéf namibijské policie Sebastian Haitota Ndeitunga. Naznačil tak, že kufřík skutečně mohl sloužit teroristům.

Kvůli hrozbě teroristických útoků Německo celkově posílilo svá bezpečnostním opatření na letištích, nádražích a veřejných prostranstvích. Zvýšená bezbečnostní opatření jsou znát po celé zemi.

Například v pátek policisté na několik hodin částečně uzavřeli nádraží v Hannoveru, protože se na jednom nástupišti objevila podezřelá plastová taška. Na nádraží v Düsseldorfu museli cestující mezinárodního rychlíku z Kielu do švýcarské Basileje zase v noci ze čtvrtka na pátek dvě a půl hodiny čekat, dokud policisté nezneškodní podezřelý kufr.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video