Kruhový objezd staví mostecká firma Herkul, který v Ústeckém kraji za

Kruhový objezd staví mostecká firma Herkul, který v Ústeckém kraji za posledních několik let získala zakázky v hodnotě stamilionů korun. | foto: Ondřej Bičiště, MAFRA

Zakázku získala firma, jejíž nabídku otevřeli dva dny po ostatních

  • 24
Nestandardní okolnosti provázely výběr firmy, která pro Ředitelství silnic a dálnic staví v Dubí na Teplicku kruhový objezd. Už je téměř hotový, MF DNES ale odhalila podezřelé pozadí tendru za pět milionů korun. V soutěži zvítězila mostecká firma Herkul, jejíž nabídka se posuzovala až dva dny po ostatních.

Hodnotící komice zasedla loni 2. října, kdy otevřela obálky a posoudila nabídky. Přítomni byli i zástupci zúčastněných firem. Nabídku předložilo šest společností, otvírání obálek se ale účastnilo jen pět manažerů. Šestá obálka totiž chyběla, v ní byla nabídka mostecké firmy Herkul.

Komise přesto zbylých pět obálek otevřela. "Volali z ŘSD, že se stala chyba, že jednu obálku neotevřeli. Úředník ji nepředal komisi," uvedl Jiří Benda, jednatel firmy Ekostavby Louny, která se o zakázku neúspěšně ucházela.

Firmy proto dostaly od ŘSD pozvánku na druhé kolo otevírání obálek, které se konalo o dva dny později. Otvírala se už ale jen nabídka od Herkulu, která se mezitím našla a nakonec vyhrála.

"Nestandardní a netransparentní řízení"

ŘSD počítalo s náklady na stavbu objezdu ve výši šest milionů, Herkul uspěl s nabídkou za necelých 5,4 milionů.

"To je naprosto nestandardní a netransparentní průběh výběrového řízení," namítá právník Vladan Brož z organizace Transparency International, která mapuje kvalitu veřejné správy a poukazuje na korupční praktiky.

"Když zjistili, že mají jen pět obálek, měli jejich otevírání odložit. Nebo výběrové řízení zrušit," míní advokát Brož s tím, že o druhém kole otevírání obálek během své praxe nikdy neslyšel.

Brož jednoduchým argumentem vysvětluje, proč je zakázka podezřelá. "Ten, kdo by znal nabídky ostatních, mohl tu svou přizpůsobit. A že byla ztracená nabídka odevzdaná včas? Mohli dát třeba jen prázdnou obálku. Prostě tohle vzbuzuje příliš mnoho otazníků," dodává.

"Z naší strany k ničemu nestandardnímu nedošlo. My jsme nabídku odevzdali v řádném termínu," brání se  výrobní ředitel firmy Herkul Radovan Dušek. ŘSD se přes prosbu redakce nevyjádřilo.

Navzdory zvláštnímu průběhu tendru se proti jeho výsledku žádná firma neodvolala. "Cena Herkulu byla tak nízká, že my bychom na ni nedosáhli," řekl smířeně Benda z Ekostaveb. 

Herkul? Zakázky za desítky milionů

Mluvčího Antimonopolního úřadu Martina Švandu případ zarazil. "Zadavatel musí dodržovat zásady transparentnosti a rovného přístupu k uchazečům," zmínil formální pravidlo. A dodal, že v tomto případě mohlo být porušeno. "O tom ale může úřad rozhodnout až po prošetření všech detailů a okolností ve správním řízení," doplnil.

Stížnost nakonec podá občanské sdružení European Initiatory Institute, které se podobnými kauzami zabývá. "A nejen to, zvažujeme i trestní oznámení pro pletichy ve veřejné soutěži," řekl Tomáš Jarolím ze sdružení.

Příběh navíc zaujme tím, že v tendru za podivných okolností zvítězila právě firma Herkul. Ta totiž dlouhá léta získává řadu zakázek od severočeských měst i kraje. Jen v letošním roce jich dostal osm. V kuloárech se často mluví o tom, že Herkul má blízko k politikům ČSSD, v minulosti především k exnáměstkovi hejtmanky Pavlu Koudovi. Přímý důkaz ale chybí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue