Zásahová jednotka zatkla policisty, kteří se měli dopouštět vydírání. Ilustrační foto.

Zásahová jednotka zatkla policisty, kteří se měli dopouštět vydírání. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Podezřelí policejní vyděrači skončili v cele

  • 23
Zásahová jednotka zatkla v pátek ráno policejní důstojníky z okresního ředitelství v Teplicích. Členové zdejšího oddělení hospodářské kriminálky údajně řadu měsíců vydírali místní podnikatele a přišli si tak na statisíce korun. Inspekce ministra vnitra sledovala skupinu téměř rok.

"V osm hodin ráno jsme zatkli dva policisty přímo v budově okresního ředitelství. Zahájili jsme proti nim šetření, podezříváme je z přijímání úplatků," uvedl mluvčí inspekce ministra vnitra Petr Vorlíček.

Podle svědka chtěli například až 120 tisíc korun za to, že zastaví jeho stíhání. Uvedla to v sobotu večer televize Nova. Za policisty údajně vyjednával komplic a sliboval, že pokud se nepodaří trestní stíhání zastavit, peníze vrátí.

MF DNES zjistila, že skupina zadržených policistů může být větší, podle policejního zdroje blízkého vyšetřování ji tvořili čtyři vysoce postavení tepličtí kriminalisté.

"Třetí byl zatčen doma, protože měl právě volno, další je momentálně na dovolené," uvedl zdroj.

Na podnikatele vytáhli vymyšlené obvinění
Zároveň zřejmě nejde jen o "pouhé" příjímání úplatků. Policisté údajně podnikatele přímo vydírali. Hrozili jim falešným obviněním, pokud nezaplatí dohodnutou sumu, která se pohybovala v desetitisících korun. Okolnosti případu připomínají praktiky takzvaného Berdychova gangu, do něhož byli také zapleteni policisté.

"V praxi to vypadalo tak, že si nejprve vytipovali úspěšnou firmu. Na jejího majitele pak vypracovali falešné obvinění. S tím zašli za bohatým podnikatelem a tvrdili, že na něho něco mají. Nakonec navrhli, že obvinění zničí, pokud jim zaplatí," popsal jeden z policistů.

Jednání většinou končilo tím, že majitel úspěšné firmy přistoupil na podmínky, které navrhovali policisté, a raději jim zaplatil, aby se vyhnul potížím. Podle odhadů policistů se požadované částky pohybovaly v desetitisících korun, celkem mohli údajní vyděrači získat statisíce.

Tyto informace však nechtěl Vorlíček komentovat, protože vyšetřování teprve začíná. "Případ je velmi čerstvý, nechceme k tomu nic dalšího sdělovat," řekl.

Nicméně praktiky členů skupiny vyděračů jsou mezi teplickými policisty známé. Svým novým způsobem "vydělávání" se totiž mezi ostatními kolegy na teplickém okresním ředitelství vůbec netajili. Sami na sebe upozorňovali tím, jak si žijí nad poměry.

"Běžně si říkali falešné eseróčko. Dokonce se chlubili, jak jim to vynáší," popsal jeden z jejich kolegů.

"Minimálně dvakrát ročně létali na drahé dovolené. Jeden ze zadržených si před dvěma týdny koupil nové auto Volkswagen Sharan. Ten obvykle stojí přes milion korun. Takové výdaje by si z platu policisty dovolit nemohli," přibližuje policista.

Vedení policie zatím nechce případ komentovat
Zadržení policisté jsou zatím podezřelí z trestného činu přijímání úplatků. Za to jim jako veřejným činitelům hrozí až osm let za mřížemi. Stíháni jsou na svobodě, zda soudce rozhodne o vazbě, nebylo ještě v pátek večer jasné.

Vedení teplické policie nechtělo zadržení svých kriminalistů příliš komentovat.

"Oficiální informace od Inspekce ministra vnitra dostanu až v pondělí. Takže do té doby k tomu mohu těžko zaujmout nějaký postoj," uvedl zástupce ředitele teplických policistů Jaroslav Jedlička. "Ale pokud naši policisté spáchali nějakou lumpárnu, pak jsem samozřejmě pro to, aby se případ důkladně vyšetřil a oni byli přísně potrestáni," dodal.

,

Nejlepší videa na Revue